aktualności 2022

Rehabilitacja onkologiczna dla mieszkańców województwa łódzkiego

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach zaprasza aktywnych zawodowo mieszkańców województwa łódzkiego, którzy byli lub są w trakcie leczenia chorób nowotworowych do wzięcia udziału w projekcie "Rehabilitacja onkologiczna dla mieszkańców województwa łódzkiego" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Szczegółowe informacje również pod adresem https://www.szpitalskierniewice.pl/

 • plakat rehabilitacja

Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Starosty Łowickiego

ty zapisy itp pdf

Ogłoszenie konkursu na dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łowiczu

Ogłoszenie konkursu na dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łowiczu

II Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego

Muzeum w Łowiczu zaprasza twórców ludowych oraz artystów inspirujących się wycinanką ludową do udziału w konkursie II TRIENNALE WYCINANKI LUDOWEJ WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO.

Konkurs pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Regulamin i dokumenty zgłoszeniowe do pobrania tu:

http://muzeumlowicz.pl/wydarzenia/ii-triennale-wycinanki-ludowej-wojewodztwa-lodzkiego-zgloszenia-do-konkursu-do-10-pazdziernika-2022-r/?event_date=2022-05-13

Noc Muzeów w Muzeum w Łowiczu

Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów w Muzeum w Łowiczu 14 maja 2022 r. (sobota), godz. 17-21

W programie:

 • zwiedzanie wystawy czasowej „Napoleon I Bonaparte w 215. rocznicę utworzenia Księstwa Warszawskiego”, oprowadzanie kuratorskie godz. 17.30 i 20 (parter)
 • zwiedzanie ekspozycji historycznej i etnograficznej z przewodnikiem PTTK, godz. 18.30 i 19.30 (I i II piętro)

 • otwarcie nowej wystawy stałej „Władysław Grabski i historia Banku Gospodarstwa Krajowego”, godz. 18 (I piętro)

 • koncert w wykonaniu uczniów Centrum Edukacji Muzycznej Weronika Staszewska z orkiestrą gitarową „Łowicz”, godz. 19 (sala barokowa)

 • „Dwa koguty…” – rodzinne warsztaty plastyczne (II piętro), godz. 17-21
 • noc muzeow 2022-001

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Maj to ulubiony miesiąc bibliotekarzy. Obchodzimy wtedy swoje święto, ale przede wszystkim jest Tydzień Bibliotek, który przypada od 8 do 15 maja. Tegoroczne hasło XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek  to ,,Biblioteka- świat w jednym miejscu’. To dobra okazja by wziąć udział w wydarzeniach, które z tej okazji przygotowaliśmy.

Rozpoczynamy już 6 maja br. od spotkania z panią Moniką Kamińską. To historyczka sztuki i archeolożka, która przedstawi historię krypt w łowickiej katedrze. Ostatnio zostały one udostępnione dla zwiedzających, warto zatem posłuchać wykładu pani Moniki Kamińskiej, która opowie o  prowadzonych tam badaniach i odkryciach. Zapraszamy do Piwnicy Muzeum o godz. 16.30.

W poniedziałek, 9 maja br. zostanie otwarta wystawa obrazów pani Bogumiły Jagody. Malarka pochodzi  z Łowicza, tworzy obrazy pobudzające wyobraźnię, baśniowe i fantastyczne. To pierwsza wystawa artystki, zapraszamy do Powiatowej Biblioteki Publicznej o godz. 16.30.

W środę, 11 maja br. zaplanowaliśmy coś dla młodszych czytelników. Odbędzie się  spotkanie autorskie z panem Pawłem Beręsewiczem, autorem powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci. W swoich zbiorach posiadamy tytuły tego autora, które są chętnie wypożyczane. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.30. Będzie możliwość  zakupu książek autora.

Natomiast w czwartek po raz kolejny odwiedzi nas pani Agnieszka Kopczyńska, powiatowa rzeczniczka praw konsumenta. Tym razem opowie o umowach, które zawieramy poza przedsiębiorstwem. Co powinno się znaleźć w takiej umowie i na co uważać dowiemy się już 12 maja br. o godz. 13.00.

 • plakat Tygodnia Bibliotek
 • plakat Monika Kamińska
 • Wystawa malarstwa B. Jagoda

Konkurs Zielona Ławeczka

Fundacja Banku Ochrony Środowiska po raz kolejny zaprasza mieszkańców polskich miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców do udziału w konkursie grantowym ZIELONA ŁAWECZKA.

W VIII edycji ponownie zachęcamy do wspólnej zmiany oblicza polskich osiedli, oferując grant na stworzenie zielonego zakątka, który będzie nie tylko miejscem wspólnego wypoczynku, ale również elementem retencji i cennym ogniwem różnorodności biologicznej.

W obliczu nasilających się zmian klimatu zieleń miejska staje się nie tylko cieszącym oko elementem miejskiego krajobrazu, ale także ważnym aspektem adaptacji miast do zmian klimatu. Z roku na tok coraz mocniej zdajemy sobie sprawę, jak ważnym elementem miasta jest roślinność, Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza, zwiększanie retencji wody, zmniejszanie siły wiatru czy obniżanie temperatury to tylko niewielka część korzyści płynących z wysokiego udziału zieleni w miejskim krajobrazie. Nie do przecenienia są również aspekty społeczne i rekreacyjne. Miejskie tereny zielone zapewniają odpoczynek i bieżący kontakt z przyrodą często stając się miejscem spotkań i spędzania czasu z bliskimi, To właśnie tam zawierane są nowe znajomości i zacieśniają się już istniejące. Wszystko to sprawia, że tego typu tereny są nie tylko płucami miasta, ale również jego sercem.

Projekt ZIELONA ŁAWECZKA już od 2014 roku pomaga mieszkańcom otwartych osiedli w przemianie swoich podwórek w miejsca spotkań i odpoczynku, pełne życia i zieleni. W dotychczasowych edycjach konkursu powstało ponad 400 projektów, z czego aż 140 otrzymało dofinansowanie i zostało zrealizowanych w ramach konkursu. Taki wynik nie byłoby możliwy bez wsparcia samorządów i zarządców nieruchomości, którzy pomogli w stworzeniu wymarzonych ogródków w wielu polskich miastach. Dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie i liczymy, że również w tym roku wspólnie dołożymy cegiełkę się do realizacji kolejnych pomysłów i poprawy jakości życia mieszkańców.

 

 • plakat konkurs zielona ławeczka
 • belka

Projekt „Poznaj Polskę”

Tytuł: „POZNAJ POLSKĘ” – przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki

Powiat Łowicki otrzymał w formie dotacji celowej środki finansowe w wysokości 30 739,20 zł przeznaczone na dofinansowanie 4 wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi (wskazanymi przez Ministra Edukacji i Nauki w komunikacie z dnia 27 sierpnia 2021 r. z późn. zm.)  zgłoszonymi  przez:

- Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu. Uczniowie szkoły wezmą udział w 3 wycieczkach, w trakcie których będą zwiedzać poniższe punkty edukacyjne:

 1. Wycieczka jednodniowa do Warszawy:
 • Zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach, Warszawa, mazowieckie;
 • Centrum Nauki Kopernik, Warszawa, mazowieckie.
 1. Wycieczka dwudniowa do Poznania i Gniezna:
 • Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła, Poznań, wielkopolskie;
 • Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Poznań, wielkopolskie;
 • Gniezno-Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św.Wojciecha, Gniezno, wielkopolskie;
 • Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Gniezno, wielkopolskie.
 1. Wycieczka jednodniowa do Warszawy:
 • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa, mazowieckie;
 • Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, mazowieckie.

- Dyrektora Branżowej Szkoły Specjalnej I Stopnia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Łowiczu. Uczniowie pojadą na trzydniową wycieczkę, w trakcie której będą zwiedzać poniższe punkty edukacyjne:

 • Muzeum Inkluzji w Bursztynie - Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, pomorskie;
 • "Statek muzeum ""Sołdek” – Oddział Narodowego Muzeum Morskiego

 w Gdańsku", Gdańsk, pomorskie;

 • Pole Bitwy na Westerplatte, Gdańsk, pomorskie;
 • Stocznia Gdańska, miejsce narodzin Solidarności, Gdańsk, pomorskie;
 • Gdańsk-Oliwa - zespół pocystersko-katedralny, Gdańsk, pomorskie;
 • Centrum Nauki EXPERYMENT, Gdynia, pomorskie;
 • ORP Dar Pomorza, Oddział Nar. Muzeum Morskiego, Gdynia, pomorskie.

 

Numer porozumienia :  PP MEiN/2022/DPI/1221 z dnia 25.04.2022r.

Całkowity koszt przedsięwzięcia:  45 124,00 zł

Dotacja z Ministerstwa Edukacji i Nauki:  30 739,20 zł

Finansowy wkład własny: 14 384,80 zł

Termin wykonania zadania: 25.04.2022 r. – 24.06.2022 r.

 

Cel projektu i opis:

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

W ramach „Poznaj Polskę” dofinansowaniu w 80% podlegają wycieczki:

jednodniowe - do kwoty 5 tys. zł,

dwudniowe - do kwoty 10 tys. zł,

trzydniowe – do kwoty 15 tys. zł.

– przy czym wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć kwoty 150 zł na dobę.

 Ze środków pochodzących z dotacji mogą być finansowane tylko wydatki uwzględnione w kalkulacji kosztów realizacji zadania, w tym: a) koszty przejazdu, b) bilety wstępu, c) usługa przewodnicka, d) zakwaterowanie, e) wyżywienie, f) ubezpieczenie uczestników wyjazdu.

Pochód z flagą marszową "Dla Niepodległej"

 • plakat pochodu

Podsumowanie Konkursu ekologicznego pt. „Eko-jajo”

„Uprzejmie informujemy, iż uroczyste podsumowanie Konkursu ekologicznego pt. „Eko-jajo” odbędzie się w dniu 29 kwietnia 2022r. (piątek) w budynku Starostwa Powiatowego w Łowiczu o godzinie 13:00.

Serdecznie zapraszamy.”

L Sesja Rady Powiatu Łowickiego

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 920, z 2021 r. poz. 1038 i poz. 1834) zwołuję L Sesję Rady Powiatu Łowickiego na dzień 25 kwietnia 2022 roku o godzinie 13.00.


www.bip.powiat.lowicz.pl/2304,transmisje-obrad-rady-powiatu

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad L Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Przyjęcie wniosków do porządku obrad.
 4. Przyjęcie wniosków do protokołu XLIX Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 5. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łowiczu za 2021 rok oraz o planowanych działaniach i potrzebach w zakresie pomocy społecznej na rok 2022.
 6. Ocena zasobów pomocy społecznej za rok 2021.
 7. Sprawozdanie z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej za rok 2021 oraz zestawienie potrzeb w zakresie systemu pieczy zastępczej na rok 2022.
 8. Informacja na temat funkcjonowania Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu.
 9. Informacja Powiatowego Inspektora Sanitarnego o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Powiatu Łowickiego.
 10. Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii z działalności Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.
 11. Sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Przeciwdziałania Bezrobociu i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy za 2021 rok.
 12. Działalność kulturalna w Powiecie Łowickim w roku 2021.
 13. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie przyjęcia „Powiatowego programu psychologiczno – terapeutycznego dla osób stosujących przemoc w rodzinie na lata 2022 – 2025”.
 14. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie przyjęcia „Powiatowego programu korekcyjno – edukacyjnego dla osób stosujących przemoc w rodzinie na lata 2022 – 2025”.
 15. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Opieki nad Zabytkami Powiatu Łowickiego na lata 2022 – 2025.
 16. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany budżetu Powiatu Łowickiego na
  2022 rok.
 17. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ zmieniającej Uchwałę Nr XLVII/325/2022 Rady Powiatu Łowickiego z dnia 26 stycznia 2022 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łowickiego na lata 2022 – 2025.
 18. Sprawozdanie Zarządu Powiatu Łowickiego z działalności w okresie między sesjami.
 19. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego z działalności w okresie między sesjami.
 20. Wolne wnioski radnych i sprawy różne.
 21. Zakończenie obrad L Sesji Rady Powiatu Łowickiego.

Cykl spotkań z edukacji konsumenckiej

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu zaprasza na cykl wykładów z panią Agnieszką Kopczyńską- Powiatową Rzeczniczką Praw Konsumenta w Łowiczu. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, jakie mamy prawa jako konsumenci, czego możemy żądać w ramach reklamacji, na co zwracać uwagę,  robiąc zakupy przez Internet.

Zaplanowane są trzy spotkania, każde o innej tematyce. Pani Agnieszka Kopczyńska udzieli porad i informacji prawnych. Osoby zainteresowane będą miały zapewnione bezpłatne poradnictwo konsumenckie. Spotkania będą odbywały się w czwartki  o godz. 13.00 w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu.

Harmonogram i tematyka:

21.04.2022 - Rękojmia, gwarancja, przedłużona gwarancja

12.05.2022 - Umowy poza lokalem przedsiębiorstwa

23.06.2022 - Umowy na odległość (pułapki w Internecie).

 • plakat spotkań z edukacji konsumenckiej

Upamiętnienie 12 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

Dźwięk alarmowych syren, płomień znicza i biało-czerwone kwiaty. O godz. 8.41, w 12 rocznicę katastrofy polskiego Tu-154, na łowickim Skwerze Ofiar Katastrofy Smoleńskiej uczczono pamięć 96 osób, które wówczas udając się na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, straciły życie, wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego, przedstawiciele duchowieństwa i załoga samolotu.

Przy łowickim pomniku Pamięci Ofiar obecni byli dziś Przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego Marek Jędrzejczak, Starosta Łowicki - Marcin Kosiorek oraz Radny Powiatu Łowickiego Aleksander Frankiewicz.

 • image0
 • 278073619_3860352424190617_7422966090958856408_n
 • 278089411_3860352317523961_5654659948705370621_n
 • 278093281_3860352037523989_6213693406829280652_n
 • 278077053_3860351947523998_3564544135095274059_n

‼️ Ważne ‼️

Zgodnie z zarządzeniem Tobiasz Bocheński - Wojewoda Łódzki z 8 kwietnia 2022 r. w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 12 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w dniu 10 kwietnia 2022 r. o godz. 8:41 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena). Na terenie całego województwa łódzkiego zostaną uruchomione syreny alarmowe na okres 1 minuty.

Wysokość dotacji w otwartym konkursie ofert

Na podstawie Uchwał Zarządu Powiatu Łowickiego Nr 914/2022, Nr 915/2022 oraz 916/2022 z dnia 31 marca 2022 roku określona została wysokość dotacji w otwartym konkursie ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w 2022 r. przez organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji oraz turystyki.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu organizuje Eliminacje Powiatowe 67.Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Przeglądy powiatowe odbędą się 5 maja, od godz. 10.00 w PBP w Łowiczu.

W tym roku laureaci eliminacji powiatowych jadą bezpośrednio na eliminacje wojewódzkie. Na zgłoszenia czekamy do 29 kwietnia 2022 r.

Więcej informacji pod numerem tel. 46 837 38 74.

 • plakat konkurs recytatorski

Dzień wolny od pracy w Starostwie Powiatowym

 • dzień wolny od pracy w Starostwie Powiatowym

Koncert pasyjny JERYCHO

W koncercie GOLGOTHA usłyszymy tradycyjne (znane i mniej znane w tradycji polskiej i europejskiej) pieśni pasyjne.

JERYCHO to zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie, stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez Bartosza Izbickiego. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół dawnego repertuaru, Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji polskiego śpiewu praktykowanego do XIX w.

Bartosz Izbicki - muzykolog i organista. Uczeń ks. prof. Jerzego Pikulika i Marcela Pérèsa. Od przeszło 20 lat zajmuje się polską tradycją chorału, monodii liturgicznej i pieśni nabożnej. W 2013 roku założył zespół Jerycho.

Starannie wyselekcjonowany przez Bartosza Izbickiego repertuar układa się w kompletne niemalże Misterium Męki Pańskiej. Muzyczną kontemplację rozpoczniemy wraz z Chrystusem w Ogrójcu (Klęczy w Ogrójcu), potem towarzyszymy mu przy zdradzie Judasza (Nieszczęsny Judasz), opłakujemy zadane mu przed Ukrzyżowaniem rany (Lament Serdeczny) aż po tytułową Golgotę (Krzyżu Święty, Święty Boże), która stała się miejscem najdotkliwszego cierpienia Matki Najświętszej (Cum autem venissem). Całość wieńczy przejmujące Dobranoc, Głowo Święta w przepojonym modlitwą wykonaniu Pawła Szczycińskiego.

W warstwie muzycznej zaś odnajdziemy to wszystko, z czego JERYCHO słynie najbardziej i za co cenione jest coraz częściej nie tylko w Polsce. Jak czytamy w artykule Weroniki Grozdew-Kołacińskiej: W Polsce przyjęło się przekonanie, że według tradycji, choć trudno ustalić jej czasowe ramy, powinno się dawne religijne pieśni ludowe (śpiewane przez lud, choć niekoniecznie o ludowej proweniencji) wykonywać w postaci monodycznej, czyli jednogłosowej. Tymczasem śpiewacy zespołu JERYCHO nie wahają się pokazać, że zaintonowanie drugiego, trzeciego, kolejnego głosu nie ujmuje tym śpiewom ani tradycyjności, ani rzeczywistości teologicznej, ani tym bardziej prawdy o człowieku, który poprzez ten śpiew i ten repertuar dociera zarówno do Stwórcy i Odkupiciela, jak i samego siebie.

Golgota - łacińska Calvaria, czyli „czaszka” lub „miejsce czaszki” jest symbolem całej możliwej do wyobrażenia historii człowieka na Ziemi, to na wskroś antropologiczny, ludzki symbol, który przez wieki towarzyszył Kościołowi w przeżywaniu jego cielesności – przypominając, że nieustannie jest w drodze, której ważnym elementem jest moment przejścia przez śmierć do nowego życia. W ostatnich latach czaszka została zepchnięta niemal całkowicie w sferę profanum i bardziej kojarzymy ją z rzeczywistością leżącą na antypodach Kościoła i myślenia religijnego. Dlatego też projekt Golgotha, świadomie nawiązując do niedawnych jeszcze tradycji, proponuje nowe odczytanie symbolu czaszki i przywrócenie jej na miejsce zajmowane przez długie stuleci

______________

WSTĘP WOLNY

 

 • plakat koncert pasyjny

Konkurs ekologiczny pt. „Eko-jajo”

W celu kształtowania właściwych postaw ekologicznych wśród dzieci, rozwijania ich kreatywności oraz kultywowania tradycji wielkanocnych związanych ze Świętami Wielkiej Nocy organizuje się konkurs na wykonanie ozdoby wielkanocnej eko-jajo. Organizatorem jest Starosta Łowicki.

 1. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych z terenu Powiatu Łowickiego.
 2. Jeden uczestnik może zgłosić do Konkursu 1 pracę konkursową.
 3. Praca musi być wykonana w formie przestrzennej, w kształcie jajka o wysokości 20-25cm. Całość należy wykonać z materiałów naturalnych. (np. drewno, gałązki, suche kwiaty, bibuła, papier, sznurek, korek, masa papierowa, piórka, tkaniny itp.). Preferowane użycie surowców niepsujących się. Prace wykonane na styropianie lub plastiku nie biorą udziału w Konkursie.
 4. Do pracy konkursowej należy dołączyć pisemną informację zawierającą: a) imię, nazwisko i wiek ucznia, b) nazwę szkoły oraz klasę, c) imię i nazwisko przedstawiciela ustawowego i jego telefon kontaktowy lub e-mail oraz podpisane oświadczenia  (załącznik nr 1 i 2 do regulaminu).
 5. Eko-jajo należy dostarczyć do biura podawczego w Starostwie Powiatowym w Łowiczu, Stanisławskiego 30, 99-400 Łowicz, pokój 21 w terminie 06.04.2022r. - 13.04.2022r.
 6. Prace dostarczone bez dokumentów, o których mowa w pkt. 4 nie zostaną dopuszczone do Konkursu.
 7. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia prac powstałych w trakcie dostarczania.
 8. Wyboru 3 najlepszych prac dokona komisja konkursowa powołana przez Starostę Łowickiego w składzie 3 – osobowym, najpóźniej do 14.04.2022r.
 9. W przypadku znacznego zainteresowania Konkursem komisja konkursowa ma prawo do przyznania dodatkowych wyróżnień w liczbie przez siebie określonej.
 10. Kryterium oceny będą podlegały: zgodność z tematem, pomysłowość, oryginalność oraz estetyka wykonania pracy.
 11. Ogłoszenie wyników nastąpi w terminie 14.04.2022r. poprzez umieszczenie na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Łowiczu https://www.powiat.lowicz.pl/ oraz Facebooku Powiatu Łowickiego listy nagrodzonych uczestników. W informacji tej zamieszczony zostanie również termin uroczystego podsumowania Konkursu z zachowaniem warunków bezpieczeństwa sanitarnego w związku z epidemią COVID-19.
 12. Przedstawiciele ustawowi laureatów są zobowiązani podpisać umowy o przeniesienie praw autorskich w dniu uroczystego podsumowania Konkursu (załącznik nr 3 do regulaminu).
 13. Laureaci Konkursu oraz wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane ze środków budżetu Powiatu Łowickiego.
 14. Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do nieodpłatnego wykorzystania nagrodzonych
  i wyróżnionych prac dla swoich celów statutowych, bez jakichkolwiek ograniczeń.
 15. Zgłoszone do Konkursu prace, które nie zostały nagrodzone ani wyróżnione, powinny zostać odebrane przez przedstawiciela ustawowego uczestnika Konkursu w terminie 04.2022r. – 29.04.2022r. Odbiór pracy należy potwierdzić na druku, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do niniejszego regulaminu.
 16. Po upływie terminu wskazanego w pkt. 15 regulaminu, prace nie odebrane zostaną komisyjnie zniszczone.
 17. Wszystkie informacje o Konkursie i jego przebiegu umieszczane będą na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Łowiczu http://www.powiat.lowicz.pl.
 18. Dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu: 46-811-53-23.

Zaproszenie na wystawę

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę „Napoleon I Bonaparte w 215. rocznicę utworzenia Księstwa Warszawskiego. Wystawa z kolekcji Edwarda Grobelnego z okazji 115-lecia Muzeum w Łowiczu”. Ekspozycja zaprezentuje m. in. obrazy, militaria, pamiątki, przedmioty dekoracyjne i użytkowe z epoki napoleońskiej oraz czasów późniejszych. W programie znajdzie się również pokaz musztry w wykonaniu Sekcji Rekonstrukcji Historycznej im. gen. Józefa Chłopickiego Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.  Wernisaż 8 kwietnia 2022 r. o godz. 13. Wystawa czynna do 12 czerwca 2022 r.

 • plakat napoleon

Pogotowie komputerowe dla seniora

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu uruchamia ,,Pogotowie komputerowe dla seniora”. Jest to oferta indywidualnych zajęć komputerowych dla osób starszych, które chcą zapoznać się z nowoczesnymi technologiami. Będzie można nauczyć się podstawowej obsługi komputera, tabletu czy smartfona. Pokażemy jak założyć pocztę elektroniczną, wysłać e-mail, wyszukać informacje w Internecie czy zrobić zakupy on-line. A wszystko to w bezstresowej atmosferze i tempie przystosowanym do możliwości uczestnika. Dzięki naszemu Pogotowiu komputerowemu osoby starsze będą mogły wykorzystać możliwości, jakie daje Internet. Dowiedzą się jak można ułatwić sobie codzienne obowiązki, wykorzystując cyfrowe umiejętności.

Zapraszamy zainteresowane osoby w każdy piątek od godz. 13.00 do 15.00. Z uwagi na to, iż są to zajęcia indywidualne, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 46 837 38 74.

 

 • plakat pogotowie komputerowe

Nocny dyżur apteki w dniu 29 marca

W  dniu 29 marca 2022 r. dyżur nocny będzie pełnić Apteka ,,Słoneczna Centrum Farmaceutyczne” ul. Zduńska 38 w Łowiczu.

XLIX Sesja Rady Powiatu Łowickiego

a podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 920, z 2021 r. poz. 1038 i poz. 1834) zwołuję XLIX Sesję Rady Powiatu Łowickiego na dzień 30 marca 2022 roku o godzinie 13.00.


www.bip.powiat.lowicz.pl/2304,transmisje-obrad-rady-powiatu

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad XLIX Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Przyjęcie wniosków do porządku obrad.
 4. Przyjęcie wniosków do protokołów z XLVII i XLVIII Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 5. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów za rok poprzedni.
 6. Stan ochrony przeciwpożarowej na terenie Powiatu Łowickiego.
 7. Informacja o sieci szkół ponadpodstawowych na terenie Powiatu Łowickiego w świetle prognoz demograficznych.
 8. Informacja o działalności sportowej w Powiecie Łowickim w 2021 roku.
 9. Sprawozdanie z realizacji zadań zawartych w Rocznym Programie Współpracy na rok 2021 Powiatu Łowickiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
 10. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ zmieniającej Uchwałę Nr XLVIII/328/2022 Rady Powiatu Łowickiego z dnia 28 lutego 2022 r. w sprawie utworzenia mieszkań chronionych treningowych na terenie powiatu łowickiego dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej z terenu powiatu łowickiego oraz ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniu chronionym treningowym dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej z terenu powiatu łowickiego i wprowadzenia regulaminu organizacyjnego mieszkań chronionych treningowych w powiecie łowickim.
 11. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie określenia zadań Powiatu Łowickiego, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2022 roku.
 12. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu uchwały w sprawie Statutu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu.
 13. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ zmieniającej uchwałę Nr XLIV/296/2021 Rady Powiatu Łowickiego z dnia 27 października 2021 r. w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych funkcjonujących na terenie powiatu łowickiego na 2022 rok.
 14. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie rozpatrzenia skargi na działanie Powiatowego Zarządu Dróg i Transportu w Łowiczu.
 15. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Hrubieszowskiemu.
 16. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany budżetu Powiatu Łowickiego na 2022 rok.
 17. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ zmieniającej Uchwałę Nr XLVII/325/2022 Rady Powiatu Łowickiego z dnia 26 stycznia 2022 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łowickiego na lata 2022-2025.
 18. Sprawozdanie Zarządu Powiatu Łowickiego z działalności w okresie między sesjami.
 19. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego z działalności w okresie między sesjami.
 20. Wolne wnioski radnych i sprawy różne.
 21. Zakończenie obrad XLIX Sesji Rady Powiatu Łowickiego.

Film instruktażowy dla obywateli Ukrainy

Film instruktażowy dla obywateli Ukrainy - nadanie numeru PESEL, Profil Zaufany oraz aplikacja mObywatel

 Навчальний відеоролик для громадян України - присвоєння номера PESEL, довіреного профілю та програми mObywatel

Film dotyczy procesu nadania numeru PESEL, informacji o Profilu Zaufanym oraz aplikacji mObywatel dla obywatela Ukrainy, który wjechał legalnie na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 r. i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski.

Film dostępy jest na oficjalnym profilu Centralnego Ośrodka Informatyki pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=gIvdLugsRwo

 У фільмі йдеться про процес присвоєння номера PESEL, інформацію про Довірений профіль та заяву mObywatel (Громадянин) для громадянина України, який з 24 лютого 2022 року легально в’їхав до Польщі безпосередньо з України та заявляє про намір залишитися на території  Польщi.

Фільм доступний на офіційному профілі ЦЦІТ за адресою: https://www.youtube.com/watch?v=gIvdLugsRwo

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty

Wielkanocny Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła

Muzeum w Łowiczu i Łódzki Dom Kultury zapraszają na Wielkanocny Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła.

W kiermaszu udział weźmie kilkudziesięciu twórców z Łódzkiego, reprezentujących różne dziedziny sztuki ludowej i rękodzieła, a także różne regiony etnograficzne.

Znajdą tu Państwo prace z zakresu tradycyjnej plastyki obrzędowej związane ze zbliżającym się świętem Wielkiej Nocy – palmy i pisanki; będzie można nabyć także rzeźby, wyroby hafciarskie, obrazy, wycinanki, kwiaty, a także niepowtarzalne prace z ceramiki i wikliny.

Wstęp wolny.

 • plakat kiermasz wielkanocny

Nocny dyżur apteki w dniu 16 marca

W  dniu 16 marca 2022 r. dyżur nocny będzie pełnić Apteka ,,Słoneczko” ul. Stanisławskiego 29 w Łowiczu.

Godziny pracy punktu konsultacyjnego WFOŚiGW w Łodzi

Punkt konsultacyjny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w Starostwie Powiatowym w Łowiczu, ul. Stanisławskiego 30, pok. nr 13

Punkt konsultacyjny rozpoczyna swą działalność od 14 marca br.

godziny pracy punktu: pon.-wt. 8.00-16.00; czw.-pt.8.00-16.00

obsługa punktu: Kamil Milczarek

nr tel. 46 811 53 50

adres e-mail: kmilczarek@wfosigw.lodz.pl

 • belka logotypów

Powraca punkt konsultacyjny WFOŚiGW w Łodzi – „Czyste powietrze”

W dniu 9 marca br. została podpisana, pomiędzy Wojciechem Miedzianowskim Prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi a Marcinem Kosiorkiem Starostą Łowickim oraz Piotrem Malczykiem Wicestarostą Łowickim, umowa na bezpłatne użyczenie pomieszczenia w Starostwie Powiatowym w Łowiczu, w którym ponownie będzie działał punkt konsultacyjny WFOŚiGW w Łodzi – „Czyste powietrze”.

W punkcie tym mieszkańcy Powiatu Łowickiego będą mogli  uzyskać informacje odnośnie możliwości i warunków dofinansowania ze środków finansowych WFOŚiGW, w tym inwestycji objętych dofinansowaniem w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze.

Punkt konsultacyjny rozpoczyna swą działalność od najbliższego poniedziałku  14 marca br.

 • punkt konsultacyjny zdjęcie 1
 • punkt konsultacyjny zdjęcie 2
 • punkt konsultacyjny zdjęcie 3
 • punkt konsultacyjny zdjęcie 4
 • punkt konsultacyjny zdjęcie 5
 • punkt konsultacyjny zdjęcie 6

ARiMR przypomina: wypalanie traw jest karalne

Każdego roku na przełomie zimy i wiosny dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Bardzo szkodzi to środowisku i stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt.  Jak bardzo wypalane traw jest niebezpieczne, można było się przekonać dwa lata temu, gdy ogień zniszczył wiele hektarów Biebrzańskiego Parku Narodowego, a akcja gaśnicza trwała wiele dni. Jedną z instytucji, która od wielu lat przestrzega przed zgubnymi skutkami tego procederu, jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Może ona także nakładać kary finansowe na rolników. Z kontroli prowadzonych przez ARiMR wynika jednak, że ich udział w takich zdarzeniach jest marginalny.

Wypalanie łąk, pastwisk, ugorów i trzcinowisk jest praktyką niebezpieczną dla życia, zdrowia i mienia, zakazaną, a także nieuzasadnioną agrotechnicznie. Podczas pożaru zniszczona zostaje warstwa życiodajnej próchnicy, giną zwierzęta oraz mikroorganizmy odpowiadające za równowagę biologiczną. Po pożarze gleba staje się jałowa i potrzebuje dużo czasu na regenerację. Zdarza się również, że ogień rozprzestrzenia się w tak niekontrolowany sposób, że zagraża życiu i zdrowiu, dociera do lasów, a także zabudowań gospodarczych, powodując dodatkowe, dotkliwe straty.

Wypalania traw zakazują przepisy ustaw o ochronie przyrody i o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść 5-20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie na wiele osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Prawo do nakładania kar ma również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. By ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe PROW, rolnicy są zobligowani m.in. do niewypalania gruntów rolnych. Złamanie tego zobowiązania grozi nałożeniem kary finansowej zmniejszającej wszystkie otrzymywane płatności od 1 proc. wzwyż – w zależności od stopnia winy rolnika. Wyższe kary przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne. Muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić beneficjenta całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe nieprzestrzeganie zakazu wypalania traw.

Od 2015 r. ARiMR za wypalanie gruntów rolnych nałożyła sankcje na 137 rolników. Warto jednak podkreślić, że w ostatnich latach takich przypadków było jedynie od kilku do kilkunastu.

 • plakat ARiMR

Zapytanie ofertowe

Zapytanie ofertowege na przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych w Powiecie Łowickim na rok szkolny 2022/2023 z wykorzystaniem systemu informatycznego wraz z załącznikami.

Zawiadomienie o unieważnieniu postępowania zamówienia

Zamawiający zawiadamia o unieważnieniu postępowania prowadzonego w trybie zapytania ofertowego, którego przedmiotem jest usługa polegająca na: „Przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych w Powiecie Łowickim na rok szkolny 2022/2023 z wykorzystaniem systemu informatycznego”.

Postępowanie unieważnia się na podstawie rozdziału XIII punkt 5 Zapytania ofertowego, znak sprawy KZJ.4350.3.2022, w którym Zamawiający zastrzegł sobie prawo do unieważnienia postępowania bez podania przyczyny.

Szanowni Państwo,

w związku z pracami nad Strategią Rozwoju Powiatu Łowickiego 2030 zapraszamy na otwarte spotkanie konsultacyjne w dniu 10 marca 2022 roku o godz. 9.00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łowiczu, ul. Stanisławskiego 30A.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców, a w szczególności przedsiębiorców, rolników, przedstawicieli sektora organizacji pozarządowych i instytucji publicznych.

Zakres tematyczny spotkania obejmie przedstawienie założeń metodologicznych opracowania Strategii, mocne i słabe strony Powiatu w kontekście jego rozwoju do 2030 roku.

Celem spotkania jest omówienie kierunków rozwoju powiatu w perspektywie najbliższych ośmiu lat oraz określenie głównych potrzeb w zakresie projektów inwestycyjnych i nieinwestycyjnych.

Liczymy na Państwa obecność i zaangażowanie.

 

                                                                                                        Marcin Kosiorek

                                                                                                        Starosta Łowicki

 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

XLVIII Sesja Rady Powiatu Łowickiego

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 920, z 2021 r. poz. 1038 i poz. 1834) zwołuję XLVIII Sesję Rady Powiatu Łowickiego na dzień 28 lutego 2022 roku o godzinie 15.00.

Sesja odbędzie się z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (zdalny tryb obradowania)


www.bip.powiat.lowicz.pl/2304,transmisje-obrad-rady-powiatu

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad XLVIII Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie utworzenia mieszkań chronionych treningowych na terenie powiatu łowickiego dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej z terenu powiatu łowickiego oraz ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniu chronionym treningowym dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej z terenu powiatu łowickiego i wprowadzenia regulaminu organizacyjnego mieszkań chronionych treningowych w powiecie łowickim.
 4. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie powierzenia Gminie Zduny prowadzenia zadań publicznych Powiatu Łowickiego z zakresu zarządu fragmentami dróg powiatowych nr 2706E, 2709E, 2710E, 2730E i 2731E znajdujących się w granicach administracyjnych Gminy Zduny.
 5. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie powierzenia Gminie Chąśno prowadzenia zadań publicznych Powiatu Łowickiego z zakresu zarządu drogą powiatową nr 2723E Niedźwiada – Goleńsko odcinek w miejscowości Goleńsko w granicach administracyjnych Gminy Chąśno.
 6. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie wyrażenia woli utworzenia Łódzkiego Stowarzyszenia Samorządowego ,,PomagaMY” i przystąpienia do Stowarzyszenia Powiatu Łowickiego.
 7. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany budżetu Powiatu Łowickiego na 2022 rok.
 8. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ zmieniającej Uchwałę Nr XLVII/325/2022 Rady Powiatu Łowickiego z dnia 26 stycznia 2022 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łowickiego na lata 2022-2025.
 9. Zakończenie obrad XLVIII Sesji Rady Powiatu Łowickiego.

 

 

Nabór na stanowisko

Zarząd Powiatu w Staszowie z siedzibą w Staszowie,

ul. Piłsudskiego 7, 28-200 Staszów

prowadzi nabór na stanowisko:

Dyrektora Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu Rodzinnego w Połańcu.

 

Wszelkie informacje dotyczące naboru, w tym:

 • wymagania stawiane kandydatom,
 • zakres zadań na stanowisku, informacja a warunkach pracy na stanowisku,
 • wymagane dokumenty,
 • określenie terminu i miejsca składania dokumentów

zamieszczone zostały :

 • na stronie internetowej Powiatu Staszowskiego:

www.staszowski.eu w zakładce OGŁOSZENIA;

 • oraz w urzędowym Biuletynie Informacji Publicznej (BIP)

www.bip.staszowskLeu w zakładce : ogłoszenia >praca w urzędzie >konkursy na wolne stanowiska w jednostkach organizacyjnych

 

Zapewnia się zamieszkanie w lokalu mieszkalnym w  siedzibie Placówki.

Istnieje także możliwość zatrudnienia i zamieszkania w Placówce najbliższego

członka rodziny.

 

Osoby z odpowiednimi kwalifikacjami zachęcamy do zgłaszania swoich kandydatur.

Informacja dla uchodźców z Ukrainy

https://pl-pl.facebook.com/LodzkiUrzadWojewodzki

 • ulotka jęz. polski
 • ulotka jęz. ukraiński
 • ulotka jęz. rosyjski
 • ulotja jęz. angielski

Nocny dyżur apteki w dniu 26 lutego

W dniu 26 lutego 2022 r. dyżur nocny pełnić będzie Apteka ,,Słoneczko” ul. Stanisławskiego 29 w Łowiczu.

Nabór kandydatów na członków Komisji Konkursowej

Nabór kandydatów na członków Komisji Konkursowej do opiniowania ofert złożonych w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych w 2022 r. przez org. pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego (w formie wsparcia) z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji oraz turystyki.

Ogłoszenie o możliwości zakupu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie o możliwości zakupu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

 • informacja Wydziału Komunikacji

Warsztaty biżuterii szytej z jeansu

Z okazji Dnia Kobiet Muzeum w Łowiczu zaprasza na warsztaty biżuterii szytej z jeansu.

Jeans wiecznie młody nigdy nie wychodzi z mody.

To prawda, że jeans trwale zapisał się w historii światowej mody. Kochamy jeansowe ubrania i dodatki – torebki, buty, paski. Ale co powiecie na taką biżuterię? – własnoręcznie uszytą z resztek jeansowej tkaniny, z koralików, koronek, sznurków? Z pewnością tego typu brosze i wisiory ożywią każdą stylizację, a przy okazji działamy w duchu eko. Udowodnimy też, że w Łowiczu wszystko potrafimy zamienić w kwiaty.

Zajęcia odbędą się w niedzielę 6 marca 2022 o godz. 12.00.

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży i osób dorosłych. Koszt 15 zł/os.

Liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy: tel. 46 837 39 28 wew. 36

Przewidywany czas trwania zajęć – 2 godziny.

Organizator zapewnia materiały plastyczne.

 • plakat warsztaty biżuterii

Wernisaż wystawy "Bolimów i okolice w I wojnie światowej"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Bolimów i okolice w I wojnie światowej” ze zbiorów Izby Pamięci w Bolimowie oraz Muzeum w Łowiczu. Ekspozycja zaprezentuje pamiątkowe fotografie, dokumenty, militaria oraz przedmioty użytkowe z czasów Wielkiej Wojny. Przybliży również historię użycia gazu bojowego w 1915 r. na froncie wschodnim. Otwarcie 4 marca 2022 r. o godz. 17.00 (wejście od ul. 3 Maja).

Na wernisaż obowiązuje rezerwacja miejsc tel. 46 837 39 28 wew. 36.

 • plakat wernisaż wystawy

Nocny dyżur apteki w dniu 21 lutego

W dniu 21 lutego 2022 r. dyżur nocny będzie pełnić Apteka ,,Medest V” ul. Tuszewska 45 w Łowiczu.

Zapytanie ofertowe

Zapytanie ofertowe na przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych w Powiecie Łowickim na rok szkolny 2022/2023 z wykorzystaniem systemu informatycznego.

Otwarty konkurs ofert

Uchwałą Nr 883/2022 Zarządu Powiatu Łowickiego z dnia 18 lutego 2022 r. ogłoszony został otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w 2022 roku przez organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego (w formie wsparcia) z zakresu: upowszechniania kultury fizycznej i sportu, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji oraz turystyki.

Wysokość i podział dotacji w otwartym konkursie ofert

Na podstawie Uchwały Nr 866/2022 Zarządu Powiatu Łowickiego z dnia 4 lutego 2022 roku określona została wysokość i podział dotacji w otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego w 2022 r. przez organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego (w formie powierzenia) z zakresu osób niepełnosprawnych i pomocy społecznej poprzez organizację terapii ruchem - treningu funkcjonalnego dla uczestników projektu „Łowickie Centrum Usług Środowiskowych” w ramach w ramach Priorytetu IX Włączenie społeczne, Działania IX.2 Usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, Poddziałania IX.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2014-2020.

Koncert walentynkowy

Koncert zespołu ALDO DUO w składzie Dominik Domińczak - klarnet oraz Aleksander Stachowski - akordeon

Piwnica Muzeum w Łowiczu, 12 lutego o godzinie 18:00

WSTĘP WOLNY!
 

ALDO DUO to zespół z intrygującym, wszechstronnym repertuarem oraz wyrazistą muzyką klasyczną w nowoczesnej interpretacji. Laureaci najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych w Polsce oraz za granicą.
 
Zdobyli łącznie jedenaście nagród – dwukrotnie grand prix oraz siedem pierwszych miejsc. Muzycy koncertowali między innymi w Belgii, Chorwacji, Finlandii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, na Litwie, Ukrainie oraz we Włoszech.
 
Muzycy zapraszani są przez wielu znanych artystów do tworzenia wspólnych projektów artystycznych. Wykraczając poza powszechnie znane muzyczne schematy, przedstawiają publiczności świeży, całkowicie indywidualny sposób kreowania narracji muzycznej. Zespół ma na swoim koncie liczne premiery utworów napisanych przez polskich i zagranicznych kompozytorów przyczyniając się w ten sposób do popularyzacji literatury na klarnet i akordeon.
 
 
 • Plakat - koncert walentynkowy

Tropem Wilczym

X edycja projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

Organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja.
W Łowiczu organizacją projektu zajmuje się Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej.

facebook.com/Centrum-Kultury-Turystyki-i-Promocji-Ziemi-Łowickiej

tropemwilczym.org/o-projekcie

 
- Partnerem wydarzenia jest Województwo Łódzkie
- Patronat medialny objęło Radio Victoria "Między Łodzią a Warszawą"
 

TERMIN I MIEJSCE

 1. Bieg odbędzie się 06.03.2022 w Łowiczu (start i meta ul. Starorzecze) Bieg odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych.
 2. Bieg odbędzie się po na dwóch dystansach: Bieg Honorowy na 1963 m – dystans symboliczny upamiętniający rok w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak – ps. Lalek oraz bieg na dystansie 5 km.

 

PROGRAM BIEGU

- Godz.   9:30 - otwarcie Biura Zawodów przy ul. Starorzecze

- Godz.   9:30 - 10:45 – weryfikacja uczestników oraz wydawanie pakietów startowych

- Godz. 11:00 – start biegu Honorowego na 1963 m

- Godz. 11:30 – start biegu na dystansie 5 km

 

ZGŁOSZENIA DO BIEGU / ZAPISY

 1. Rejestracji do Biegu Honorowego na 1963 oraz biegu na dystansie 5 km m należy dokonać wypełniając Formularz Rejestracyjny z oświadczeniem.
 2. Formularz Rejestracyjny z oświadczeniem – dostępny do pobrania poniżej oraz w siedzibie Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, Stary Rynek 17.
 3. Wypełniony Formularz Rejestracyjny należy przesłać na adres mailowy Organizatora: tropemwilczym.lowicz@gmail.com lub dostarczyć osobiście w dni robocze w siedzibie Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, Stary Rynek 17 w godzinach 9.00-15.00.
 4. Zapisy prowadzone będą do dnia 04.03.2022 lub do wyczerpania limitu 200 zgłoszonych uczestników.
 • Plakat B2_483x683
 • trasa 1963 m
 • trasa 5 km
 • Partnerem wydarzenia jest Województwo Łódzkie

Nocny dyżur apteki w dniu 3 lutego

W  dniu 3 lutego 2022 r. dyżur nocny będzie pełnić Apteka ,,Słoneczko” ul. Stanisławskiego 29 w Łowiczu.

XLVII Sesja Rady Powiatu Łowickiego

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 920 z 2021 r. poz. 1038 i poz. 1834) oraz art. 15zzx ust. 1 i 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.) zwołuję XLVII Sesję Rady Powiatu Łowickiego na dzień 26 stycznia 2022 roku o godzinie 13.00.

Sesja odbędzie się z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (zdalny tryb obradowania)


https://www.bip.powiat.lowicz.pl/2304,transmisje-obrad-rady-powiatu

 

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad XLVII Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Przyjęcie wniosków do porządku obrad.
 4. Przyjęcie wniosków do protokołu z XLVI Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 5. Sprawozdanie z działalności Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Łowickiego za 2021 rok.
 6. Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach/placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Łowicki za 2021 rok.
 7. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Łowickiego na 2022 rok.
 8. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łowickiego na lata 2022 – 2025.
 9. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego w Powiecie Łowickim na lata 2022 – 2024 „Razem Bezpieczniej”.
 10. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, ustalenia maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie oraz specjalności i form kształcenia, na które przyznawane jest dofinansowanie w 2022 roku.
 11. Sprawozdanie Zarządu Powiatu Łowickiego z działalności w okresie między sesjami.
 12. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego z działalności w okresie między sesjami.
 13. Wolne wnioski radnych i sprawy różne.
 14. Zakończenie obrad XLVII Sesji Rady Powiatu Łowickiego.

Ale gratka! Retro ramka dla Babci i Dziadka

Z okazji Dni Babci i Dziadka zapraszamy dzieci do zabawy i zachęcamy do samodzielnego wykonania prezentu – retro ramki, korzystając z załączonej instrukcji oraz swoich rodzinnych fotografii.

 

http://muzeumlowicz.pl/wydarzenia/ale-gratka-retro-ramka-dla-babci-i-dziadka-warsztaty-on-line/?event_date=2022-01-19

 

Rodzinne warsztaty plastyczne

Muzeum w Łowiczu serdecznie zaprasza w niedzielę 30 stycznia 2022 r. na rodzinne warsztaty plastyczne pt.: „Wokół karnawału”

Zajęcia odbędą się o godz. 10.00, 11.30 i 13.00.

Warsztaty nawiązują do tradycji zapustnych – przypominają o popularnej niegdyś formie zabaw karnawałowych, zapustnych, ostatkowych. Był to czas biesiad, muzykowania, tańców, maskarad i powszechnej wesołości. Zwyczajowo przebierano się za postaci zwierzęce znane z obchodów kolędniczych: koza, turoń, niedźwiedź czy koń, a także bocian i żuraw. W mieście powszechnie używano masek karnawałowych.

W trakcie zajęć uczestnicy wykonają według własnego projektu maskę karnawałową.

Koszt wstępu 15 zł.

Obowiązują zapisy: tel. 46 837 39 28 wew. 36.

Ilość miejsc ograniczona!

Zapraszamy!

 • plakat warsztaty plastyczne

Nocny dyżur apteki w dniu 16 stycznia

W dniu 16 stycznia 2022 roku nocny dyżur obejmie Apteka "Słoneczko" ul. Stanislawskiego 27 w Łowiczu.

Szanowni Państwo,

Trwają prace nad opracowaniem Strategii Rozwoju Powiatu Łowickiego 2030. To najważniejszy dokument wyznaczający kierunki rozwoju Powiatu na najbliższe lata. Jego zapisy będą miały decydujący wpływ na działania podejmowane w celu zaspokajania potrzeb naszych mieszkańców, a w efekcie na jakość życia w Powiecie. Poznanie Państwa opinii i sugestii na temat kluczowych działań i inicjatyw służących rozwojowi Powiatu stanowi istotny element procesu planowania.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Powiatu Łowickiego do włączenia się w tworzenie Strategii poprzez wypełnienie anonimowej ankiety.

Ankietę można wypełniać online  do dnia 8 lutego 2022 r.

Link do formularza ankiety dla mieszkańców: https://forms.gle/Xsn9TqifUjrt7tn87

 

Serdecznie zachęcamy Państwa do udziału w badaniu

Marcin Kosiorek Starosta Łowicki

Nabór na stanowisko Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łowiczu

Łódzki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
poszukuje kandydatów na stanowisko:

Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łowiczu

Wymagania:


Kandydat na stanowisko Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego powinien spełniać wymagana określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 02.02.2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (Dz.U. z 2010r. nr 27, poz. 134 z późn. zm.), tj. posiadać:

 • wykształcenie wyższe,
 • uprawnienia budowlane bez ograniczeń,
a ponadto:
 • obywatelstwo polskie,
 • 5 lat doświadczenia zawodowego,
 • umiejętność kierowania zespołem,
 • znajomość i umiejętność stosowania przepisów Prawa budowlanego i Kodeksu postępowania administracyjnego,
 • umiejętność obsługi komputera.
Wymagania pożądane:
 • doświadczenie w pracy w administracji publicznej, w tym w szczególności w organach nadzoru budowlanego bądź administracji architektoniczno – budowlanej,
 • 2 lata na stanowiskach kierowniczych,
 
Wymagane dokumenty i oświadczenia (cv, list motywacyjny, oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego, kopię uprawnień budowlanych, kopie dokumentów poświadczających wykształcenie, kopie świadectw pracy, oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych i niekaralności) należy składać w zamkniętej kopercie na adres: 
 
Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Łodzi,
90-113 Łódź ul Traugutta 25 
 
Termin składania dokumentów:

do dnia 24.01.2022 r. (liczy się data wpływu do Inspektoratu)

Szczegółowe informacje pod numerem telefonu  42 637 47 33 lub winb@lodz.uw.gov.pl 

Dokumenty aplikacyjne, które wpłyną po określonym terminie nie będą rozpatrywane.
Wymagane dokumenty aplikacujne: list motywacyjny, cv (z uwzględnieniem dokładnego przebiegu kariery zawodowej), powinny być opatrzone klauzulą: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą  z dnia 10.05.2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U.2019.1781 z późn. zm.) oraz opatrzone własnoręcznym podpisem bądź kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem ePuap lub uwierzytelniony w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralności weryfikowanych danych w postaci elektronicznych.

http://bip.lodz.winb.gov.pl/?cid=219

 

Dzień wolny od pracy w Starostwie Powiatowym w Łowiczu

 • dzień wolny od pracy w Starostwie Powiatowym

Nabór kandydatów na członków Komisji Konkursowej

Nabór kandydatów na członków Komisji Konkursowej do opiniowania ofert złożonych w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych w 2022 r. przez org. pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego (w formie powierzenia) z zakresu osób niepełnosprawnych i pomocy społecznej.