Aktualności 2024

Wernisaż wystawy: "Sennik" Malarstwo Aldony Zając

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę malarstwa Aldony Zając pt. „SENNIK”

Wernisaż odbędzie się podczas Nocy Muzeów, w sobotę 18 maja 2024 o godz. 17.00

Wystawa będzie czynna do 23 czerwca 2024

 

Aldona Zając, artysta plastyk urodzona w Łowiczu. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1991 r. otrzymała dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Grafiki u prof. Jerzego Grabowskiego. Mieszka i tworzy w Łowiczu. Pracuje jako instruktor rysunku i malarstwa w Łowickim Ośrodku Kultury oraz w Łowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Zajmuje się grafiką, malarstwem i rysunkiem. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych organizowanych przez Związek Artystów Plastyków w Łodzi, a także w wystawach indywidualnych. W 2011 roku zdobyła Grand Prix w konkursie „Krajobraz Ziemi Łódzkiej” zorganizowanym pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego i Prezydent Miasta Łodzi. Prace artystki znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. W łowickim muzeum jest to już piąta prezentacja jej twórczości (wystawy: „Podróż” 2019; „Tajemnice, słodycze i ogrody” 2015; „Kobiety we wnętrzu” 2009; „Malarstwo i grafika Aldony Zając” 2004)

Na najnowszej wystawie zobaczymy ponad 30 prac ukazujących nieoczywiste krajobrazy, naturę przetworzoną oraz postacie zwierząt i ludzi w zaskakującym ujęciu. Operując światłem i cieniem artystka wydobywa z krajobrazu to, co uznaje za najistotniejsze, uwypuklając naturę, ale i nadając jej nowy wyraz.

„Obrazy są równocześnie fascynujące i niepokojące. To jakby mieszanka snu i rzeczywistości, gdzie granice między tymi dwoma światami są niejasne i nieustalone. To jakby przekształcić coś zwyczajnego w coś niezwykłego i intrygującego. Wywołują uczucie bycia zanurzonym w nieprzeniknioną otchłań, która może być odniesieniem do poczucia zagubienia w złożonym i nieprzewidywalnym świecie. Są rodem ze snu i udziwnionej rzeczywistości, tworzą wizualną metaforę wewnętrznego świata postaci, gdzie fantazja i rzeczywistość splatają się w jedno niezwykłe i wielowymiarowe doświadczenie”.

Aldona Zając

  • ad

Cofnij