Aktualności 2023

Tribute To Miles Orchestra – koncert specjalny w 40 rocznicę pierwszego występu Milesa Davisa w Polsce

23 października 2023 r minęło równo 40 lat od słynnego, pierwszego koncertu Milesa Davisa w Polsce - na festiwalu Jazz Jamboree 83. Mija także 26 lat od powstania Tribute To Miles Orchestra.
28 września 1997 roku, koncertem w klubie Akwarium, dokładnie w rocznicę śmierci wielkiego wizjonera jazzu - Milesa Davisa rozpoczęła działalność polska supergrupa jazzowa Tribute To Miles Orchestra. Zespół , znakomicie przyjęty przez publiczność i krytykę, nagrał jako pierwszy w historii polskiego jazzu płytę dla koncernu Warner Bros i, w ciągu wieloletniej działalności, dobrze zapisał się w pamięci fanów.
Tradycja koncertów w rocznicę odejścia wielkiego trębacza jest wciąż podtrzymywana. Od chwili powstania zespół, niezależnie od regularnych tras kultywuje ją, gromadząc licznych zwolenników swej muzyki i niezmiennie zbierając entuzjastyczne recenzje.
30 lat to w jazzie cała epoka. Czas, który upłynął od śmierci Milesa skłania do zastanowienia nad jego nieprzemijającym wpływem na rozwój tej muzyki, ale także nad węzłowymi kwestiami szerszej natury – rolą indywidualności i osobowości w sztuce, pytaniami o niezależność twórcy i ceną, którą za nią trzeba płacić.
Jazz to wolność i emocje, niczym nieskrępowana, bezpośrednia ekspresja – zespół prowadzony przez Wojciecha Konikiewicza odwołuje się do tych wartości, konsekwentnie rozwijając swój oryginalny i bezkompromisowy język muzyczny.
 
𝐓𝐫𝐢𝐛𝐮𝐭𝐞 𝐓𝐨 𝐌𝐢𝐥𝐞𝐬 𝐎𝐫𝐜𝐡𝐞𝐬𝐭𝐫𝐚 𝐰𝐲𝐬𝐭𝐚̨𝐩𝐢 𝟗 𝐥𝐢𝐬𝐭𝐨𝐩𝐚𝐝𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟑 𝐫𝐨𝐤𝐮 𝐨 𝟏𝟖:𝟎𝟎 𝐰 Ł𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳𝐮 𝐰 𝐧𝐚𝐬𝐭𝐞̨𝐩𝐮𝐣𝐚̨𝐜𝐲𝐦 𝐬𝐤ł𝐚𝐝𝐳𝐢𝐞:
Cyprian Baszyński – trąbka
Mariusz Fazi Mielczarek – saksofony, klarnet basowy, flet
Wojciech Konikiewicz - syntezatory, organy, fortepian elektryczny, gitara (leader)
Igor Wiśniewski - gitara
Marcin Lamch - bas
Marek Surzyn - perkusja
Adam Lewandowski – instrumenty perkusyjne
 
𝗪𝗼𝗷𝗰𝗶𝗲𝗰𝗵 𝗞𝗼𝗻𝗶𝗸𝗶𝗲𝘄𝗶𝗰𝘇 𝗼 𝗵𝗶𝘀𝘁𝗼𝗿𝗶𝗶 𝗼𝗿𝗸𝗶𝗲𝘀𝘁𝗿𝘆:
"Historia tego bandu zaczęła się latem 1997. Podczas rozmowy z Mariuszem Adamiakiem przed nieodżałowanej pamięci dawnym klubem Akwarium. Stwierdziliśmy, że trzeba coś zrobić, żeby przywrócić gasnącą wtedy pamięć o Milesie. 28 września zagraliśmy po raz pierwszy dla szczelnie wypełnionej sali (wielu ludzi odeszło wtedy od kasy z kwitkiem, a bramkarze musieli kilkakrotnie interweniować). Szybko okazało się, że jest olbrzymie zapotrzebowanie na tę orkiestrę i tę muzykę. W 1998 r. Warner wydał w niemałym nakładzie płytę TTMO Live, która rozeszła się błyskawicznie - do tego stopnia, że - również z powodu braku dalszych dodruków - nie są znane przypadki pojawiania się jej na jakichkolwiek aukcjach internetowych. W ciągu pierwszych kilku lat istnienia zagraliśmy wiele koncertów w Polsce i Europie, ściągając dużą widownię - do nawet 1000 osób, co było ewenementem nie tylko jak na jazz, 1998 r. wystąpiliśmy także na żywo na antenie programu III Polskiego Radia.
Orkiestra w trakcie swego istnienia wciąż ewoluuje artystycznie i personalnie.
Zaczęliśmy i przez kilka lat graliśmy w pierwszym składzie:
Radosław Maciński - dr, Piotr Iwicki - perc, Marcin Pospieszalski - b, Wojciech Konikiewicz - keys,g, leader, Janusz Yanina Iwański -g, Mariusz Fazi Mielczarek - sax, fl - Andrzej Przybielski - tp.
Stopniowo zaczęli pojawiać się w niej inni muzycy.
I tak - po śmierci nieodżałowanej pamięci Andrzeja Przybielskiego trębacze:
Cyprian Baszyński, Antoni Gralak, Kamil Szuszkiewicz
saksofoniści: z Wlk. Brytanii Jan Kopinski (Pinski Zoo, Zone K, Reflektor), Janusz Smyk, Sebastian Stanny
gitarzyści:
Dariusz Krupa, Piotr Rubik, Dariusz Śliwa, Adam Walicki
basiści:
z Wlk.Brytanii Dr Das (Asian Dub Foundation, Dhangsha), Filip Jurczyszyn, Marcin Lamch, Maciej Matysiak, Piotr Żaczek
perkusjoniści: Piotr Jackson Wolski, Adam Lewandowski
perkusiści:
Wojciech Kostrzewa, Artur Lipiński, Przemysław Pacan, Marek Surzyn
W ten sposób wokół zespołu zgromadzony został krąg znakomitych muzyków, z których większość dotąd z nim współpracuje.
Przez te lata muzyka, którą gramy wywołuje niezmiennie żywy odzew: wszystkie koncerty przebiegają w niezwykłej atmosferze, dochowaliśmy się też wiernej, licznej publiczności i wielu sympatyków.
Wytworzyła się wokół nas świetna atmosfera, która tym bardziej mobilizuje nas do kontynuacji działalności, w tym do nagrania nowego, tym razem studyjnego, dwupłytowego albumu.”
 
𝗪𝗼𝗷𝗰𝗶𝗲𝗰𝗵 𝗞𝗼𝗻𝗶𝗸𝗶𝗲𝘄𝗶𝗰𝘇 𝗼 𝗠𝗶𝗹𝗲𝘀𝗶𝗲 𝗶 𝗼𝗱𝗰𝘇𝘆𝘁𝗮𝗻𝗶𝘂 𝗷𝗲𝗴𝗼 𝗺𝘂𝘇𝘆𝗸𝗶:
„Muzyka Milesa jest jednym z fundamentów jazzu współczesnego. Całe pokolenia artystów inspirują się nią i znajdują w spuściźnie wielkiego mistrza wciąż aktualne, uniwersalne przesłanie. Davis otworzył Wrota Percepcji, przez które przeszło wielu i zapewne jeszcze niemało przejdzie...
Zakładając przed laty TTMO zgromadziłem najwybitniejszych artystów jazzu polskiego. Przeżyliśmy i wciąż przeżywamy razem niezapomniane chwile, wielokrotnie spotykając się z niezwykle głębokim odbiorem ze strony publiczności. Fenomen ten nie był dla nas nigdy powodem do samozadowolenia, czy próżności – raczej skłaniał ku refleksji nad siłą tej muzyki, a może – nade wszystko – sposobem jej wykonywania. Wynik tych przemyśleń był taki, że nigdy nie staraliśmy się tworzyć kopii, we własny sposób interpretując tematy wielkiego trębacza. Miles lives!“
  • plakat wydarzenia

Cofnij