Strój łowicki

Strój Łowicki

Charakterystycznym motywem regionu łowickiego jest strój łowicki, który jako nieliczny wśród innych strojów jest wyjątkowo barwny i bardzo bogato zdobiony. Rozpoznawalny jest po pasiastych, wielobarwnych tkaninach, z których jest szyty, różnorodnych i rozbudowanych kwiatowych haftach, sposobie w jaki jest noszony i prezentowany. Łowicki strój ludowy jest symbolem regionu łowickiego i jego barwnego folkloru. Zachwycają się nim nie tylko osoby mieszkające w kraju ale również osoby mieszkające poza granicami.

W regionie łowickim zwyczaj noszenia stroju jest w wielu rodzinach nieprzerwanie pielęgnowany lub po latach zapomnienia, z różnych względów przywracany. Bardzo często dzieci ubierane są w łowicki strój ludowy na uroczystość Chrztu lub I Komunii Świętej. Noszą go także dorośli najczęściej podczas uroczystości kościelnych.

Rzadko pamiętamy o tym, że dawniej strój był naturalną i niezbywalną częścią tradycyjnej kultury łowickiej wsi. Sygnalizował także statut społeczny i sytuację materialną osoby, która go nosiła wg zasady obowiązującej w chłopskiej kulturze: „mieć znaczy być”. Strój łowicki noszony był nie tylko od święta. Zakładano go także na co dzień, zależało to od pory dnia, roku, następujących po sobie świętach rodzinnych.

  • Strój Łowicki zdj. nr 1
  • Strój Łowicki zdj. nr 2
  • Strój Łowicki zdj. nr 3

 

Damski Strój Łowicki XIXw.

Strój łowicki w wielobarwne pasy powstał samoistnie w pierwszej połowie XIX wieku, w okresie zmian społeczno-ekonomicznych w Królestwie Polskim. O jego kształcie zadecydowała pracowitość gospodyń, ich zdolności manualne, wrażliwość na kolory, duże poczucie piękna oraz chęć imponowania pięknością i odmiennością stroju sąsiadom z poza Księstwa.

Postęp mody w Strojach Łowickich.

W kolorystyce stroju łowickiego dominowały najpierw barwy ciepłe, od ciemnej czerwieni poprzez czerwień jasną, ciemny pomarańczowy, jasnopomarańczowy i żółty. Następnie zastąpiły je barwy zimne, od zieleni poczynając. Wszystkie barwy stosowane były w odcieniach.

Kobiecy Strój Łowicki noszony obecnie.

A co obecnie wchodzi w skład stroju łowickiego damskiego? Dzisiaj kobiety z Łowicza zakładają bielonkę czyli płócienną koszulę, zdobioną haftem płaskim i haftem richelieu, majtki i halkę wykonane z białego płótna wykończone koronką

Męski Strój Łowicki XIXw.

Dawniej w męskim stroju łowickim spodnie (portki) uszyte były z samodziałów lniano-wełnianych. W pierwszej połowie XIX wieku mężczyźni nosili spodnie jednobarwne z lnianego płótna. Spodnie w kolorowe pasy pojawiły się dopiero w drugiej połowie XIX wieku w latach 1870-1880.

Męski Strój Łowicki XXIw.

Dzisiejsze męskie stroje łowickie różnią się od strojów, które nosili mężczyźni kilkadziesiąt lat temu. Obecnie pasiak używany na spodnie jest dużo jaśniejszy, uległy także rozjaśnieniom barwy pasa, którym przewiązuje się sukmane lub kaftan. W skład stroju męskiego wchodzą obecnie: