Zespoły ludowe

Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki”

Zespół „Koderki” powstał w 1957 roku przy Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Łowiczu – stolicy Księstwa Łowickiego, rolniczej krainy słynącej z zabytków, historii i bogactwa własnej, odrębnej i wciąż żywej kultury i  sztuki ludowej.

“Koderki” – to nazwa, która pochodzi od „kodry”- prostokątnej , kolorowej , kwiatowej lub tematycznej wycinanki łowickiej. Zespół tę nazwę przybrał w 1986 roku, a prekursorem “Koderek” był Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca “Budowlani”. Pierwszym kierownikiem artystycznym zespołu był Piotr Cecha. Grupę od samego początku tworzyły dzieci i młodzież do 18-tego roku życia. Barwne, księżackie stroje i ubrane w nie dzieci przyciągały wzrok mediów. Od początku swego istnienia “Koderki” zapraszane były na liczne imprezy masowe, przeglądy i festiwale. Pierwszym, bardzo prestiżowym i poważnym sukcesem zespołu było zdobycie “Złotej Jodły” w 1986 roku na XIII Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Od 1992 roku zespół działa przy Łowickim Ośrodku Kultury. Członkami zespołu nadal są dzieci i młodzież łowickich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Obecnie liczy  on około 80 członków  i ćwiczy w trzech grupach wiekowych : 6-10 lat; 11-15 lat oraz 16-19 lat.

 W swoim repertuarze  grupy prezentują przede wszystkim tańce i śpiewy regionu łowickiego, który jest najbliższy sercu członków zespołu. Jest on przekazywany z pokolenia na pokolenie w tradycji, obrzędach i zwyczajach. Występują z  obrzędem wielkanocnym – „Chodzenie po dyngusie” , który wielokrotnie był nagrywany na potrzeby Telewizji Polskiej. “Koderki” wykonują również śląskie zabawy dziecięce, suitę krakowską,śląską, lubelską i suitę Beskidu śląskiego. Zespół posiada bardzo bogaty program, który składa się z pięknych kolęd i pastorałek opracowanych muzycznie przez Pana Eugeniusza Strychalskiego - wieloletniego kierownika zespołu oraz przez Panią Ewę Smerecką autorkę wielu tekstów - instruktora wokalnego. W 2005 roku zespół wydał płytę z nagraniem „Kolęd i Pastorałek”, a w roku 2015 nastąpiło jej wznowienie.

facebook.com/ZPiT.Koderki

Zespół „Koderki” wielokrotnie uczestniczył w Festiwalach Folklorystycznych, przeglądach i konkursach na terenie kraju jak i poza jego granicami. W ostatnich latach między innymi:

  • Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym, gdzie koncertował w Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu i Żywcu- „Tydzień Kultury Beskidzkiej’’,
  • Międzynarodowych Olsztyńskich Dniach Folkloru „Warmia’’,
  • Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu,
  • Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży w Ełku „Tęcza’’,
  • Międzynarodowym Festiwalu w Zduńskiej Woli – „Folklor Świata’’
  • Międzynarodowym Studenckim Festiwalu Folklorystycznym w Chorzowie - “Spot”
  • Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Sierpcu - “Kasztelania”
  • Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych we Włocławku - “O kujawski wianek”
  • Festiwalu Zespołów Folklorystycznych Dom Polski Zakrzewo - “Z przytupem”

“Koderki” uczestniczyły również w nagraniach telewizyjnych do: TVP Kultura, TVP 1 “Ziarno”, “Dzień dobry TVN”, “Petersburski Music Show” oraz występuje w cyklicznym wydarzeniu  “Burmistrz Miasta Zaprasza”.

W ostatnich latach zespół zdobył najważniejsze nagrody na festiwalach w Polsce, m.in.:

  • I miejsce na X Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych „Gorzów 2002’’,
  • I miejsce na Festiwalu Zespołów Dziecięcych Centralnej Polski „Łódź 2003’’,
  • I miejsce i nagroda główna „Złota Jodła’’ na XXX Międzynarodowym Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Kielce 2003’’.
  • II miejsce na III Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych „Łowicz 2004’’,
  • I miejsce na Festiwalu Folklorystycznym „Tradycje 2005’’ w Łodzi,
  • I miejsce na VI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek- Niepokalanów 2006,
  • I miejsce na VII Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych „Łowicz 2008’’,
  • II miejsce na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Będzin 2011,
  • I miejsce na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie’’ – Radom 2014,
  • Nagroda Główna na VI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nasze Wieczne Kolędowanie’’ – Niepokalanów 2016,
  • Grand Prix i Nagroda Główna na XV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie’’ – Radom 2016.
  • I i II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym “Kasztelania” - Sierpc
  • I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych “O kujawski wianek” - Włocławek 2017

 

Zespół koncertował w Niemczech, Holandii, Bośni, Bułgarii, Francji, Finlandii, Rumunii, Włoszech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie. W ostatnich latach występował: Słowacja - 2013, Francja - 2014, Niemcy i Węgry - 2015, Grecja - 2017, Ukraina - 2018, Ukraina i Macedonia - 2019.

 W latach 2001-2016 kierownikiem zespołu był Eugeniusz Strycharski, zaś choreografem Jacek Lewandowski (2001-2011). Od roku 2012 choreografem jest Katarzyna Polak obecnie pełniąca również funkcję kierownika artystycznego. Kapelę ludową pod kierownictwem Szymona Mońki (akordeon), tworzą Weronika Mońka (skrzypce), Kinga Foks (II skrzypce), Maciej Czapnik (trąbka, kontrabas) i Jeremi Kowalski (bębenek).

KONTAKT

Łowicki Ośrodek Kultury, ul. Podrzeczna 20, 99-400 Łowicz
Tel/fax: 46 837 40 01,
Dyrektor : Maciej Malangiewicz, tel. 46 837 40 01

Choreograf i kierownik artystyczny zespołu: Katarzyna Polak, tel. 531 909 505 
e-mail: katarzynapolak03@gmail.com

Koordynacja spraw organizacyjnych: Anna Zabost, tel. 607 267 233
e-mail: aniazabost@tlen.pl

Cofnij