Powiat Łowicki

BIP

Data

5 marca 2021

Imieniny

Fryderyka, Adriana

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

oferta edukacyjna
stat.gov
pttk
geoportal
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Współpraca » Uroczyste podpisanie umowy »

Treść strony

UROCZYSTE PODPISANIE UMOWY
  • -
  • -
  • -
      Uroczysty, a zarazem pełen życzliwości i humoru charakter miała okolicznościowa sesja Rady Powiatu Kartuskiego, która odbyła się w maju 2004 roku. Jej głównym punktem było podpisanie umowy o partnerskiej współpracy pomiędzy powiatami: kartuskim, łowickim i tatrzańskim. W tym właśnie celu stolica Kaszub gościła delegacje z Łowicza i Zakopanego, którym przewodzili: Cezary Dzierżek - starosta łowicki wraz z przewodniczącym Rady Powiatu łowickiego Wiesławem Dąbrowskim oraz starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego Piotr Kyc. Szanownych gości w imieniu gospodarzy powitał przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego - Edmund Kwidzyński oraz starosta kartuski - Janina Kwiecień.

      Zanim doszło do podpisania umowy, reprezentanci powiatów zaprezentowali atuty swoich "małych ojczyzn". Przedstawiciel powiatu kartuskiego, Wojciech Okroj, wśród prezentacji wielu mocnych stron powiatu, największy nacisk położył na jedność kulturową mieszkańców, walory krajobrazowe oraz dogodne położenie w pobliżu Trójmiasta i lotniska w Rębiechowie. Zwracał uwagę na wzajemne korzyści płynące z wymiany doświadczeń samorządowych i gospodarczych i udziału reprezentacji powiatów w imprezach i wydarzeniach kulturalnych, sportowych, edukacyjnych, organizowanych przez partnerów. "Wiele wskazuje na to, ze Kaszubi, górale i łowiczanie - są teraz bratankami na lata całe" - powiedział.
 
     Wypowiadali się również starostowie poszczególnych powiatów, którzy podkreślali wagę podpisywanego porozumienia, a także wyrazili nadzieję, ze przyczyni się ono do rozwoju wszystkich trzech regionów. Nie kryli tez dumy ze swoich powiatów. Szczególnie mocno zabrzmiał głos starosty tatrzańskiego Andrzeja Gąsienicy-Makowskiego, który nawiązując do słów księdza Józefa Tischnera, powiedział: "Naszym domem jest Polska". Ona jest tu: na Kaszubach, w Łowiczu i na Podhalu. To jest nasz środek świata i tutaj mamy się spotykać przy różnych okazjach.

      W błysku fleszy i w podniosłej atmosferze porozumienie zostało podpisane. Współpraca ma za zadanie budowanie tożsamości regionalnej mieszkańców i umacnianie wspólnoty, tworzenie i kreowanie głównych założeń gospodarczej, prospołecznej, turystycznej i kulturowej polityki promocyjnej, wspólne aplikowanie po środki unijne i krajowe środki pomocowe.
 
     Realizacja określonych celów odbywać się będzie poprzez podejmowanie wspólnych przedsięwzięć promocyjnych, służących integracji społeczności powiatów kartuskiego, tatrzańskiego i łowickiego, realizację zadań mających wpływ na następujące dziedziny i kierunki społeczne: promocję, kulturę, edukację kulturalną oraz proinnowacyjną politykę społeczną.

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.