Powiat Łowicki

BIP

Data

23 marca 2017

Imieniny

Pelagii, Feliksa

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

stat.gov
pttk
kalendarz
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp
geoportal

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

Gmina Domaniewice

Urząd Gminy Domaniewice
99-434 Domaniewice
ul. Główna 2
Tel. +48 46 838 35 22, 838 35 87
Fax +48 46 838 33 77
BIP: www.domaniewice.bipst.pl
Strona www: www.domaniewice.pl
E-mail: ugdomaniewice@wp.pl

Wójt: Mirosław Grzegorz Redzisz

Obszar: 86 km2, liczba ludności: 4 602 (III kw. 2006r.)

Sołectwa: Domaniewice, Krępa, Lisiewice Duże, Lisiewice Małe, Reczyce, Rogóźno, Sapy, Skaratki, Skaratki pod Las, Skaratki pod Rogóźno, Stroniewice, Strzebieszew.

Domaniewice - wieś gminna wzmiankowana w 1357r. kiedy to arcybiskup Jarosław Skotnicki osadził ją na prawie niemieckim. Historia miejscowości Domaniewice zaczyna się w czasach starożytnych. Wskazuje na to cmentarzysko pogańskie odsłonięte w czasie budowy toru kolei żelaznej warszawsko – kaliskiej (lata 1900- 1902).

Gmina typowo rolnicza z przewagą upraw zbóż i roślin okopowych. W ostatnich latach nastąpił tutaj wzrost produkcji warzyw i owoców. Przeważają gospodarstwa z przeciętnym areałem 7,5 ha. Te o powierzchni powyżej 20 ha stanowią jedynie 10 proc. ogólnej liczby gospodarstw rolnych. Gmina wyróżnia się dobrym uzbrojeniem terenów w urządzenia infrastruktury technicznej i leży w dogodnej strefie połączeń komunikacyjnych: kolejowego Łódź - Łowicz i drogowego - trasa krajowa nr 14 łącząca Łódź z Warszawą.

Na terenie gminy znajdują się duże obszary leśne oraz akweny w postaci jezior Rydwan (80 ha) i Okręt (200 ha), obecnie wykorzystywanych jako stawy hodowlane. Okręt i Rydwan to w Polsce Centralnej największa ostoja ptaków. Kilka gatunków ptaków występujących tutaj umieszczonych zostało w krajowej i europejskiej Czerwonej Księdze zwierząt zagrożonych wyginięciem (bąk, błotniak łąkowy, błotniak zbożowy, derkacz, kropiatka, zielonka, wąsatka). Atrakcyjne tereny rekreacyjne znajdujące się w okolicy miejscowości Lisiewice, chętnie są odwiedzane przez mieszkańców województwa łódzkiego.

Okoliczne Wzgórza Domaniewickie, tworzące zalesiony grzbiet składają się z trzech wałów (Domaniewicki 178m npm, Rogoziński 119m npm. Dąbkowicki 117m npm.),  zbudowanych ze żwirów i piasków osadzonych tutaj w czasie zlodowacenia środkowoeuropejskiego. Stanowią one urozmaicenie dość monotonnego krajobrazu. W Skaratkach jest jedno z kilku stanowisk, na podstawie których zrekonstruowano warunki paleogeograficzne obszaru podłódzkiego z końca epoki lodowcowej. W złożu torfu, którego dolna część powstała w ciepłym okresie międzylodowcowym, a górna w warunkach klimatu chłodnego ostatniego zlodowacenia, znaleziono szczątki mamuta.

Z zabytków na wyróżnienie zasługuje wczesnobarokowa kaplica pod wezwaniem NMP z I poł. XVII w. w Domaniewicach - zabytek klasy zerowej. W ołtarzu głównym kaplicy znajduje się obraz Najświętszej Maryi Panny "słynący łaskami". W kaplicy-sanktuarium znajdują się organy wmontowane w unikalny prospekt w kształcie orła z rozpostartymi skrzydłami z 1759 r. Kościół parafialny w Domaniewicach pod wezwaniem św. Bartłomieja wzniesiony został w 1916r. z wcześniejszym wyposażeniem wewnętrznym. Przez gminę przebiega szlak turystyczny Polski Walczącej - Armii Krajowej. Przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji istnieje od 1989r. folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca "Kalina" oraz Zespół  Śpiewaczy "Bogdanki".

  • Gmina Domaniewice

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.