Aktualności 2022

Złakowskie Boże Ciało

Łódzki Dom Kultury, Centrum Kutlury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej oraz Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Gminy Zduny mają zaszczyt zaprosić na POGRAJKĘ / POTAŃCÓWKĘ WIEJSKĄ w Złakowie Kościelnym - 16 czerwca 2022, o godz. 15.00

Zapraszamy na II edycję muzyczno-tanecznego spotkania w Złakowie Kościelnym w święto Bożego Ciała. Tak jak rok temu, nie będzie to zwyczajne spotkanie z muzyczną ludowizną, czy folklorem kojarzonym dziś ze scenicznymi realizacjami zespołów pieśni i tańca… Wraz z muzykami, aż dziewięciu kapel, przeniesiemy się w dzień Bożego Ciała w Złakowie Kościelnym, zaraz po pięknej, barwnej, najbardziej tradycyjnej procesji, w świat IN CRUDO, czyli muzyki źródłowo wiejskiej, granej „na surowo”, opartej na tradycyjnych stylach i technikach wykonawczych, niezmienionej przez współczesne aranżacje, rekonstruującej z należytym szacunkiem oryginalne wykonania pierwotnych muzycznych form polskiej wsi z rejonów Łowicza, Łęczycy, Rawy Mazowieckiej, Sieradza, Opoczna, czy Radomia.
 
To będzie podróż w nieco zapomniany, a zdecydowanie wart przypomnienia i ożywienia, świat autentycznej muzyki wsi. Muzycy, których usłyszymy 16 czerwca w Mini Skansenie pana Jarosława Kaby i Fundacji Toinen Pro Art w Złakowie, swój repertuar tworzyli dzięki archiwaliom dawnym i współczesnym oraz żywym spotkaniom z praktykującymi wiejskimi muzykantami i śpiewakami.
 
Zapraszamy Was do Złakowa Kościelnego na podróż do źródeł dźwięków i muzyki, których słuchali i przy których tańczyli nasi dziadowie i pradziadowie w najbliższym naszym sercom ziemi Księstwa Łowickiego, ale też regionach z nim sąsiadujących i rozsianych na terenie całego województwa łódzkiego. Spotkamy się z autentyczną i żywą materią naszej wspólnej muzycznej tradycji.
Zagrają do słuchu i tańca:
- Diabubu
- Dobrzeliniacy
- Kapela Jeremiego Kowalskiego
- Kapela im. Tadeusza Kubiaka
- Kapela Metysława
- Kapela O!statki
- Słodkie Fascynacje
- Kapela Napięcie
- Kapela Niwińskich
 
 • ŁÓDZKI DOM KULTURY - zabierze Was w świat autentycznej, nieprzetworzonej, w pełni tradycyjnej sztuki ludowej. Przyjadą do nas twórcy z regionu łódzkiego, z którymi na miejscu będzie można porozmawiać o tym, co i w jaki sposób tworzą, a także zakupić wszystko, co Wam wpadnie w oko, co Was zainspiruje, czy wyjątkowo zachwyci.
  - Agnieszka Głuszek-Nowicka – rzeźbiarka (region łowicki)
  - Ela Świderek – rzeźbiarka (region łowicki)
  - Maria Ciechańska – wycinankarka (region łowicki)
  - Józef Stańczyk – rzeźbiarz (Kutnowski Ośrodek Rzeźbiarski)
  - Sławomir Suchodolski – rzeźbiarz (Kutnowski Ośrodek Rzeźbiarski)
  - Alicja Matczak - plastyka papierowa (region łowicki)
  - Jolanta Kołodziejska - plastyka papierowa (region łowicki)
  - Teresa Foks - haft (region łowicki)

 • KGW RETRO XĘŻANKI - GOSPODARNE I WYJĄTKOWE - zapewnią oryginalne i nad wyraz smaczne specjały kuchni łowickiej, które będzie można nabyć i degustować w każdych ilościach przysłuchując się występującym na scenie kapelom.

 • RETRO ŁOWICZANKA - to stowarzyszenie z Bąkowa Górnego, zrzeszające miłośników starej motoryzacji i maszyn rolniczych. W trakcie naszej imprezy stowarzyszenie zaprezentuje swój park maszynowy pełen wspaniale odrestaurowanych maszyn rolniczych. O wszystko będzie można za-pytać i porozmawiać z członkami stowarzyszenia, których wiedza o prezentowanych obiektach jest naprawdę ogromna.

 • Fundacja Toinen Pro Art - bez niej nasze wydarzenie w prezentowanej formule nigdy nie doszło-by do skutku. Dziękujemy Panu Jarosławowi Kabie, który pierwszy wyszedł z inicjatywą udostępniania nam terenu swojego Mini Skansenu w Złakowie Kościelnym na kolejne odsłony tego niezwykłego wydarzenia. Bez niego zapewne nie spotkalibyśmy się z Wami w tak wspaniałym składzie i miejscu na II edycji Złakowskiego Bożego Ciała!

 • BROWAR BEDNARY - stacjonarny, rzemieślniczy, browar łowicki, położony w niedalekich Bednarach, zapewni pełne zaopatrzenie w wiele wybornych gatunków piw, które zachęcą do zabawy i ugaszą pragnienie wszystkich dorosłych uczestników.
 • Pograjka_Boże_Ciało_plakat

Cofnij