Aktualności 2022

Sobótki w Skansenie w Maurzycach

Sobótki to jedno z najstarszych świąt słowiańskich. Wiążą się z przesileniem Słońca podczas najkrótszej nocy w roku. W Łowickiem tradycyjnie rozpoczynały cykl zwyczajów letnich. W wierzeniach ludowych bliskość Słońca potęgowała tego dnia siłę Ziemi, która z kolei przenikała do roślin. Zapewniało to urodzaj i działanie lecznicze zebranych wówczas ziół. We wsiach znajdujących się w pobliżu rzek odbywały się „sobótki”, zwane również świętem wianków. Dziewczęta przygotowywały wianki z kwiatów i zieleni, które puszczały na rzekę, pilnie je obserwując, gdyż ich spływ wiązał się z wróżbami zamążpójścia. Chłopcy rozpalali ogniska symbolizujące oczyszczenie, czemu towarzyszyły śpiewy i zabawy taneczne.

Aby przybliżyć tradycje tego świętowania serdecznie zapraszamy na Sobótki w Skansenie w Maurzycach w niedzielę 19 czerwca 2022 r.  godz. 12.00 – 18.00.

Turyści odwiedzający tego dnia skansen będą mogli poznać tradycje i obyczaje związane ze świętem, usłyszeć pieśni obrzędowe, wykonać własny wianek z żywych roślin i uczestniczyć w ceremonii puszczania wianków na wodę, zdobyć wiedzę na temat ziół i warzyw, uczestniczyć w wykładzie na temat obrzędowości świętojańskiej i w konkursach z nagrodami.

Sobótki w Skansenie w Maurzycach, 19 czerwca 2022 r.

Program (godz. 12.00 -18.00):
Od 12.00:
– warsztaty florystyczne (wicie wianków)
– konkurs – poszukiwanie kwiatu paproci
– konkurs –  rozpoznawanie ziół i warzyw
– stoiska twórców ludowych i kół gospodyń wiejskich
12.00 i 14.00 – wykład „Obrzędowość świętojańska – Sobótki w regionie łowickim”
13.00 i 16.00 – oprowadzanie po skansenie
15.00 – występ Chóru „Canticum” i formacji „Złote Babki” z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
16.00 – występ Zespołu Pieśni i Tańca Blichowiacy
17.00 – przejście korowodu nad rzekę Słudwię  –  ceremonia puszczania wianków na wodę

Na wydarzenie obowiązują bilety wstępu do skansenu.

  • plakat sobótki

Cofnij