aktualności 2021

ETNO[re]AKCJE

Idea tego wydarzenia opiera się na twórczym spotkaniu z wielowymiarową, różnorodną i posiadającą ogromy potencjał interpretacyjny materią kultury ludowej. Będzie to muzyczna podróż w jej niezwykle ciekawe, eksperymentalne rejony, gdzie pierwotnie wiejskie, archaiczne kompozycje zostaną zredefiniowane we współczesnej w warstwie kompozycyjnej i brzmieniowej awangardowej formie. Muzyka wiejska i klasyczna, współczesna i elektroniczna, minimalizm i trans, autentyzm i ironia, poszukiwanie esencji i interpretacyjna ekspresja w dwóch niesamowicie twórczych, fenomenalnych muzycznych projektach: Niewte i Radical Polish Ansambl. 
----------
- Radical Polish Anasamble - to połączenie tego, co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi, z tym, co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce eksperymentalnej. Sześcioro „ludowych” skrzypków i skrzypaczek oraz perkusista podjęli wyzwanie rekonstrukcji muzyki wiejskiej w muzyce awangardowej. Założycielem i liderem grupy jest Maciej Filipczuk - skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W ramach swoich poszukiwań muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz - uczeń oraz zgłębia tajniki archaicznych form muzycznych Mazowsza. Muzyk grający w formie in crudo, do tańca oraz lider i współtwórca wielu projektów artystycznych inspirowanych muzyką tradycyjną, oprócz RPA są to m.in. Lautari i Niewte. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów „Mazurek Vulgaris”, „MetaMuzyka” i „Arche Vivum”. Działalność Radical Polish Ansambl pokazuje, że poznając tradycję, a także przestrzegając jej zasad, można stworzyć muzykę radykalną i oryginalną. Kultura ludowa kryje w sobie estetyczne bogactwo, które wcale nie musi być przaśne. RPA tworzy zjawisko polskiej muzyki klasycznej, która nie odrywa się od lokalnych korzeni, a jednocześnie wchodzi w rejony uniwersalne. W repertuarze zespołu znajdują się utwory Tadeusza Sielanki, Zygmunta Krauzego, Agnieszki Stulgińskiej, Sławomira Kupczaka i innych kompozytorów. W skład Radical Polish Ansambl wchodzą skrzypkowie i skrzypaczki: Maciej Filipczuk (kierownictwo muzyczne), Izabela Kozak, Łucja Siedlik, Maria Stępień, Mateusz Kowalski, Marcin Lorenc oraz Piotr Gwadera na wiejskim zestawie perkusyjnym.
----------
- Niewte - zespół tworzą: Maniucha Bikont (śpiew, piszczałki, obiekty dźwiękowe), Marcin Lorenc (skrzypce) oraz Antoni Beksiak (komputer, elektronika, głos). Grupa zajmuje się rozwijaniem autentycznych tanecznych rytmów mazurkowych polskiej wsi, a także potencjałów improwizacyjnych i ekspresywnych polskiej muzyki tradycyjnej. Używa w tym celu instrumentów akustycznych, śpiewu i komputera/elektroniki traktowanych jako narzędzia gry na żywo. Najistotniejszą rzeczą jest poczucie związku między wiejską potańcówką, całonocnym weselem i graniem bez końca w pewnym bezczasie z kulturą klubową, gdzie niekiedy didżej przez osiem godzin gra w jednym rytmie. Sytuacja na parkiecie się zmienia, ale puls jest zachowany. Artyści zespołu Niewte uczą się u źródeł, wprost od wiejskich mistrzów. Fascynują ich fenomeny brzmieniowo-emocjonalne poza opisem, słowami, nutami. Dostrzegają paralele między nurtem wiejskiej zabawy a pulsem klubowej nocy, między mięsistym brzmieniem smyków a usterkową elektroniką. Pozwala to im tworzyć muzykę własną, aktualną, a zarazem wypływającą z archaicznego polskiego idiomu. Użytkową i wyrafinowaną, taneczną i głęboką, miejscową i światową, od dziadków dla dzieciaków.
----------
– Partnerem Wydarzenia jest Województwo Łódzkie
  • Plakat Etno[re]Akcje

Cofnij