aktualności 2021

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę „DWUŚWIATY” Malarstwo i grafika Wandy Leokadii Kołaczyńskiej i Doroty Barbary Pietrzkowicz

Wernisaż w piątek 3 września o godz. 17.00

(z uwagi na sytuację epidemiologiczną prosimy o potwierdzenie przybycia pod nr tel. 46 837 39 28 wew. 36)

Wystawa czynna do 10 października 2021

 

Dwie kobiety – dwie pasje
Dwie malarki – dwa spojrzenia

Wanda Leokadia Kołaczyńska i Dorota Pietrzkowicz, dwie łowickie artystki, zaprzyjaźnione od lat, kochające sztukę i zachwycające się pięknem przyrody. Każda z nich prezentuje osobliwą i wyjątkowa twórczość. Wandę Leokadię Kołaczyńską urzekła roślinność i czar okolicznych krajobrazów, których bogactwo kolorów możemy podziwiać na obrazach olejnych. Dorotę Pietrzkowicz od kilku lat fascynuje tajemniczy świat zwierząt. Są one tematem przewodnim jej sztuki, wyrażonej w malarstwie olejnym, akrylowym i w małych grafikach. Połączenie tych dwóch osobowości artystycznych dało początek ekspozycji „Dwuświaty”, w której nowoczesność spotyka tradycję, a realizm brata się z fantazją.

Wanda Leokadia Kołaczyńska ukończyła Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Swoją pasję połączyła z życiem zawodowym. Związana była z działem dekoratorni w Spółdzielni Spożywców PSS „SPOŁEM”. Jej prace zdobiły pomieszczenia placówek handlowych Spółdzielni przez wiele lat. Na emeryturze całkowicie poświęciła się sztuce. Wolny czas wypełnia rysowaniem i malowaniem. Swoje malarstwo prezentowała na wystawach między innymi: w Nieborowie, Zdunach i w Łowiczu.

Dorota Pietrzkowicz jest łowiczanką. Rysunku i malarstwa uczyła się na kursach w Studio Kształcenia Plastycznego „Galeria 34″ w Warszawie. Od września 2010 r. uczestniczyła w warsztatach plastycznych w „Magazynie Sztuk” (Filia Ośrodka Kultury w Warszawie). W czerwcu 2013 r. ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku Malarstwo i Rysunek (pracownie: prof. Andrzeja Grendy i prof. Mariana Kępińskiego). W 2018/19 r. uczestniczyła w warsztatach grafiki w Akademii Otwartej – dorośli do sztuki w Warszawie. Brała udział w licznych wystawach i plenerach malarskich. W 2017 roku w Łowickim Muzeum prezentowała swoje prace na wystawie „Pisane na wodzie”.

  • Plakat

Cofnij