aktualności 2021

Nasza Niepodległa - Święto Wojska Polskiego

Fundamentem istnienia państwowości i zabezpieczeniem historycznej ciągłości trwania narodu jest jego suwerenność. Ta zaś nie jest możliwa bez dobrze zorganizowanych sił zbrojnych. Si vis pacem para bellum głosi jedna z antycznych sentencji i nie straciła ona na aktualności, wręcz przeciwnie, widzimy doskonale, że wyszkolona i optymalnie uzbrojona armia, przygotowana na konfrontację z każdym potencjalnym agresorem, to warunek, którego niespełnienie musi narażać byt państwa i narodu na poważne niebezpieczeństwo. Znamy to przecież z naszej skomplikowanej i obfitującej w trudne sytuacje historii, pełnej spektakularnych zwycięstw, triumfów, wygranych bitew i wojen, ale też niestety klęsk, politycznych i militarnych błędów i fatalnych w skutkach porażek. Każdy jest bowiem kowalem własnego losu i sam ostatecznie za ten los odpowiada.
_____________
15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Tego dnia przypada rocznica wielkiego zwycięstwa Wojska Polskiego nad bolszewicką Armią Czerwoną w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, a także kościelne święto Matki Boskiej Zielnej i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jednego dnia zbiegają się ze sobą polskie tradycje państwowe, historyczne, wojskowe, kościelne, religijne i ludowe.
_____________
My przygotowaliśmy dla Was z tej okazji dwa spotkania, które świetnie wpisują się w charakter tego święta, sięgając polskich tradycji historycznych, których żywa pamięć decyduje o głębi naszej świadomości narodowej, przesądzając o jej teraźniejszym charakterze i jakości.
Link do wydarzenia: www.facebook.com/events
 • Nasza Niepodległa - Święto Wojska Polskiego

 

Koncert JERYCHO „Bogurodzica”

????14 sierpnia o godz. 20.00 zapraszamy Was na niezwykły koncert w miejscu dla każdego mieszkańca terenów dawnego Księstwa Łowickiego szczególnie istotnym i ważnym, w sercu Ziemi Łowickiej - Bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja.

W letni wieczór spotkamy się z wykonującym muzykę dawną, wokalnym zespołem JERYCHO, który tym razem sięgnie korzeni polskiej państwowości wykonując program pt. Bogurodzica, nawiązując jednocześnie do Święta Wniebowzięcia NMP.

Sam utwór Bogurodzica od XV wieku pełnił rolę hymnu państwowego w Królestwie Polskim i Wielkim Księstwie Litewskim. Jest to też najstarszy zachowany wraz z melodią polski tekst poetycki, którego data powstania nie jest znana, ale przyjmuje się XIII-XIV w. za przypuszczalny okres, w którym pieśń została skomponowana i wykonana po raz pierwszy. Dziś jest śpiewany jako pieśń patriotyczna i kościelna. Bogurodzicę pamiętamy także wykonywaną przez idące do walki polskie wojsko.

Zespół JERYCHO, to zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez Bartosza Izbickiego. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół dawnego repertuaru Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji polskiego śpiewu praktykowanego do XIX wieku. Zespół zadebiutował w 2014 roku i od tej pory aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym przygotowując liczne projekty, nagrywając płyty i koncertując w kraju za granicą (Czechy, Węgry, Litwa, Austria). www.jerycho2013.tumblr.com

????A oto planowany program koncertu:

 • Litania do Wszystkich Świętych – Wiślica, XIV w.

I

 • Bogurodzica – Kraków, XV w.
 • motet: Mater Dei/Mater Virgo/Eius – Francja, XIV w.
 • motet: Ave Virgo regia/Ave gloriosa/Domino – Francja, XIV w.
 • Salve thronus Trinitatis – Polska, XV w.
 • Ab arce siderea – Kraków, XV w.
 • Salve florens Virga Iessae – Łowicz, XV w.
 • motet: Unde gaudent/Eya Dei iherarchia/Nostra iocunda – Czechy, XV w.

II

 • O wielka Matko, od Boga obrana – pieśń z Jasnej Góry
 • Salve, sancta Parens – Coronula Fr. Severini, Polska, pocz. XVI w.
 • Gdy miły Jezus był w Betanii – pieśń tradycyjna

III

 • Stabat Mater dolorosa
 • motet: Ortorum virentium/Virga Iesse/Victimae – Italia, XV w.
 • motet: Christus surrexit vinctos/Chorus nove/Christus surrexit – Czechy, XV w.
 • motet: Christus iam surrexit/Terra tremuit/Angelus Domini/Surrexit Christus – Czechy XV w.
 • motet: Alle psallite cum luya – Francja, XIV w.

IV

 • Gwiazdo morza głębokiego – pieśń za Staniątek, XVII w.
 • Marsz, marsz me serce – pieśń żołnierska o NMP
 • Benedicamus Domino – organum
 • Pod Twoją obronę

 

???? Zespół Muzyki Dawnej JERYCHO wystąpi w składzie:

 • Paweł Szczyciński
 • Rafał Grozdew
 • Maciej Królikowski
 • Wawrzyniec Dąbrowski
 • Łukasz Kalisz
 • Stanisław Szczyciński
 • Rafał Kanowski
 • Bartosz Izbicki – fidel, organetto, lira korbowa, fisharmonia, kierownik zespołu
 • Koncert Jerycho

 

Sieniawski Fencing - Sztuka Krzyżowa - rekonstrukcja historii szabli polskiej

????15 sierpnia zapraszamy Was na spotkanie z żywą tradycją oręża polskiego - słynną szablą polską, której tradycja, charakter i skuteczność przeszły do historii najwspanialszych rodzajów broni białej w dziejach nie tylko Rzeczypospolitej, ale całego świata. A gościć będziemy ludzi, którzy o szabli polskiej, jej historii, tradycji, charakterze, specyfice i przede wszystkim technikach bojowych, czyli tzw. „sztuce krzyżowej” wiedzą naprawdę wszystko. W niedzielne popołudnie i wieczór przyjadą do nas z fascynującą opowieścią o szabli polskiej Panowie Janusz, Bartosz i Krzysztof Sieniawscy, twórcy projektu „Sieniawski Fencing - Sztuka Krzyżowa”. Pan Janusz Sieniawski, to szermierz, trener, jeździec, aktor, konsultant filmowy i teatralny od lat związany z sekcjami szermierczymi Klubu Legia a obecnie Integracyjnego Klubu Sportowego - AWF. Współpracował z naukowcami, i wybitnymi szermierzami, szkoleniowcami: Wojciechem Zabłockim, Andrzejem Przeździeckim, Markiem Poznańskim, Marianem Sypniewskim. Był związany z Ośrodkiem Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Występował przed przedstawicielami europejskich rodzin królewskich, NATO i korpusu dyplomatycznego. Znawca europejskich traktatów szermierczych. Jest choreografem i trenerem któremu reżyser Jerzy Hoffman powierzył przygotowanie aktorów i opracowanie scen fechtunkowych w polskich superprodukcjach „Ogniem i mieczem” i „ Bitwa Warszawska 1920”, a Andrzej Seweryn w spektaklu „ Król Ryszard II” Williama Szekspira wystawianego w Teatrze Narodowym w Warszawie. Scenograf i autor wielu scenariuszy widowisk historycznych epoki napoleońskiej. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za wkład wniesiony w obszarze propagowania rekonstrukcji historycznej i zachowania dziedzictwa narodowego. Obecnie pracuje z synami - Bartoszem i Krzysztofem, z którymi współtworzy projekt Sieniawski Fencing. https://www.sieniawski-fencing.com

????o 16.00 - zapraszamy Was do Kina Fenix na film „Zrodzeni do szabli” (2019 r.) w reż. Pawła Deląga, ze scenariuszem Janusza Sieniawskiego.

Film ma trzy wątki. Pierwszy to wątek fabularny osadzony w latach 1612 – 1633 opowiadający historię Jana Jerlicza weterana wojny moskiewskiej który powraca w rodzinne strony by za namową swojego dawnego towarzysza broni Macieja Wronowskiego rozpocząć edukację szermierczą jego syna Błażeja. Jest to fabularna opowieść o obyczajach oraz tradycji widziana oczami młodego szlachcica dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej. Fabularyzacja sprawia że historia jest namacalna i bliższa szczególnie dla młodego widza.

Drugim, równolegle idącym wątkiem jest opowieść jednego z najlepszych szabelników w Europie, Zbigniewa Juszkiewicza. Jest to filmowa podróż przez historię i sztukę ku tajemnicy rzemiosła najwyższej jakości, którego dziełem jest polska szabla, do dziś uważana za jedną z najlepszych na świecie. Legenda polskiej sztuki wyrobu oręża w sposób praktyczny przedstawia technologiczne walory szabli, pokazuje jak powstawała i działała (demonstrując jej piękno, kunszt i wytrzymałość).

Trzeci wątek opowiada o odtworzeniu sztuki krzyżowej (staropolskiej koncepcji walki szablą), której podjął się szermierz Janusz Sieniawski wraz z synami, Wątek ten ukazuje widzowi w klarowny sposób korzenie polskiej sztuki użycia szabli oraz sposoby jej praktycznego wykorzystania w oparciu o traktaty oraz manuskrypty z przełomy XVI i XVII wieku. Jest to opowieść o pokoleniowej pasji która doprowadziła do odzyskania cząstki zapomnianej narodowej tradycji.

????o 19.00 - przeniesiemy się w realia prawdziwie historyczne, gościć będziemy bowiem na Zamku Prymasowskim w Łowiczu. W tych pięknych, historycznych okolicznościach zamkowych zapraszamy Was na część drugą niezwykle ciekawego spotkania z grupą „Sieniawski Fencing - Sztuka Krzyżowa”, w której oprócz prezentacji multimedialnej pt. „O polskiej szabli i cięciach krzyżowych”, będziecie świadkami prezentacji technik użycia szabli polskiej „na żywo”! Po pokazie, dzięki uprzejmości gospodarza zamku, dla uczestników wydarzenia, będzie możliwość zwiedzenia zamku z opowieścią o jego historii i co z niej do naszych czasów zostało.

Partnerem Wydarzenia jest Województwo Łódzkie

Wstęp na wszystkie części wydarzenia WOLNY! Zapraszamy!

 • Sieniawski Fencing - Sztuka Krzyżowa - rekonstrukcja...

Cofnij