aktualności 2021

Oratio Dominica

Oratio Dominica – podróż do korzeni chorału ewangelickiego, czyli dzieła wszystkie Cypriana Bazylika (ok.1535–1600)
 
???? to polsko–litewski projekt trzech zespołów specjalizujących się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej:
▫️JERYCHO (Polska),
▫️GŠ Ansamblis (Litwa),
▫️Morgaine (Litwa).
Owocem współpracy jest koncert wokalno – instrumentalny angażujący około 20 muzyków, w tym czworo instrumentalistów (klawesyn, viola da gamba, lutnia, nyckelharpa).
 
???? Cyprian Bazylik to czołowy twórca polskiego renesansu. Przez większość życia był związany z rodzącym się w Polsce i na Litwie ruchem reformacyjnym. Należy jednak pamiętać, że w Rzeczpospolitej Obojga Narodów Reformacja była postrzegana bardziej jako reforma Kościoła Powszechnego niż ruch antykatolicki. Niewątpliwym sukcesem chrześcijan ewangelickich był dynamiczny rozwój twórczości w języku polskim. Do naszych czasów zachowało się kilkanaście utworów Cypriana Bazylika – najwięcej z nich zostało skomponowanych do polskich tekstów Jakuba Lubelczyka. Koncert ukazuje bogactwo, różnorodność i kunszt twórczości Cypriana Bazylika oraz udowadnia, że ta muzyka może być w naszych czasach nadal żywa i aktualna.
 
???? Zespół Jerycho, kojarzony głównie z wykonawstwem muzyki średniowiecznej i tradycyjnej (ponad 120 koncertów w Polsce i za granicą), przystąpił do projektu bogaty w doświadczenie zdobyte podczas przygotowania programu „Beatitudines, czyli staropolski przepis na szczęście”, który miał premierę w Krakowie w październiku 2020 roku podczes festiwalu „Musica Divina”. Zaprezentował tam między innymi muzykę świecką, którą w XVI wieku wykorzystano do śpiewu tekstów psalmów i innych modlitw (praktyka kontrafaktury).
 
???? Zespół Morgaine wydał w 2020 roku płytę „Pieśń wieczorna” z utworami Wacława z Szamotuł, Krzysztofa Klabona, Cypriana Bazylika i Mikołaja Gomółki, na której zaprezentował swoją wizję instrumentalnego towarzyszenia do renesansowego repertuaru oraz po raz pierwszy przystosował tę muzykę do tłumaczeń z epoki (na język litewski i niemiecki).
 
???? Połączone siły JERYCHO (autentyzm i żywiołowość), GŠ Ansamblis (młodość i entuzjazm) i Morgaine (wirtuozeria instrumentalna) gwarantują przeżycia artystyczne na wysokim poziomie.
  • Pocztowka Oratio Dominica 1
  • Pocztowka Oratio Dominica 2

Cofnij