Aktualności 2021

Sobótki w Skansenie w Maurzycach

Sobótki to jedno z najstarszych świąt słowiańskich. Wiążą się z przesileniem Słońca podczas najkrótszej nocy w roku. W Łowickiem tradycyjnie rozpoczynały cykl zwyczajów letnich. W wierzeniach ludowych bliskość Słońca potęgowała tego dnia siłę Ziemi, która z kolei przenikała do roślin. Zapewniało to urodzaj i działanie lecznicze zebranych wówczas ziół. We wsiach znajdujących się w pobliżu rzek odbywały się „sobótki”, zwane również świętem wianków. Dziewczęta przygotowywały wianki z kwiatów i zieleni, które puszczały na rzekę, pilnie je obserwując, gdyż ich spływ wiązał się z wróżbami zamążpójścia. Chłopcy rozpalali ogniska symbolizujące oczyszczenie, czemu towarzyszyły śpiewy i zabawy taneczne.

Aby przybliżyć tradycje tego świętowania serdecznie zapraszamy na Sobótki w Skansenie w Maurzycach w niedzielę 20 czerwca 2021 r.  godz. 11.00 – 17.30.

www. muzeumlowicz.pl/skansen_w_maurzycach/  /  facebook.com/SkansenMaurzyce/

Turyści odwiedzający tego dnia skansen będą mogli poznać tradycje i obyczaje związane ze świętem, wykonać własny wianek z żywych roślin i uczestniczyć w ceremonii puszczania wianków na wodę, zdobyć wiedzę na temat pozyskiwania i przetwarzania ziół, usłyszeć pieśni obrzędowe, uczestniczyć w zabawie tanecznej.

Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

PROGRAM:

Od 11.00 – warsztaty zielarskie i florystyczne

Od 12.00 – warsztaty bibułkarskie, wikliniarskie, piekarnicze

13.30 – uroczyste rozpoczęcie Sobótek w Skansenie w Maurzycach  –  przywitanie zaproszonych gości, informacja o nowej ekspozycji – Dom Zielarki

Do 14.00 – zgłoszenie prac na konkurs „Najpiękniejszy wianek”, zgłoszenie odnalezienia Kwiatu Paproci.

14.00 – 14.30 – występ Zespołu Śpiewaczego Ksinzoki

14.40 – 15.00 – ogłoszenie wyników konkursów: „Najpiękniejszy wianek”, „Poszukiwanie kwiatu paproci” – wręczenie nagród.

15.00 – 15.30 – występ Zespołu Pieśni i Tańca Blichowiacy

15.30 – 15.40 – występ formacji „Złote Babki” z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

15.40 – przejście korowodu nad rzekę Słudwię – uroczystość puszczania wianków na wodę – korowód poprowadzi Kapela Szymona z Zielkowic

16.30 – 17.30 – występ Kapeli Szymona z Zielkowic połączony z zabawą taneczną dla publiczności.

  • plakat sobotki

Cofnij