Aktualności 2021

Złakowskie Boże Ciało

POGRAJKA WIEJSKA w Złakowie Kościelnym - 3 czerwca 2021

facebook.com/Centrum-Kultury-Turystyki-i-Promocji-Ziemi-Łowickiej

???? To nie będzie zwyczajne spotkanie z muzyczną ludowizną, czy folklorem kojarzonym dziś ze scenicznymi realizacjami zespołów pieśni i tańca… Wraz z muzykami aż ośmiu kapel przeniesiemy się w dzień Bożego Ciała w Złakowie Kościelnym, zaraz po pięknej, barwnej procesji, w świat IN CRUDO, czyli muzyki źródłowo wiejskiej, granej „na surowo”, opartej na tradycyjnych stylach i technikach wykonawczych, niezmienionej przez współczesne aranżacje, rekonstruującej z należytym szacunkiem oryginalne wykonania pierwotnych muzycznych form polskiej wsi z rejonów Łowicza, Łęczycy, Rawy Mazowieckiej, Sieradza, czy Radomia.
 
???? To będzie podróż w nieco zapomniany, a zdecydowanie wart przypomnienia, świat autentycznej muzyki wsi. Muzycy, których usłyszymy 3 czerwca w Mini Skansenie pana Jarosława Kaby i Fundacji Toinen Pro Art w Złakowie, swój repertuar tworzyli dzięki archiwaliom dawnym i współczesnym oraz żywym spotkaniom z praktykującymi wiejskimi muzykantami i śpiewakami.
 
???? Zapraszamy Was do Złakowa Kościelnego na podróż do źródeł dźwięków i muzyki, których słuchali i przy których tańczyli nasi dziadowie i pradziadowie w najbliższym naszym sercom ziemi Księstwa Łowickiego, ale też regionach z nim sąsiadujących. Spotkamy się z żywą materią muzycznej tradycji.
 
Wystąpią w godz. 15:00 - 19:00
- Diabubu
- Dobrzeliniacy
- Kapela Jeremiego Kowalskiego
- Kapela im. Tadeusza Kubiaka
- Kapela Metysława
- Kapela O!statki
- Słodkie Fascynacje
- Kapela Napięcie
 
▶️ JERYCHO - koncert wieczorny w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym
 
- to zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez twórcę zespołu Bartosza Izbickiego. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół dawnego repertuaru Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji polskiego śpiewu praktykowanego do XIX wieku.
 
Zespół zadebiutował w 2014 roku i od tej pory aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym przygotowując liczne projekty, nagrywając płyty i koncertując w kraju i za granicą (Czechy, Węgry, Litwa).
 
▶️ ŁÓDZKI DOM KULTURY - zabierze Was w świat autentycznej, nieprzetworzonej, w pełni tradycyjnej sztuki ludowej. Przyjadą do nas twórcy z regionu łódzkiego, z którymi na miejscu będzie można porozmawiać o tym, co i w jaki sposób tworzą, a także zakupić wszystko, co Wam wpadnie w oko, co Was zainspiruje, czy wyjątkowo zachwyci.
 
- Agnieszka Głuszek-Nowicka – rzeźbiarka (region łowicki)
- Ela Świderek – rzeźbiarka (region łowicki)
- Maria Ciechańska – wycinankarka (region łowicki)
- Józef Stańczyk – rzeźbiarz (Kutnowski Ośrodek Rzeźbiarski)
- Sławomir Suchodolski – rzeźbiarz (Kutnowski Ośrodek Rzeźbiarski)
 
▶️ KGW RETRO XĘŻANKI - GOSPODARNE I WYJĄTKOWE - zapewnią oryginalne i nad wyraz smaczne specjały kuchni łowickiej, które będzie można nabyć i degustować w każdych ilościach przysłuchując się występującym na scenie kapelom.
 
▶️ RETRO ŁOWICZANKA - to stowarzyszenie z Bąkowa Górnego, zrzeszające miłośników starej motoryzacji i maszyn rolniczych. W trakcie naszej imprezy stowarzyszenie zaprezentuje swój park maszynowy pełen wspaniale odrestaurowanych maszyn rolniczych. O wszystko będzie można za-pytać i porozmawiać z członkami stowarzyszenia, których wiedza o prezentowanych obiektach jest naprawdę ogromna.
 
▶️ OSM w ŁOWICZU - bardzo się cieszymy, że na naszym wydarzeniu w Złakowie Kościelnym pojawi się ze swoim stoiskiem pełnym przepysznych i znanych nie tylko w całej Polsce, ale i w dalekim świecie, mlecznych produktów nasz sponsor OSM w Łowiczu. Wszystkich mlecznych specjałów z naszej Mleczarni będzie można próbować do woli! Dziękujemy bardzo OSM w Łowiczu za wsparcie!
 
▶️ Fundacja Toinen Pro Art - bez niej nasze wydarzenie w prezentowanej formule nigdy nie doszło-by do skutku. Dziękujemy Panu Jarosławowi Kabie, który wyszedł z inicjatywą udostępnienia nam terenu swojego Mini Skansenu w Złakowie Kościelnym. Bez niego zapewne nie spotkalibyśmy się z Wami w tak wspaniałym składzie i miejscu na Złakowskim Bożym Ciele.
 
▶️ Parafia Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym - nasz wspaniały wieczorny koncert zespołu Jerycho stanie się możliwy za sprawą wielkiej przychylności proboszcza ks. Piotra Jankowskiego. Jego życzliwość i sympatia dla naszej inicjatywy pozwoliły zorganizować dla Was koncert naprawdę wyjątkowy. By się o tym przekonać musicie tylko pojawić się w odpowiednim miejscu i czasie, czyli w dzień Bożego Ciała, tj. 3 czerwca, w kościele Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym o godz. 19.30. Wszyscy Święci też zapewne będą z nami nie tylko w czasie uroczystej mszy i wspaniałej procesji, ale także w trakcie pełnego boskiego sacrum koncertu zespołu wokalnego Bartosza Izbickiego, który wyśpiewa nam tajemnicę tego wyjątkowego Święta Chrystusowego Ciała
  • Złakowskie Boże Ciało  plakat

Cofnij