aktualności 2021

Wystawa "FASCYNACJE"

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę FASCYNACJE Tkanina i malarstwo Ewy Szostak

Wernisaż 26 czerwca (sobota) 2021 r. godz. 16.00
Otwarcie wystawy poprzedzi koncert w wykonaniu Anny Kutkowskiej – Kass (sopran koloraturowy) i Roberta Morawskiego (fortepian).

Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja miejsc:  tel. 468373928 w. 36

Wystawa czynna do 29 sierpnia 2021 r.


Ewa Szostak (1955) jest absolwentką Technikum Włókienniczego w Żyrardowie oraz „Schola Posnaniensis” Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu, którą ukończyła w 2007 r., uzyskując tytuł  magistra  sztuki w zakresie  tkaniny artystycznej w Pracowni profesor Urszuli Plewki-Schmit. Malarstwo studiowała w pracowni prof. Jana Świtki i prof. Andrzeja Macieja Łubowskiego.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Działa w Towarzystwie Opieki Nad Zabytkami i w Związku Sybiraków. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Jej świat artystyczny to tkanina, a przede wszystkim gobeliny, w których fascynuje ją ich miękkość, plastyczność i ciepło. Począwszy od projektowania, poprzez farbowanie wełny, aż po tkanie – wszystkie etapy powstawania tkaniny dają jej wiele satysfakcji, a uzyskany efekt zwraca uwagę precyzją połączoną z subtelnością formy wypowiedzi. Technika, którą wybrała wymaga od artysty, oprócz talentu, solidnego warsztatu i cierpliwości w pracy. Wiele gobelinów powstawało przez kilka miesięcy, a największą z prac „Starożytność i Współczesność” artystka tkała przez dwa lata. Stworzony przez nią zbiór tkanin ma pokazać sztukę, która nie jest uproszczeniem, która łączy tradycyjną technikę ze współczesną formą przekazu.

Pracując miesiącami nad każdym gobelinem, artystka wkłada w nie swoje myśli i uczucia. Świat, który pokazuje w swoich pracach to świat trwania – trwania przyrody, tradycji, świat na który patrzy z nostalgią i radością. Radością z doskonałości przyrody, dumą z tradycji, którą nadal mniej, lub bardziej świadomie niesiemy. Nad tym wszystkim dominuje świadomość przemijania wszystkiego, co jest naszym udziałem.

Uzupełnieniem jest twórczości jest malarstwo olejne i malarstwo na jedwabiu.

 

Wystawy indywidualne:

 • Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach,
 • Muzeum – Zamek Opalińskich w Sierakowie,
 • Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie,
 • Przemyskie Centrum Kultury ZAMEK w Przemyślu,
 • Muzeum Okręgowe w Rzeszowie,
 • Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim,
 • Muzeum w Gostyniu,
 • Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

 

Wystawy zbiorowe:

 • IV Biennale Sztuki – Tożsamość – Poznań, 2010, w Galerii Sztuki Współczesnej PROFIL Centrum Kultury Zamek w Poznaniu,
 • Wystawa jubileuszowa „100-lat ZPAP”, 2010, w Galerii Sztuki Współczesnej PROFIL Centrum Kultury Zamek w Poznaniu,
 • V Biennale Sztuki – Ślad istnienia – Poznań, 2012, w Galerii Sztuki Współczesnej PROFIL Centrum Kultury Zamek w Poznaniu,
 • XII Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź, 2013, w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi,
 • VI Biennale Sztuki –Zobaczyć – Poznań, 2014, w Galerii Sztuki Współczesnej PROFIL Centrum Kultury Zamek w Poznaniu,
 • „ Zapisane w Kolorze” – wystawa w Galerii NBP w Poznaniu,
 • VIII Międzynarodowy Plener Malarski Skoki 2015, wystawy poplenerowe w Londynie,  Poznaniu i w Koninie,
 • VII Biennale Sztuki – Identyfikacja – Poznań, 2016, w Galerii Sztuki Współczesnej    PROFIL Centrum Kultury Zamek w Poznaniu,
 • VIII Biennale Sztuki „85 – KONTYNUACJA”, Poznań, 2018, w Galerii Sztuki Współczesnej  PROFIL Centrum Kultury Zamek w Poznaniu,
 • PBG „SKALAR” – wystawa „Spotkanie z Morzem”, Poznań, 2019,
 • Galeria „POLAN STO” – wystawa „Morze Czeka”, Poznań, 2020.
 • Wystawa FASCYNACJE Tkanina i malarstwo Ewy Szostak

Legimi w PBP w Łowiczu

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Czytelników, dołączyła do grona bibliotek posiadających dostęp do Legimi - wypożyczalni ebooków. Dzięki temu użytkownicy mogą czytać wszędzie tam, gdzie zabiorą  sobą tablet lub telefon.

Dajemy naszym Czytelnikom bezpłatny dostęp do ebooków udostępnianych przez portal Legimi. Wystarczy wejść na stronę www.legimi.pl/lodzkie/ i na podstawie otrzymanego  unikalnego kodu założyć konto oraz pobrać bezpłatną aplikację Legimi. Wszystkie eksiążki można czytać jednocześnie na dwóch wybranych przez siebie urządzeniach: smartfonie, tablecie, komputerze lub czytniku. Za darmo!

Kody na miesiąc czerwiec (od 1.06) rozdajemy osobiście w siedzibie Powiatowej  Biblioteki Publicznej w Łowiczu (Stary Rynek 5/7). Decyduje kolejność zgłoszeń bowiem liczba kodów ograniczona! Zapraszamy!

facebook.com/Powiatowa-Biblioteka-Publiczna-w-Łowiczu

 • legimi1

Wojewódzkie Dni Pola 2021

Zapraszamy Państwa do udziału w Wojewódzkich Dniach Pola, organizowanych przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach w dniach 29-30.06.2021 r.

Jest to impreza skierowana przede wszystkim do rolników zajmujących się produkcją polową
Na Poletkach Demonstracyjnych prezentowanych będzie wiele kolekcji roślin uprawnych takich jak:

 • pszenica zwyczajna, twarda, orkisz – formy jare i ozime
 • jęczmień jary i ozimy
 • pszenżyto jare i ozime
 • żyto jare i ozime
 • owies zwyczajny i nagi
 • rzepak ozimy
 • groch siewny, bobik, łubiny
 • kukurydza
 • sorgo
 • gryka
 • gorczyca
 • mieszanki poplonowe i miododajne
 • pierwotne formy zbóż oraz mini winnicy, plantacji krzewów owocowych, sadu tradycyjnego.

Łącznie uprawy zajmują obszar około 8 ha podzielonych na około 450 poletek. Uzupełnieniem kolekcji odmian są doświadczenia herbicydowe oraz nawozowe.

Wojewódzkim Dniom Pola towarzyszyć będzie konferencja: „Prezentacja postępu hodowlanego w produkcji roślinnej” – szczegóły na załączonym plakacie.

 • DNI POLA 2021 Bratoszewice
 • Prezentacja postępu hodowlanego

Sobótki w Skansenie w Maurzycach

Sobótki to jedno z najstarszych świąt słowiańskich. Wiążą się z przesileniem Słońca podczas najkrótszej nocy w roku. W Łowickiem tradycyjnie rozpoczynały cykl zwyczajów letnich. W wierzeniach ludowych bliskość Słońca potęgowała tego dnia siłę Ziemi, która z kolei przenikała do roślin. Zapewniało to urodzaj i działanie lecznicze zebranych wówczas ziół. We wsiach znajdujących się w pobliżu rzek odbywały się „sobótki”, zwane również świętem wianków. Dziewczęta przygotowywały wianki z kwiatów i zieleni, które puszczały na rzekę, pilnie je obserwując, gdyż ich spływ wiązał się z wróżbami zamążpójścia. Chłopcy rozpalali ogniska symbolizujące oczyszczenie, czemu towarzyszyły śpiewy i zabawy taneczne.

Aby przybliżyć tradycje tego świętowania serdecznie zapraszamy na Sobótki w Skansenie w Maurzycach w niedzielę 20 czerwca 2021 r.  godz. 11.00 – 17.30.

www. muzeumlowicz.pl/skansen_w_maurzycach/  /  facebook.com/SkansenMaurzyce/

Turyści odwiedzający tego dnia skansen będą mogli poznać tradycje i obyczaje związane ze świętem, wykonać własny wianek z żywych roślin i uczestniczyć w ceremonii puszczania wianków na wodę, zdobyć wiedzę na temat pozyskiwania i przetwarzania ziół, usłyszeć pieśni obrzędowe, uczestniczyć w zabawie tanecznej.

Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

PROGRAM:

Od 11.00 – warsztaty zielarskie i florystyczne

Od 12.00 – warsztaty bibułkarskie, wikliniarskie, piekarnicze

13.30 – uroczyste rozpoczęcie Sobótek w Skansenie w Maurzycach  –  przywitanie zaproszonych gości, informacja o nowej ekspozycji – Dom Zielarki

Do 14.00 – zgłoszenie prac na konkurs „Najpiękniejszy wianek”, zgłoszenie odnalezienia Kwiatu Paproci.

14.00 – 14.30 – występ Zespołu Śpiewaczego Ksinzoki

14.40 – 15.00 – ogłoszenie wyników konkursów: „Najpiękniejszy wianek”, „Poszukiwanie kwiatu paproci” – wręczenie nagród.

15.00 – 15.30 – występ Zespołu Pieśni i Tańca Blichowiacy

15.30 – 15.40 – występ formacji „Złote Babki” z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

15.40 – przejście korowodu nad rzekę Słudwię – uroczystość puszczania wianków na wodę – korowód poprowadzi Kapela Szymona z Zielkowic

16.30 – 17.30 – występ Kapeli Szymona z Zielkowic połączony z zabawą taneczną dla publiczności.

 • plakat sobotki

Zaproszenie do składania ofert

Zarząd Powiatu Łowickiego zaprasza lekarzy dentystów z terenu Powiatu Łowickiego do składania ofert na realizację opieki stomatologicznej nad uczniami szkół ponadpodstawowych i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Łowicki w celu zwiększenia dostępności opieki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach oświatowych.

Dofinansowanie z NCK na realizację zadania "Święto Matki Boskiej Zielnej w Skansenie w Maurzycach"

Z radością informujemy, że Muzeum w Łowiczu otrzymało dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu operacyjnego „Kultura – interwencje 2021” na realizację zadania „Święto Matki Boskiej Zielnej w Skansenie w Maurzycach”.

Celem zadania jest przybliżenie obrzędowości słowiańskiej i ludowej, związanej ze świętem. Realizacja odbędzie się poprzez zorganizowanie obchodów święta w Skansenie w Maurzycach.

facebook.com/MuzeumwLowiczu / www.muzeumlowicz.pl

 • 2021-NCK_IS_dofinans_interwencje-rgb

Rusza pomoc dla pszczelarzy

Od 28 maja do 30 czerwca 2021 r. pszczelarze mogą składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy. Można to zrobić osobiście, z wykorzystaniem wrzutni, za pośrednictwem platformy ePUAP lub przesłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej.

O pomoc mogą ubiegać się pszczelarze zarejestrowani w ewidencji producentów i wpisani do specjalnego rejestru. Wysokość wsparcia wynosi 20 zł do każdej rodziny pszczelej, której udało się przezimować.

Zainteresowanych takim wsparciem, którzy obawiają się, że nie będą potrafili samodzielnie wypełnić wniosku, zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami powiatowymi. Tam będą dostępni eksperci, którzy pomogą w technicznym wypełnieniu wniosku. Ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19 uprzejmie prosimy, aby umawiać się telefonicznie na konkretny termin. To pozwoli uniknąć kumulacji wizyt w tym samym czasie oraz zadbać o bezpieczeństwo beneficjentów i pracowników ARiMR.

Tegoroczny limit pomocy wynosi 35,5 mln zł. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis.

Wnioski o taką pomoc będzie można składać co roku.

Więcej informacji na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/pomoc-dla-pszczelarzy-do-przezimowanych-rodzin-pszczelich.html

 • Rusza pomoc dla pszczelarzy - informacja prasowa

PT KRUS w Łowiczu apeluje

Rolniku! Dźwigaj z głową – mierz siły na zamiary! 
„Kości i stawy też rolnika sprawy” – to hasło jednej z licznych kampanii prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, prowadzonych w 2021 roku. Jej celem jest zwrócenie uwagi na przyczyny chorób i urazów układu mięśniowo-szkieletowego, które są nie tylko źródłem dolegliwości, ale zwiększają też ryzyko wypadku przy pracy rolniczej.

Choroby układu ruchu to jedna z najczęściej występujących w społeczeństwie grup schorzeń. Problem ten dotyczy szczególnie rolników. Nasilenia dolegliwości bólowych mogą prowadzić do okresowej lub trwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. 

Komunikat Starosty Łowickiego

Komunikat Starosty Łowickiego w sprawie przywrócenia działalności punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie powiatu łowickiego.

Starosta Łowicki informuje, iż od dnia 1 czerwca 2021 r. zostaje przywrócona bezpośrednia obsługa osób uprawnionych w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie powiatu łowickiego.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty. Zgłoszeń dokonuje się telefonicznie pod numerem telefonu: 046 811-53-18 lub drogą mailową na adres: dorota.kirej@powiatlowicki.pl

XXXVI Sesja Rady Powiatu Łowickiego

Na podstawie art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 920) oraz art. 15zzx ust. 1 i 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374, ze zm.) zwołuję XXXVI Sesję Rady Powiatu Łowickiego na dzień 1 czerwca 2021 roku o godzinie 14.00. Sesja odbędzie się z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (zdalny tryb obradowania).


www.bip.powiat.lowicz.pl/2304,transmisje-obrad-rady-powiatu

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad XXXVI Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie przyjęcia stanowiska Rady Powiatu Łowickiego dotyczącego opracowania studium korytarzowego dla zadania „Budowa obwodnicy Łowicza w ciągu dróg krajowych Nr 14, 70
  i 92” na terenie Powiatu Łowickiego.
 4. Zakończenie obrad XXXVI Sesji Rady Powiatu Łowickiego.

Ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu, ul. Bonifraterska 3, 99-400 Łowicz

www.lo1lowicz.pl

Ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych
nr 1 w Łowiczu, ul. Podrzeczna 30, 99-400 Łowicz

www.zspnr1.lowicz.pl

Wojewódzki konkurs - „Weekend na wsi"

Szanowni Państwo,

Województwo Łódzkie - Jednostka Regionalna Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich z przyjemnością informuje, że organizuje wojewódzki konkurs pn. „Weekend na wsi”.

Główną ideą konkursu jest popularyzacja wypoczynku na obszarach wiejskich województwa łódzkiego i promocja wsi jako miejsca do życia i rozwoju zawodowego. Przedsięwzięcie ma na celu zwrócenie uwagi turystów na szerokie możliwości, jakie stwarzają obszary wiejskie.

Wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronach internetowych:

www.lodzkie.pl / www.lodzkie.ksow.pl

 • Plakat
 • Zaproszenie

Boże Ciało w Łowiczu

❗KOMUNIKAT W SPRAWIE UROCZYSTOŚCI BOŻEGO CIAŁA W ŁOWICZU W ROKU 2021❗

Opierając się na uzgodnieniach z przedstawicielami Powiatu, Miasta, Policji i Parafii Katedralnej (organizatorem procesji), Kuria Diecezjalna Łowicka pragnie poinformować o podjętych ustaleniach w sprawie przebiegu i organizacji tradycyjnej procesji eucharystycznej w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ulicami miasta w dniu 3 czerwca 2021r.
 
Uroczystość rozpocznie się Eucharystią sprawowaną pod przewodnictwem Biskupa Łowickiego na Starym Rynku o godz. 10.30.
Po Mszy św., około godziny 11.30 z miejsca celebry wyruszy procesja eucharystyczna, której trasa (podobnie jak w latach ubiegłych) przebiegać będzie następująco:
 
 1. przejście do I-go ołtarza przy kościele oo. Pijarów;
 2. następnie przejście wzdłuż pierzei południowej Starego Rynku, ul. 11. Listopada do al. Sienkiewicza – II ołtarz przed Kościołem św. Leonarda;
 3. dalej Plac Koński Targ do ul. Tkaczew – III ołtarz na skrzyżowaniu ul. Tkaczew i ul. 3 Maja;
 4. powrót ul. 3 Maja do Placu Stary Rynek, gdzie przy dzwonnicy usytuowany będzie IV ołtarz.
Tegoroczna Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa i towarzysząca jej procesja zorganizowane będą zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi i przy zachowaniu zalecanych zasad bezpieczeństwa. Uczestnicy procesji proszeni są o zachowanie dystansu społecznego nie mniejszego niż 1,5 m., a tam, gdzie byłoby to niemożliwe o zasłonięcie ust i nosa maseczką. [Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. (Dz.U. 2021 poz. 861 ze. zm. )].
 
W przypadku opublikowania nowych wytycznych podanych przez władze państwowe lub sanitarne, konieczne uregulowania i zmiany niezwłocznie przekażemy do publicznej wiadomości.

Informacja dla właścicieli lasów

Informacja Starosty Łowickiego dla właścicieli lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa położonych na terenie Powiatu Łowickiego.


Uprzejmie informuję, że w dniach od 31.05.2021 r. do 11.06.2021 r. nastąpi przerwa w cechowaniu drewna w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa z powodu urlopu wypoczynkowego pracownika ds. nadzoru nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa.

Złakowskie Boże Ciało

POGRAJKA WIEJSKA w Złakowie Kościelnym - 3 czerwca 2021

facebook.com/Centrum-Kultury-Turystyki-i-Promocji-Ziemi-Łowickiej

???? To nie będzie zwyczajne spotkanie z muzyczną ludowizną, czy folklorem kojarzonym dziś ze scenicznymi realizacjami zespołów pieśni i tańca… Wraz z muzykami aż ośmiu kapel przeniesiemy się w dzień Bożego Ciała w Złakowie Kościelnym, zaraz po pięknej, barwnej procesji, w świat IN CRUDO, czyli muzyki źródłowo wiejskiej, granej „na surowo”, opartej na tradycyjnych stylach i technikach wykonawczych, niezmienionej przez współczesne aranżacje, rekonstruującej z należytym szacunkiem oryginalne wykonania pierwotnych muzycznych form polskiej wsi z rejonów Łowicza, Łęczycy, Rawy Mazowieckiej, Sieradza, czy Radomia.
 
???? To będzie podróż w nieco zapomniany, a zdecydowanie wart przypomnienia, świat autentycznej muzyki wsi. Muzycy, których usłyszymy 3 czerwca w Mini Skansenie pana Jarosława Kaby i Fundacji Toinen Pro Art w Złakowie, swój repertuar tworzyli dzięki archiwaliom dawnym i współczesnym oraz żywym spotkaniom z praktykującymi wiejskimi muzykantami i śpiewakami.
 
???? Zapraszamy Was do Złakowa Kościelnego na podróż do źródeł dźwięków i muzyki, których słuchali i przy których tańczyli nasi dziadowie i pradziadowie w najbliższym naszym sercom ziemi Księstwa Łowickiego, ale też regionach z nim sąsiadujących. Spotkamy się z żywą materią muzycznej tradycji.
 
Wystąpią w godz. 15:00 - 19:00
- Diabubu
- Dobrzeliniacy
- Kapela Jeremiego Kowalskiego
- Kapela im. Tadeusza Kubiaka
- Kapela Metysława
- Kapela O!statki
- Słodkie Fascynacje
- Kapela Napięcie
 
▶️ JERYCHO - koncert wieczorny w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym
 
- to zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez twórcę zespołu Bartosza Izbickiego. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół dawnego repertuaru Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji polskiego śpiewu praktykowanego do XIX wieku.
 
Zespół zadebiutował w 2014 roku i od tej pory aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym przygotowując liczne projekty, nagrywając płyty i koncertując w kraju i za granicą (Czechy, Węgry, Litwa).
 
▶️ ŁÓDZKI DOM KULTURY - zabierze Was w świat autentycznej, nieprzetworzonej, w pełni tradycyjnej sztuki ludowej. Przyjadą do nas twórcy z regionu łódzkiego, z którymi na miejscu będzie można porozmawiać o tym, co i w jaki sposób tworzą, a także zakupić wszystko, co Wam wpadnie w oko, co Was zainspiruje, czy wyjątkowo zachwyci.
 
- Agnieszka Głuszek-Nowicka – rzeźbiarka (region łowicki)
- Ela Świderek – rzeźbiarka (region łowicki)
- Maria Ciechańska – wycinankarka (region łowicki)
- Józef Stańczyk – rzeźbiarz (Kutnowski Ośrodek Rzeźbiarski)
- Sławomir Suchodolski – rzeźbiarz (Kutnowski Ośrodek Rzeźbiarski)
 
▶️ KGW RETRO XĘŻANKI - GOSPODARNE I WYJĄTKOWE - zapewnią oryginalne i nad wyraz smaczne specjały kuchni łowickiej, które będzie można nabyć i degustować w każdych ilościach przysłuchując się występującym na scenie kapelom.
 
▶️ RETRO ŁOWICZANKA - to stowarzyszenie z Bąkowa Górnego, zrzeszające miłośników starej motoryzacji i maszyn rolniczych. W trakcie naszej imprezy stowarzyszenie zaprezentuje swój park maszynowy pełen wspaniale odrestaurowanych maszyn rolniczych. O wszystko będzie można za-pytać i porozmawiać z członkami stowarzyszenia, których wiedza o prezentowanych obiektach jest naprawdę ogromna.
 
▶️ OSM w ŁOWICZU - bardzo się cieszymy, że na naszym wydarzeniu w Złakowie Kościelnym pojawi się ze swoim stoiskiem pełnym przepysznych i znanych nie tylko w całej Polsce, ale i w dalekim świecie, mlecznych produktów nasz sponsor OSM w Łowiczu. Wszystkich mlecznych specjałów z naszej Mleczarni będzie można próbować do woli! Dziękujemy bardzo OSM w Łowiczu za wsparcie!
 
▶️ Fundacja Toinen Pro Art - bez niej nasze wydarzenie w prezentowanej formule nigdy nie doszło-by do skutku. Dziękujemy Panu Jarosławowi Kabie, który wyszedł z inicjatywą udostępnienia nam terenu swojego Mini Skansenu w Złakowie Kościelnym. Bez niego zapewne nie spotkalibyśmy się z Wami w tak wspaniałym składzie i miejscu na Złakowskim Bożym Ciele.
 
▶️ Parafia Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym - nasz wspaniały wieczorny koncert zespołu Jerycho stanie się możliwy za sprawą wielkiej przychylności proboszcza ks. Piotra Jankowskiego. Jego życzliwość i sympatia dla naszej inicjatywy pozwoliły zorganizować dla Was koncert naprawdę wyjątkowy. By się o tym przekonać musicie tylko pojawić się w odpowiednim miejscu i czasie, czyli w dzień Bożego Ciała, tj. 3 czerwca, w kościele Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym o godz. 19.30. Wszyscy Święci też zapewne będą z nami nie tylko w czasie uroczystej mszy i wspaniałej procesji, ale także w trakcie pełnego boskiego sacrum koncertu zespołu wokalnego Bartosza Izbickiego, który wyśpiewa nam tajemnicę tego wyjątkowego Święta Chrystusowego Ciała
 • Złakowskie Boże Ciało plakat

Spotkanie z samorządowcami

Starosta Łowicki Marcin Kosiorek i Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi Wojciech Miedzianowski zapraszają na spotkanie z samorządowcami, które odbędzie się w dniu 2 czerwca 2021 r. o godz. 12:00 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu przy ul. Podrzecznej 30 – aula szkolna 

Tematy spotkania:
1. Przedstawienie oferty współpracy WFOŚiGW w Łodzi z Samorządami Powiatu Łowickiego
2. Omówienie potrzeb wynikających z bieżącej działalności Samorządów

Podczas spotkania (w godz. 12.00-15.00) specjaliści z WFOŚiGW w Łodzi
będą prowadzić indywidualne konsultacje dla zainteresowanych mieszkańców powiatu łowickiego

 • Spotkanie 2 czerwca w Łowiczu - zaproszenie

XXXV Sesja Rady Powiatu Łowickiego

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 920) oraz art. 15zzx ust. 1 i 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374, ze zm.) zwołuję XXXV Sesję Rady Powiatu Łowickiego na dzień 26 maja 2021 roku o godzinie 13.00. Sesja odbędzie się
z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (zdalny tryb obradowania)


www.bip.powiat.lowicz.pl/2304,transmisje-obrad-rady-powiatu

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad XXXV Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Przyjęcie wniosków do porządku obrad.
 4. Przyjęcie wniosków do protokołu z XXXIV Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 5. Przedstawienie Raportu o stanie Powiatu Łowickiego za 2020 rok.
 6. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie sprzedaży niezabudowanej nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Łowickiego.
 7. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ zmieniającej Uchwałę Nr XXXIII/247/2021 Rady Powiatu Łowickiego z dnia 31 marca 2021 roku w sprawie uchwalenia Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Łowickim na lata 2021-2025.
 8. Sprawozdanie Zarządu Powiatu Łowickiego z działalności w okresie między sesjami.
 9. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego z działalności
  w okresie między sesjami.
 10. Wolne wnioski radnych i sprawy różne.
 11. Zakończenie obrad XXXV Sesji Rady Powiatu Łowickiego.

Zostań jednym z nas!

Komenda Powiatowa Policji w Łowiczu zachęca wszystkie osoby zainteresowane służbą w policji do zapoznania się z zasadami rekrutacji, gdzie znajdują się zasady naboru, wymagania stawiane kandydatom, jak również przebieg postępowania kwalifikacyjnego. Wszelkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie

lodzka.policja.gov.pl/el6/sluzb/dobor-do-sluzby-w-polic/rekrutacja/811,Rekrutacja.html

 • plakat nabór do policji

Umów wizytę w urzędzie skarbowym

Zachęcamy do korzystania z usług Krajowej Administracji Skarbowej "Umów wizytę w urzędzie skarbowym" oraz e-Urzędu Skarbowego. W celu podniesienia jakości obsługi podatników, jak również zwiększenia bezpieczeństwa w czasie trwającej pandemii wypracowana została powyższa formuła i oferta usług, do zapoznania z którą zaprasza również Urząd Skarbowy w Łowiczu.

Wszelkie szczegóły organizacyjne znajdą Państwo na stronie internetowej
www.lodzkie.kas.gov.pl/web/bip-1001/izba-administracji-skarbowej-w-lodzi

 

https://www.podatki.gov.pl/ 

 • plakat umów wizytę w urzędzie skarbowym

Tydzień Bibliotek

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu Tydzień Bibliotek rozpoczęła 8 maja w sobotę, nagradzając Czytelnika Roku. Ten zaszczytny tytuł otrzymała pani Izabela  Stanisławska. W poniedziałek odbył się  kryminalny quiz biblioteczny. Nagroda już przyznana, ale każdy chętny może nadal spróbować swych sił pod adresem https://forms.gle/iKVeU695mfbnUy9B8 .

Przed nami kolejne atrakcje. W środę i czwartek zapraszamy dzieci na Bajkową Zgaduj-zgadulę. Za poprawną odpowiedź do wygrania książka. 14 maja (piątek) na bibliotecznym facebooku pojawi się stworzony specjalnie dla naszych Czytelników escape room „Tajemnica biblioteki”. W sobotę, na zakończenie Tygodnia Bibliotek, będzie miało miejsce spotkanie z edukacji finansowej dla dorosłych mieszkańców powiatu.

www.pbplowicz.blogspot.com / facebook.com/Powiatowa-Biblioteka-Publiczna-w-lowiczu

 • plakat tydzień bibliotek -1
 • plakat tydzień bibliotek -2

Blichowiacy tańczą, grają i śpiewają ponad 70 lat

???? Od środy 12 maja, w godzinach 9.00 - 15.00 można już kupić „Blichowiaków”.
 
???? Książka, którą mieliśmy przyjemność wydać czeka na zainteresowane osoby w dni robocze, w pokoju nr 12 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Łowiczu.
 
???? Aby zobaczyć i poczytać rozmaite ciekawe fakty o tym, jak przez ponad 70 lat Blichowiacy tańczyli, grali i śpiewali wystarczy 40 złotych.

Zespół Pieśni i Tańca Blichowiacy

Projekt "Edukacja finansowa w bibliotekach publicznych"

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu zakwalifikowała się do udziału w  międzynarodowym projekcie  Edukacja finansowa w bibliotekach publicznych.  W przedsięwzięciu tym uczestniczą 4 kraje: Polska, Bułgaria, Rumunia i Słowenia. W Polsce projekt jest realizowany  przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego a  współfinansowany w ramach Programu Unii Europejskiej Erasmus+".

Celem zadania jest podniesienie poziomu edukacji finansowej osób dorosłych. Nasi uczestnicy zyskają dostępne, bezpłatne narzędzie online służące zwiększeniu ich wiedzy finansowej i umiejętności posługiwania się produktami i usługami finansowymi dostępnymi na rynku. Wyjaśnione zostaną zagadnienia związane m.in. z bankowością elektroniczną czy też prawami konsumentów. Kurs adresowany jest do dorosłych mieszkańców powiatu łowickiego, przeprowadzony zostanie w formie webinariów, dlatego też ważne jest, aby uczestnicy  potrafili swobodnie poruszać się w sieci. Pierwsze spotkanie on-line odbędzie się 15 maja. Zapraszamy.

facebook.com/Powiatowa-Biblioteka-Publiczna-w-lowiczu

Zapraszamy na "Noc Muzeów"

Serdecznie zapraszamy na "Noc Muzeów" w Muzeum w Łowiczu.

W programie czekają na Państwa trzy wystawy czasowe: "Nie tylko Frasobliwy... Wizerunki Chrystusa we współczesnej sztuce ludowej województwa łódzkiego",  "Tadeusz Kościuszko - rocznica wizyty w 1790 r." oraz "Aniela Chmielińska (1868 - 1936) w 85. rocznicę śmierci - prezentacja daru z archiwum rodzinnego".

Ponadto na dziedzińcu muzeum odbędzie się pokaz wyposażenia Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu. W kaplicy barokowej zwiedzającym czas umili projekcja spektaklu "Chopin w Łowiczu" w reż. Dariusza Jakubowskiego oraz występ uczniów Atelier Artystycznego Barbary Szkudlarek (o godz. 17). Zachęcamy do udziału w wydarzeniu.

Sobota 15 maja 2021 r., w godz. 13.00-20.00 (ostatnie wejście o 19.30)

Wstęp 5 zł/os.

Odwiedzających prosimy o zastosowanie się do poniższych zaleceń:

 • wstęp wyłącznie w maseczkach i po dezynfekcji rąk,
 • zachowanie dwóch metrów odstępu od innych osób,
 • ograniczenie liczby osób zwiedzających do 20 na jednej kondygnacji ekspozycyjnej,
 • szatnia jest nieczynna, nie można wchodzić na teren muzeum z dużymi torbami.

www.muzeumlowicz.pl / facebook.com/MuzeumwLowiczu

 • plakat noc muzeów 2021

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty

Informuję, że w wyniku przeprowadzenia zapytania ofertowego dotyczącego przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych w Powiecie Łowickim na rok szkolny 2021/2022 z wykorzystaniem systemu informatycznego dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty złożonej przez następującego Wykonawcę:

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe ul. Z. Noskowskiego 12/14, 61-704 Poznań
Cena ofertowa brutto – 4 674,00 zł

W przedmiotowym zapytaniu do dnia 28.04.2021 r. do godz. 12.00 złożona została jedna oferta.

Oferta złożona przez powyższego Wykonawcę spełnia wymagania Zamawiającego, a zaoferowana w niej cena jest niższa od ceny, jaka Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zadania i jednocześnie najniższa ze wszystkich złożonych ofert.

Starosta Łowicki

Płyta z utworem „Witaj, Majowa Jutrzenko”

???????????? Atmosferę majowego święta możecie przedłużyć dzięki płycie z utworem „Witaj, Majowa Jutrzenko”. Specjalnie dla Was mamy jeszcze mały zapas płyt. Wystarczy zgłosić się po płytę w dni robocze do pokoju nr 12 w Starostwie Powiatowym przy ul. Stanisławskiego.
???????????? W świetnym studyjnym nagraniu utwór wykonuje Kapela Szymona Mońki w składzie: ▫️
  ▫️Malwina i Agata Ciesielskie - śpiew ▫️
  ▫️Weronika Mońka - Chwała - skrzypce
▫️Kinga Foks - skrzypce
▫️Szymon Mońka – akordeon
▫️Jeremi Kowalski – bębenek ludowy
Autorem aranżacji jest duet: Szymon Mońka i Weronika Mońka – Chwała, a wszystko pięknie zmiksował Michał Chwała.
 • okładka płyty

Majówka patriotyczna - "Witaj, Majowa Jutrzenko"

???????? ????Pieśń „Witaj Majowa jutrzenko” nazywana też „Mazurkiem 3 Maja”, „Trzecim majem Litwina” lub po prostu „Trzecim majem” została napisana w czasie powstania listopadowego. Słowa do melodii stylizowanej na mazurka napisał Rajnold Suchodolski.
 
????????????„Naszą” majową jutrzenkę wykonała Kapela Szymona Mońki w składzie:
▫️Malwina i Agata Ciesielskie - śpiew ▫️
▫️Weronika Mońka - Chwała - skrzypce
▫️Kinga Foks - skrzypce
▫️Szymon Mońka - akordeon
▫️Jeremi Kowalski - bębenek ludowy
 
????????????Nas zachwyciło oczywiście całe wykonanie, ale rozczulił prawie spontaniczny udział „przechodniów”, którzy akurat tam się znaleźli.
 

Majówka patriotyczna - czytanie Konstytucji 3 maja

???????? Obchody Święta Konstytucji 3 Maja były zakazane podczas rozbiorów. To święto zdelegalizowali hitlerowcy, sowieci i polskie posowieckie komunistyczne władze. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.
 
???????? Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku była pierwszą w Europie i po amerykańskiej, drugą na świecie ustawą zasadniczą.
 
???????? Dla uczczenia majowego święta, Konstytucję 3 Maja czytają radni powiatowi w kolejności:
▫️ Marek Jędrzeczak, Przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego
▫️ Aleksander Fankiewicz, Radny Powiatu Łowickiego
▫️ Waldemar Krajewski, Radny Powiatu Łowickiego
▫️ Krystian Cipiński, Radny Powiatu Łowickiego
▫️ Krzysztof Górski, Radny Powiatu Łowickiego
 

XXXIV Sesja Rady Powiatu Łowickiego

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym
(Dz. U. z 2020 r. poz. 920) oraz art. 15zzx ust. 1 i 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374, ze zm.) zwołuję XXXIV Sesję Rady Powiatu Łowickiego na dzień 28 kwietnia 2021 roku o godzinie 13.00. Sesja odbędzie się z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (zdalny tryb obradowania).


bip.powiat.lowicz.pl/transmisje-obrad-rady-powiatu

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad XXXIV Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Przyjęcie wniosków do porządku obrad.
 4. Przyjęcie wniosków do protokołu z XXXIII Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 5. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łowiczu za rok 2020 oraz o planowanych działaniach i potrzebach w zakresie pomocy społecznej na rok 2021.
 6. Ocena zasobów pomocy społecznej za rok 2020.
 7. Sprawozdanie z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej za rok 2020 oraz zestawienie potrzeb w zakresie systemu pieczy zastępczej na rok 2021.
 8. Sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Przeciwdziałania Bezrobociu
  i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy za 2020 rok.
 9. Informacja Powiatowego Inspektora Sanitarnego o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Powiatu Łowickiego.
 10. Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii z działalności Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.
 11. Informacja na temat funkcjonowania Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu.
 12. Działalność kulturalna w Powiecie Łowickim w roku 2020.
 13. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie delegowania radnych powiatu łowickiego do składu Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Łowickiego.
 14. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie wprowadzenia zmian w składzie osobowym Rady Społecznej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu powołanej Uchwałą Nr XI/69/2019 Rady Powiatu Łowickiego z dnia 26 czerwca 2019 r. w sprawie powołania Rady Społecznej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu zmienionej Uchwałą Nr XII/90/2019 Rady Powiatu Łowickiego z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie wprowadzenia zmian w składzie osobowym Rady Społecznej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu powołanej Uchwałą Nr XI/69/2019 Rady Powiatu Łowickiego z dnia 26 czerwca 2019 r. w sprawie powołania Rady Społecznej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu.
 15. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany budżetu Powiatu Łowickiego na 2021 rok.
 16. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ zmieniającej uchwałę Nr XXX/222/2020 Rady Powiatu Łowickiego z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łowickiego na lata 2021 – 2024.
 17. Sprawozdanie Zarządu Powiatu Łowickiego z działalności w okresie między sesjami.
 18. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego z działalności w okresie między sesjami.
 19. Wolne wnioski radnych i sprawy różne.
 20. Zakończenie obrad XXXIV Sesji Rady Powiatu Łowickiego.

Na podstawie Uchwał Zarządu Powiatu Łowickiego: Nr 649/2021, Nr 650/2021 oraz Nr 651/2021 z dnia 16 kwietnia 2021 roku określona została wysokość dotacji w otwartym konkursie ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w 2021 r. przez organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji oraz turystyki.

1 kwietnia na terenie całego kraju rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

 • 1920x1080px plakat NSP na ekran RGB

Wyniki konkursu „Wielkanocny eko-koszyczek”

Uprzejmie informujemy, iż data uroczystego podsumowania Konkursu z zachowaniem warunków bezpieczeństwa sanitarnego w związku z epidemią COVID-19 zostanie ogłoszona w późniejszym terminie ze względu na sytuację epidemiczną  w kraju.

 1. Do konkursu zgłoszono 20 koszyków wykonanych przez 20 uczniów.
 2. Prace 19 uczestników spełnily warunki regulaminu.
 3. Wybrano 3 najlepsze prace:
  - I - miejsce - Malwina Kapusta - Szkoła Podstawowa w Domaniewicach
  - II - miejsce - Piotr Rutkowski - Szkoła Podstawowa w Popowie
  - III - miejsce - Stanisław Uczciwek - Szkoła Podstawowa w Błędowie

Przyznano 9 wyróżnień:
- Małgorzata Magdziarz - Szkoła Podstawowa w Stachlewie
- Magdalena Żelaźkiewicz - Szkoła Podstawowanr 2 w Łowiczu
- Jan Zdunik - Szkoła Podstawowa nr 4 w Łowiczu
- Adam Stępniak - Szkoła Podstawowa nr 2 w Łowiczu
- Lena Czajkowska- Szkoła Podstawowanr 2 w Łowiczu
- Maria Uczciwek - Szkoła Podstawowa w Błędowie
- Natalia Major - Szkoła Podstawowa w Błędowie
- Mateusz Rosa- Szkoła Podstawowa nr 2 w Łowiczu
- Julianna Siejka - Szkoła Podstawowa nr 2 w Łowiczu

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza do udziału w XVIII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Oddział Regionalny KRUS w Łodzi wraz ze współorganizatorami zaprasza wszystkich właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVIII edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Konkurs uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Konkurs jest jednym z wielu działań prewencyjnych prowadzonych przez Kasę na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz rozpowszechnianie informacji dotyczących zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej i rolniczym chorobom zawodowym. Udział w Konkursie mogą brać zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne. Warunkiem jest by przynajmniej jeden z właścicieli podlegał ubezpieczeniu społecznemu w KRUS.

Właściciele zgłaszanych gospodarstw mają okazję do zaprezentowania swoich warsztatów pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a także poddania gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który przeprowadzą komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzą one, czy zasady ochrony zdrowia i życia są stosowane w ocenianym gospodarstwie, a także czy wyeliminowane są w nim zagrożenia wypadkowe.

Nagrodą główną jest ciągnik rolniczy.
Zgłoszenia przyjmowane są do 23 kwietnia we wszystkich jednostkach organizacyjnych KRUS w województwie łódzkim.
Więcej informacji pod numerami telefonów: (42) 665 07 13, (43) 823 93 10 lub (44) 725 64 16.

Zapytanie ofertowe na przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych w Powiecie Łowickim na rok szkolny 2021/2022 z wykorzystaniem systemu informatycznego

Konkurs fotograficzny "Pierwsze oznaki wiosny"

W celu popularyzacji fotografii wśród młodzieży oraz kształtowania umiejętności dostrzegania piękna natury organizuje się Konkurs na wykonanie makro fotografii przedstawiającej budzącą się do życia przyrodę.Organizatorem jest Starosta Łowicki.

Zarząd Powiatu Łowickiego ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kiernozi

Konkurs "Wielkanocny eko-koszyczek"

Starosta Łowicki zaprasza dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych do składania prac konkursowych polegających na stworzeniu "Wielkanocnego eko-koszyczka".

Nabór kandydatów na członków Komisji Konkursowej do opiniowania ofert złożonych w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych w 2021 r. przez org. pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego

Warsztaty online na Dzień Kobiet

Muzeum w Łowiczu

Dużymi krokami zbliża się Dzień Kobiet. Tradycyjnie z tej okazji odbywały się w naszym muzeum warsztaty biżuteryjne, na których powstawały m.in. brosze, wisiory, bransolety w technice haftu koralikowego i sutasz. Zachęcaliśmy w ten sposób do twórczego spędzania wolnego czasu, poszukiwania własnej wrażliwości artystycznej i poznawania różnorodnych technik rękodzielniczych. Kontynuując te działania, na obecny weekend przygotowaliśmy dla Państwa krótką instrukcję - krok po kroku jak wykonać realistyczną różę z filcu.

Materiały do warsztatów
muzeumlowicz.pl/wydarzenia/warsztaty-on-line-na-dzien-kobiet

Wystawa „Nie tylko Frasobliwy… Wizerunki Chrystusa we współczesnej sztuce ludowej województwa łódzkiego”

Łódzki Dom Kultury  /  Muzeum w Łowiczu

Łódzki Dom Kultury i Muzeum w Łowiczu zapraszają na wystawę „Nie tylko Frasobliwy… Wizerunki Chrystusa we współczesnej sztuce ludowej województwa łódzkiego”, którą można będzie oglądać od 14 marca do 13 czerwca 2021 roku w siedzibie Muzeum przy Starym Rynku 5/7.

Ekspozycja poświęcona jest wizerunkom Chrystusa we współczesnej sztuce ludowej Polski środkowej. Składa się z prac, których autorami są artyści z terenu województwa łódzkiego, w przeważającej mierze rzeźbiarze oraz malarze, jest także i wycinankarka.

Dzieła pokazane na wystawie obrazują, w układzie chronologicznym, najważniejsze zd