Powiat Łowicki

BIP

Data

8 sierpnia 2020

Imieniny

Cypriana, Dominika

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

oferta edukacyjna
stat.gov
pttk
geoportal
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Główna News'owa » 2014 »

Treść strony

XV Biesiada Łowicka


Tradycyjnie już, na koniec wakacji odbyła się Biesiada Łowicka. Impreza, którą zorganizowano w Skansenie w Maurzycach, rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w zabytkowym kościele. Pomimo obfitych opadów deszczu odwiedzający nie zawiedli, a parking przy skansenie wypełnił się po brzegi.

Dla odwiedzających i zaproszonych gości organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Program biesiady rozpoczął się od przywitania gości przez starostę łowickiego Krzysztofa Figata, a następnie na małej scenie pojawił się Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie”, który zaprezentował obrzęd tradycyjnego wesela łowickiego. Kolejnym punktem programu był występ Krystyny Giżowskiej znanej m.in. z utworu „Złote Obrączki”. Wokalistkę przyjęto z wielkim entuzjazmem, a publiczność pomagała artystce w wykonywaniu swoich największych utworów.

Bardzo ważny momentem podczas biesiady było wręczenie nagrody „Łowickiej Róży” oraz nagród im. Władysława Grabskiego. "Łowicką Różę" w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania działalności kulturalnej oraz ochrony dóbr kultury otrzymał skrzypek Józef Kossowski. Laureat jest członkiem Folklorystycznego Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki”, występuje także z zespołem "Masovia", a w przeszłości współpracował m.in. z „Boczkami Chełmońskimi”, „Koderkami” czy „Blichowiakami”.

Nagrodę im. Władysława Grabskiego w kategorii rozwój społeczeństwa obywatelskiego otrzymał Jakub Pierzankowski - były redaktor portalu lowicz24. W kategorii rozwój przedsiębiorczości nagrodę im. Wł. Grabskiego odebrała łowicka firma „Budowa” prężnie działająca na lokalnym rynku.

Wręczono także odznaczenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznaczenia z rąk wicewojewody łódzkiego Pawła Bejdy otrzymali: Edward Chądzyński, Kazimierz Cytryński, Jan Gapiński, Krzysztof Górski, Jerzy Kowalczyk, Zdzisław Łukaszewski, Stanisław Madanowski, Ryszard Malesa, Andrzej Marat, Józef Polak oraz Józef Żabka.

Podczas imprezy w skansenie można było zobaczyć liczne stoiska lokalnych twórców ludowych prezentujących swoje rękodzieło, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich oraz łowickie szkoły ponadgimnazjalne ZSP 2 i ZSP 3. Koła Gospodyń Wiejskich z szczęściu gmin oraz szkoły ponadgimnazjalne ZSP 2 i ZSP 3 zostały nagrodzone za udział w konkursie na najlepszą potrawę z mleka.

Podobnie jak w latach ubiegłych twórczynie ludowe brały udział w biciu rekordu. Znane wycinankarki z regionu łowickiego wykonały największą łowicką wycinankę „tasiemkę” o imponujących wymiarach 280 cm x 80 cm. Rekordową wycinankę wykonaną przez:  Danutę Wojdę, Henrykę Lus, Grażynę Gładką, Stefanię Borkowską, Marię Stachnal oraz Helenę Miazek można zobaczyć w siedzibie Informacji Turystycznej Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej znajdującej się na Starym Rynku. Program na małej scenie zamknęła młodzież z Polski, Włoch i Turcji w ramach projektu „We are different, but we are European”, oraz chór Klubu Seniora „Radość”.

Na dużej scenie ustawionej na łace za zabytkowym wiatrakiem wystąpił łowicki zespół muzyczny „Dzień Zapłaty” prezentując swój własny repertuar, a gwiazdą wieczoru był zespół Feel z liderem Piotrem Kupichą, który wykonał swoje największe przeboje m.in. „A gdy jest już ciemno”, „Pokaż na co cię stać”, „Jak anioła głos”.
 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.