Powiat Łowicki

BIP

Data

4 sierpnia 2020

Imieniny

Dominika, Jana

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

oferta edukacyjna
stat.gov
pttk
geoportal
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Główna News'owa » 2014 »

Treść strony

"Łowickie Żniwa 2014"


27 lipca 2014 r. w Skansenie w Maurzycach odbyły się drugie w historii „Łowickie Żniwa”. O godzinie 13.00 zainaugurowała je Msza Święta odprawiana w zabytkowym kościele przez księdza kapelana łowickich strażaków, proboszcza parafii w Łyszkowicach  Jerzego Modelewskiego.

Po mszy wszyscy udali się do zagrody gdzie Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” prezentował rytuały i obrzędy przygotowujące do żniw. Następnie nadszedł czas na ciężką pracę na polu. Członkowie zespołu poubierani w stare, tradycyjne stroje zaprezentowali obrzęd żniwny. Ciężkiej pracy nie bał się również Starosta Łowicki Krzysztof Figat, który jako jeden z pierwszych chwycił za kosę i ruszył kosić łan zboża. Mężczyźni kosili zboże, a kobiety wiązały je powrósłami i ustawiały w mendelki. Podczas przerwy na posiłek, można było spróbować tego, co jadano kiedyś na polu podczas żniw – gotowanych jaj, pajdy chleba z masłem oraz zsiadłego mleka. Po zaprezentowaniu obrzędu żniwnego robotnicy wrócili do zagrody gdzie gospodynie przygotowały staropolski poczęstunek, a zebrani goście mogli zobaczyć ludowe tańce.

Następnie naszedł czas na oficjalne otwarcie uroczystości w amfiteatrze pod strzechą. Prowadzący uroczystość – Magdalena Michalak oraz Eligiusz Pietrucha powitali przybyłych gości m.in: Wicewojewodę Łódzkiego Pawła Bejdę, Dyrektorkę Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Marię Kaczorowską, Prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Andrzeja Górczyńskiego, Wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Cezarego Dzierżka, Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Ryszarda Delugę, Zastępcę Dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Małgorzatę Gabryelczak. Po krótkich przemówieniach okolicznościowych Starosty Łowickiego Krzysztofa Figata oraz Wicewojewody Łódzkiego Pawła Bejdy nadszedł czas na występy.

Swój repertuar zaprezentowali: Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej oraz Zespół Wokalny KGW „Nieborowianki”. Pomiędzy występami nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich na najładniejszy chleb żniwny. Wręczono także listy gratulacyjne w podziękowaniu za działalność społeczną na rzecz Ziemi Łowickiej,  otrzymali je: Bożena Kośmider z Gminy Chąśno, Stanisława Wojda z Gminy Łowicz, Krystyna Guzek z Gminy Zduny, Zofia Stańczyk z Gminy Kocierzew, Halina Bakalarska z Gminy Łyszkowice, Bogusława Wioletta Polak z Gminy Bielawy, Helena Papiernik z Gminy Nieborów. Wyróżniona okolicznościową tabliczką za dotychczasową pracę została także Maria Pietrzak Przewodnicząca Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich.

Następnie publiczności swoje skecze zaprezentował kabaret z Zielonej Góry – MADE IN CHINA, a na zakończenie można było pobawić się przy muzyce zespołu Brooklyn Cover Band.
 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.