Powiat Łowicki

BIP

Data

5 marca 2021

Imieniny

Fryderyka, Adriana

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

oferta edukacyjna
stat.gov
pttk
geoportal
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Główna News'owa » 2014 »

Treść strony

III Sesja Rady Powiatu Łowickiego


W poniedziałek, 29 grudnia 2014 r. o godz. 13.00, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łowiczu, ul. Stanisławskiego 30a, odbyła się III Sesja Rady Powiatu Łowickiego.

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad III Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Wnioski do porządku obrad.
 4. Przyjęcie protokołów z I i II Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 5. Przyjęcie projektu Uchwały RPŁ w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łowickiego na lata 2015-2018.
 6. Przyjęcie projektu Uchwały RPŁ w sprawie uchwalenia budżetu na 2015 rok.
 7. Uchwalenie planu pracy Rady Powiatu Łowickiego na 2015 rok.
 8. Przyjęcie planów pracy Komisji Rady Powiatu Łowickiego na 2015 rok.
 9. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy najmu.
 10. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy.
 11. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych funkcjonujących na terenie powiatu łowickiego.
 12. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany Uchwały Nr LXI/378/2014 RPŁ z dnia 29 października 2014 roku w sprawie określenia zadań Powiatu Łowickiego na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2014 rok.
 13. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie delegowania radnego powiatu łowickiego do składu Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Łowickiego.
 14. Sprawozdanie Starosty Łowickiego z prac Zarządu Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 15. Sprawozdanie z działalności Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 16. Interpelacje, wolne wnioski, zapytania radnych i sprawy różne.
 17. Zakończenie obrad III Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
   

II Sesja Rady Powiatu Łowickiego


W poniedziałek, 15 grudnia 2014 r. o godz. 14.00, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łowiczu, ul. Stanisławskiego 30a, odbędzie się II Sesja Rady Powiatu Łowickiego.

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad II Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany budżetu na 2014 rok.
 4. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ zmieniającego uchwałę Nr XLVIII/319/2014 RPŁ z dnia 29 stycznia 2014 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łowickiego na lata 2014 - 2017.
 5. Rozpatrzenie projektu Uchwaty RPŁ w sprawie powołania Komisji Statutowej.
 6. Zakończenie obrad II Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
   

Uroczyste spotkanie opłatkowe


W poniedziałek o godzinie 13.00 w Muzeum w Łowiczu, w kaplicy św. Karola Boromeusza, odbędzie się uroczyste spotkanie opłatkowe organizowane wspólnie przez Powiat Łowicki i Miasto Łowicz.

Na tym przedświątecznym spotkaniu Starosta Łowicki Krzysztof Figat wręczy 13 firmom z Powiatu Łowickiego "Dyplom uznania z okazji 25-lecia polskiej transformacji w uznaniu za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości w środowisku lokalnym oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki" podpisany przez Wicepremiera Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego, Wicewojewodę Łódzkiego Pawła Bejdę oraz Starostę Łowickiego Krzysztofa Figata.

Nagrodzeni zostaną:

 • OSM Łowicz
 • Bracia Urbanek
 • Budowa
 • Hazbi
 • Folkstar
 • Steven
 • Agros Nova
 • Takeda
 • Chemipack
 • BAUMIT
 • Karton-Pack
 • SOX
 • LAMELA

Spotkanie uświetni występ Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Ludowego "Koderki".
 

 • -

Najstarszy Mistrz Świata w Powiecie Łowickim


15 grudnia 2014 r. gościliśmy w naszym powiecie wyjątkowych gości. Razem z Wicestarostą Świdnickim Zygmuntem Worsą przybył Najstarszy Mistrz Świata Stanisław Kowalski. W siedzibie Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej przywitał ich Starosta Łowicki Krzysztof Figat.

Pan Stanisław Kowalski (urodzony 14 kwietnia 1910 r.) uzyskał rekordowy wynik podczas Halowych Drużynowych Mistrzostw Weteranów w Toruniu w dniu 13 grudnia 2014 r. Dystans 60 metrów pokonał w czasie 19,72 s., bijąc tym samym rekord świata w swojej kategorii wiekowej oraz w pchnięciu kulą – 5.08 m.

"Biegam trochę dla zdrowia, bo tak drzemać, drzemać i czekać na śmierć to jest niedobrze, a tak to rozbujam się" – żartował Stanisław Kowalski. Jego recepta na sukces jest prosta. "Trzeba się nie objadać, aby nie nabierać tłuszczu i na noc jeść bardzo mało, aby nie zachorować. Lekarzom głowy nie zawracałem, w aptece klamki nigdy nie pobrudziłem. Nie biorę żadnych leków" – relacjonował p. Stanisław.

Nasz najstarszy lekkoatleta będzie reprezentował Polskę w marcu 2015 r. w Toruniu podczas Halowych Mistrzostw Europy Weteranów w lekkiej atletyce.
 

 • -
 • -
 • -

Wieczór z literaturą - spotkanie z Anną Seniuk


Miejska Biblioteka im. A.K. Cebrowskiego i Muzeum w Łowiczu zapraszają do spędzenia wyjątkowego wieczoru z literaturą 10 grudnia (środa), Muzeum w Łowiczu - sala barokowa, godz. 17.00.

Pani Anna Seniuk, przy akompaniamencie melodii w wykonaniu córki Magdaleny Małeckiej - altówka, zaprezentuje Łowiczanom monodram na podstawie poematu Stanisława Balińskiego „WIECZÓR W TEATRZE WIELKIM”.

Stanisław Baliński (1898-1984) opisuje z humorem, trochę ironicznie, a zarazem sentymentalnie świat współczesnych mu artystów. W recytowanym przez Annę Seniuk poemacie słyszy się zachwyt nad sztuką. Lecz to dopiero początek opowieści. Opera jest jedynie pretekstem, aby dotknąć tego, co zawsze najbardziej emocjonuje i ciekawi. Dzięki Balińskiemu będziemy mogli zajrzeć w teatralne kulisy, poznać losy wielkich śpiewaków, poczuć smak sławy a czasem – także ból.- czytamy w informacji o spektaklu przesłanej przez Fundację Zatrzymać Czas.

Jest to drugie spotkanie (28 listopada odbył się występ Pani Grażyny Barszczewskiej) w ramach projektu Totalizatora Sportowego i Fundacji Zatrzymać Czas „Uwolnij wyobraźnię. Mistrzowie aktorscy czytają mistrzów literatury”. Głównym jego celem jest popularyzacja czytelnictwa i wartościowej literatury wśród młodzieży i dorosłych, mieszkających poza dużymi aglomeracjami. Ambasadorem projektu jest wybitny polski aktor Wojciech Pszoniak. Projekt polega na prezentacji na żywo fragmentów wybranych utworów literackich przez wybitnych i znanych aktorów, którzy czytane utwory będą także komentowali i opisywali pod kątem własnych doświadczeń artystycznych.

Po spektaklu Aktorka opowie o swoich licznych rolach filmowych i teatralnych.

Serdecznie zapraszamy. WSTĘP WOLNY!
 

 • -

Rozstrzygnięcie konkursu "Zareklamuj Łowickie"


8 grudnia 2014 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu promującego walory turystyczne i kulturowe Powiatu Łowickiego "Zareklamuj Łowickie", ogłoszonego z okazji 15-lecia Powiatu Łowickiego.

Zadaniem uczestników było zaprojektowanie oryginalnego plakatu edukacyjno-informacyjnego, mającego na celu promowanie walorów przyrodniczych i kulturowych powiatu łowickiego. Na plakacie należało umieścić krótkie hasło przewodnie.

Komisja konkursowa w składzie:

 1. Katarzyna Słoma – dyrektor Centrum Kultury, Turystki i Promocji Ziemi Łowickiej
 2. Magdalena Bartosiewicz – kustosz Muzeum w Łowiczu
 3. Liliana Kozłowska-Grzelak – instruktor pracowni plastycznej WTZ Parma

przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
 
Nagrody:

 • Daria Guzek – ZSP nr 4 w Łowiczu
 • Aneta Słabecka – ZSP nr 3 w Łowiczu
 • Sylwia Strzelczyk – ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie

 Wyróżnienia:

 • Aleksandra Adamczyk - ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie
 • Mateusz Koprowski  – ZSP nr 1 w Łowiczu
 • Diana Morawska - ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie 

Przyznana została także nagroda specjalna Dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu, którą otrzymała Diana Morawska.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.
 

 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu

ŁKA wyrusza w trasę do Łowicza i Koluszek


Już 14 grudnia 2014 r. Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchamia nowe połączenia Łódź - Łowicz oraz Łódź - Koluszki. Mieszkańcy zyskają możliwość szybkiego, komfortowego oraz ekonomicznego dojazdu do pracy, szkoły, uczelnię czy na zakupy. Zwiększy się ilość połączeń na wymienionych liniach. Trasy będą obsługiwane nowoczesnymi pociągami FLIRT3.

Na tydzień przed uruchomieniem połączeń, w najbliższy weekend 6-7 grudnia 2014 r. Łódzka Kolej Aglomeracyjna organizuje specjalne prezentacje pociągu w miejscowościach na trasach Łódź - Łowicz oraz Łódź - Koluszki.

Podczas postoju na  wyznaczonych stacjach każdy będzie mógł zobaczyć pociąg FLIRT3, pracownicy będą udzielać informacji na temat rozkładów jazdy oraz ofert biletowych. Gwarantujemy dodatkowe atrakcje, konkursy i upominki.

Prezentacje odbędą się w miejscowościach:

6 grudnia (sobota) trasa Łódź - Łowicz

 • Dworzec Łowicz Główny - godz. 11:00 - 11:30
 • Dworzec Domaniewice - godz. 11:45 - 12:15
 • Dworzec Głowno - godz. 12:30 - 13:00
 • Dworzec Stryków - godz. 13:05 - 13:35
 • Dworzec Zgierz - godz. 13:50 - 14:20

7 grudnia (niedziela) trasa Łódź - Koluszki

 • Dworzec Koluszki - godz. 12:00 - 14:00

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców!
 

 • -
  <powiększ>

"Ludzie z pasją" – Marianna Narewska


8 grudnia 2014 r. (poniedziałek) w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu o godz. 16.30 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Ludzie z pasją". Wykład pt. „Strój łowicki XXI wieku” wygłosi Marianna Narewska.
 

 • -

I Sesja Rady Powiatu Łowickiego


W czwartek, 27 listopada 2014 r. o godz. 10.00, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łowiczu, ul. Stanisławskiego 30a, odbędzie się I Sesja Rady Powiatu Łowickiego.

Konkurs na Łowicką Szopkę Bożonarodzeniową


Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt kościelnych w roku, obchodzone na pamiątkę Narodzenia Jezusa. Obok wymowy religijnej, posiada ono ogromny wymiar rodzinny, łagodzi nastroje, raduje serca i przysparza miłości. Niesie nadzieję, jak każde narodziny. Dlatego też Świętom towarzyszyła zawsze bogata obrzędowość sakralna i świecka.

Jedną z tradycji Bożego Narodzenia była i jest budowa szopek bożonarodzeniowych ukazujących przyjście na świat Zbawiciela. Tradycję tę zapoczątkował święty Franciszkowi z Asyżu, który jako pierwszy wykonał szopkę w Greccio w 1223 roku. Od tej pory praktycznie w każdym zakątku Europy w okresie Świąt Bożego Narodzenia ludzie budują szopki.

Kontynuując tradycję, budowania szopek w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu, Muzeum w Łowiczu, Łowicki Ośrodek Kultury i Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej, działające przy łowickim Oddziale PTTK, serdecznie zapraszają wszystkich, do wzięcia udziału w VI edycji konkursu na Łowicką Szopkę Bożonarodzeniową.

Głównym celem konkursu, nad którym Patronat Honorowy objął Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, jest przypomnienie i kontynuacja tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych oraz pobudzenie inwencji twórczej, w zakresie przygotowania szopek, nawiązujących do tradycji regionalnych.

Konkurs ma również rozbudzić zainteresowania polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi poprzez pokazanie w nich piękna lokalnego krajobrazu oraz zabytków architektury Łowicza i ziemi łowickiej, a także elementów folkloru i historii regionu.

Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie samemu, wspólnie z rodziną lub z nauczycielem i przyjaciółmi, przestrzennej pracy plastycznej – szopki bożonarodzeniowej statycznej lub ruchomej.

W szopce, koniecznie należy uwzględnić wyraźne elementy tradycji Bożego Narodzenia, a także według uznania, elementy nawiązującej do historii tradycji i kultury Łowicza i Ziemi Łowickiej.  Im ciekawsza praca, tym lepiej. Niech będzie to prawdziwa łowicka szopka!

Najwyżej oceniana będzie pomysłowość wykonania szopki, a więc nawiązanie do tradycji, architektury i historii Łowicza, figurki – najlepiej własnoręcznie wykonane, kolorystyka, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne. Konkurs ma charakter otwarty i mogą wziąć w nich udział wszyscy chętni mieszkańcy Łowicza i Powiatu Łowickiego.

Szopki należy dostarczyć najpóźniej do 12 grudnia 2014 r. (piątek) do Muzeum w Łowiczu. Otwarcie wystawy, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród, odbędzie się w Muzeum w Łowiczu, w czwartek, 18 grudnia 2014 r. o godz. 12.00.

Szczegółowe informacje, związane z konkursem, można uzyskać pod numerem telefonu: Jacek Rybus (46) 830 91 78 i Magdalena Bartosiewicz tel. (46) 837 39 28 wew. 36. Regulamin konkursu dostępny w załączniku.
 

Plik do pobrania:

Warsztaty bożonarodzeniowe w muzeum


Muzeum w Łowiczu zaprasza dzieci z rodzicami oraz młodzież na warsztaty bożonarodzeniowe, w niedzielę 7 grudnia 2014 r. o godz. 12.00.

Podczas warsztatów będzie można wykonać aniołki z bibuły, ozdoby na choinkę lub zakładki metodą decoupage. Wstęp 6 zł (zapewniamy materiały plastyczne). Zapisy na zajęcia przyjmujemy pod telefonem: 46 837 39 28 wew. 36.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia z nami wolnego czasu.

www.muzeumlowicz.pl
Facebook: Muzeum w Łowiczu
 

 • -

Regionalny System Ostrzegania


Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki oraz prezes zarządu Telewizji Polskiej SA Juliusz Braun podpisali dwuletnią umowę, dzięki której wprowadzony zostanie Regionalny System Ostrzegania (RSO).

Dzięki systemowi każdy osoba posiadająca telefon komórkowy czy oglądająca telewizję publiczną będzie powiadomiona o potencjalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych. Więcej informacji zawiera komunikat MAiC, dostępny pod adresem:

http://www.lodzkie.eu/page/125,aktualnosci.html?id=5364
oraz
https://mac.gov.pl/aktualnosci/regionalny-system-ostrzegania-od-1-stycznia-2015-r-informacje-o-zagrozeniach-w-aplikacji
 

"Rzeki powiatu łowickiego"


18 listopada 2014 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Ekologicznego Konkursu Fotograficznego "Rzeki powiatu łowickiego" połączone z wręczeniem nagród. Do konkursu zostało zgłoszonych 158 prac uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu łowickiego. Ocenie podlegały: zgodność z tematem, inwencja, pomysłowość, wartość artystyczna i estetyczna pracy.

Komisja konkursowa w składzie:

 • Adriana Drzewiecka – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Łowiczu
 • Jacek Rybus – przewodnik PTTK, współzałożyciel Foto Art Galeria EKSPOZYCJA 34
 • Sylwester Cichal – współzałożyciel Foto Art Galeria EKSPOZYCJA 34

przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

w kategorii szkół gimnazjalnych:

 • 1 miejsce – Martyna Palos (Gimnazjum im. Janusz Korczaka w Popowie)
 • 2 miejsce – Michał Popczyk (Gimnazjum im. Janusz Korczaka w Popowie)
 • 3 miejsce – Aleksander Olejniczak (Publiczne Gimnazjum w Zespole SRWWiO im. Jana Pawła II w Starym Waliszewie)

wyróżnienia dla:

 • Marty Dałek (Gimnazjum Publiczne w Nowych Zdunach)
 • Oliwii Błaszczyk (Gimnazjum im. Janusz Korczaka w Popowie)
 • Kamilii Charążki (Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu)

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

 • 1 miejsce – Katarzyna Kalota (ZSP nr 3 w Łowiczu)
 • 2 miejsce – Adrian Kaźmierczak (ZSP nr 4 w Łowiczu)
 • 3 miejsce – Aleksandra Siekierska (I LO w Łowiczu)

wyróżnienia dla:

 • Wiktorii Kowalczyk (I LO w Łowicz)
 • Martyny Balcerskiej (ZSP nr 3 w Łowiczu)

W konkursie wzięła udział także młodzież z:

 • Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Kiernozi
 • Publicznego Gimnazjum im. J. Chełmońskiego w Błędowie
 • Gimnazjum im. Józefa Chełmońskiego w Bielawach
 • ZSP nr 2 RCKUiP. im. T. Kościuszki w Łowiczu.

Warto wspomnieć, że nagrody przewidziane dla finalistów konkursu zostały dofinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Łowiczu.
 

 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu

Spotkanie w skansenie w Maurzycach


Muzeum w Łowiczu zaprasza na spotkanie dotyczące projektu „Dziedzictwo w plenerze - konserwacja zabytków XVIII - XIX w. prezentowanych w skansenie w Maurzycach”, które odbędzie się w piątek 21 listopada o godz. 12.00 w maurzyckim skansenie.

W ramach projektu przeprowadzono konserwację zabytków sztuki sakralnej XVIII-XIX w. ze zbiorów Muzeum w Łowiczu, celem ich prezentacji w Skansenie w Maurzycach. Ujęte w programie muzealia związane są bezpośrednio z lokalizacją skansenu, wszystkie pochodzą z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Znalazły się wśród nich: nastawa ołtarzowa z mensą, tabernakulum i rzeźbą Madonna z Dzieciątkiem pochodzące z kapliczki z miejscowości Retki (gmina Zduny) oraz przydrożny krzyż drewniany z Maurzyc. Z kolei obraz przedstawiający św. Franciszka pochodzi z kościoła z Wysokienic z poł. XVIII w., jaki przeniesiony został do Skansenu w Maurzycach w latach 2006 - 2009.

Wymienione zabytki wymagały pilnych prac konserwatorskich, co mogło być zrealizowane dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu operacyjnego Dziedzictwo kulturowe, priorytet Wspieranie działań muzealnych.

www.muzeumlowicz.pl

 • -

Łowickie spotkania z kulturą regionu


W dniach 5, 12, 13 i 14 listopada 2014 r. w Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej odbyły się pierwsze spotkania warsztatowe z cyklu „Co mówi pająk do kogutka? –  Łowickie spotkania z kulturą regionu".

W zajęciach pt. „Kolorowy kogutek – historia łowickiej wycinanki” uczestniczyli już uczniowie ze Szkoły Podstawowej Pijarskiej Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu oraz ze Szkoły Podstawowej w Bełchowie. Zanim uczestnicy zaczęli wycinać własne kogutki, wysłuchali informacji na temat historii łowickiej wycinanki. Dowiedzieli się m. in. jakie są kształty i nazwy wycinanek, gdzie je umieszczano i jakie pełniły funkcje. Następnie wszyscy uczestnicy za pomocą różnych technik tworzyli własne kolorowe kogutki.

Wśród zainteresowanych znalazły się także osoby z Bursy Samorządu Województwa Łódzkiego w Łowiczu. Grupa młodzieży wybrała temat spotkana pt. „Niezwyczajne zwyczaje regionu łowickiego”. Wszyscy uczesnicy otrzymali drobne upominki oraz mieli możliwość zobaczenia i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia przy dwóch największych wycinankach, łowickim pająku i haftowanej poduszce. Zajęcia przeprowadziła Katarzyna Słoma dyrektor Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej.

 

Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w warsztatach prosimy o kontakt z Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, Stary Rynek 17, 99-400 Łowicz, pod tel. 46 837 34 33, mail: promocja@powiat.lowicz.pl

Zajęcia prowadzone będą w siedzibie Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 16:00, po uprzedniej rezerwacji.

Planowane tematy spotkań:

 1. „Kolorowy kogutek- historia łowickiej wycinanki”.
 2. „Czym chata bogata”.
 3. „Kolorowa historia łowickiego pasiaka”.
 4. „Niezwyczajne zwyczaje regionu łowickiego”.
 5. „Turystyka a kultura ludowa”.
 6. „Promuj Łowickie!”.

Dodatkową atrakcją jest możliwość zobaczenia rekordowych wyrobów rękodzielniczych regionu łowickiego.

 • Opłata za udział w warsztatach: 5 zł za 1 osobę.
 • Czas trwania około 60 minut.
 • Minimalna liczba uczestników - 5 osób.

W okresie przedświątecznym istnieje możliwość połączenia spotkania pt. „Niezwyczajne zwyczaje regionu łowickiego” z nauką wykonywania ozdób choinkowych.
 

Zapraszamy!
 

Fotoreportaż z czterech spotkań:

 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ

96. Rocznica Odzyskania Niepodległości


12 listopada 2014 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu odbyły się uroczyste obchody 96. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie, których organizatorem były władze Powiatu Łowickiego i Miasta Łowicza.

Zaproszonych gości przywitali Przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego Janusz Michalak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu Henryk Zasępa. Część artystyczną zaprezentowali uczniowie ZSP Nr 1 im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów i oddanie hołdu przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
 

 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ

Podsumowanie jubileuszu


W piątek 7 listopada 2014 r. w łowickim muzeum odbyła się uroczystość podsumowująca wydarzenia zorganizowane w 2014 r. w Powiecie Łowickim w związku z jubileuszem 100-lecia śmierci wybitnego malarza, Józefa Chełmońskiego (1849-1914).

W programie znalazły się dwie prelekcje: Marzeny Kozaneckiej-Zwierz (Muzeum w Łowiczu) na temat wydarzeń upamiętniających J. Chełmońskiego, zorganizowanych w 2014 r. w Powiecie Łowickim oraz Moniki Nowakowskiej (Muzeum Miasta Łodzi) o życiu i twórczości wielkiego malarza. Ponadto zaprezentowano obraz „Pejzaż z jastrzębiem” oraz pocztówki z reprodukcjami prac artysty z okresu międzywojennego. Ogłoszono też wyniki konkursu fotograficznego dla dzieci i młodzieży „Cztery pory roku według Józefa Chełmońskiego” oraz otworzono wystawę pokonkursową.

Podsumowaniem uroczystości był koncert „Szumki i dumki kresowe...” w wykonaniu Marty Siewiery (kontralt), Patrycji Szymańskiej (skrzypce), Julii Laskowskiej (fortepian). Koncert swą tematyką nawiązywał do podróży Józefa Chełmońskiego na Ukrainę i Podole oraz do jego zainteresowań kulturą ludową.

Z okazji jubileuszu Muzeum wydało publikację zawierającą informację o działaniach podjętych w 2014 roku w związku z obchodami rocznicy.

Projekt dofinansowany z Łódzkiego Domu Kultury w ramach Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2014 roku.
 

 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu

Informator Wyborczy - "Pełnosprawny wyborca"


Szanowni Państwo,

W związku z realizacją projektu "Pełnosprawny wyborca”, którego celem jest rozpowszechnienie informacji o uprawnieniach w głosowaniu osób starszych i z niepełnosprawnościami (takich, jak głosowanie przez pełnomocnika, głosowanie korespondencyjne, za pomocą nakładki w alfabecie Braille’a) oraz badanie dostępności gminy dla tych osób (przystosowanie architektoniczne, dostęp do informacji publicznej), Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego przygotowała dla Państwa w pełni dostępny Informator Wyborczy, będący kompendium wiedzy na temat udogodnień w głosowaniu  wyżej wspomnianych grup wyborców.

Informator został przygotowany także w wersji uproszczonej, przeznaczonej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz w Polskim Języku Migowym dla osób z niepełnosprawnością słuchową:

http://www.pelnosprawnywyborca.firr.org.pl/?p=78

Zachęcamy Państwa również do śledzenia strony projektu na www.pelnosprawnywyborca.firr.org.pl  i na Facebooku.

Szczegółowe informacje odnośnie możliwości współpracy i działań w ramach projektu można uzyskać, dzwoniąc na naszą infolinię 12 350 64 24 lub pisząc na adres pelnosprawnywyborca@frr.org.pl
 

OBWIESZCZENIE

 • -
  < powiększ >

Reprint publikacji pt. "Dialekt Księstwa Łowickiego"


W dniu 24 października 2014 r. w pięknej scenerii sali barokowej łowickiego muzeum podsumowano projekt pn. „Wydanie reprintu publikacji pt. Dialekt Księstwa Łowickiego  autorstwa Haliny Świderskiej”, realizowany przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łowiczu w ramach Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2014 roku.

Podczas uroczystości zaprezentowano wydany, w nakładzie 300 egzemplarzy w ramach cyklu  Księżacka Biblioteczka Regionalna, reprint książki z 1929 r.

Obszerna monografia licząca 156  stron, uzupełniona mapką Księstwa Łowickiego, zawierająca bogaty i szczegółowo opracowany materiał z zakresu fonetyki, morfologii i składni oraz słownik i teksty gwarowe była do końca XX wieku jedynym opisem gwary łowickiej.

Przedstawiono życie i dorobek naukowy, urodzonej w podłowickich Strugienicach, autorki.

O spuściźnie prof. Haliny Świderskiej-Konecznej w zasobie narodowym łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie opowiedział jego kustosz, pan Marek Wojtylak, zaś brzmienie dawnej gwary odtwarzała Joanna Bolimowska, członkini Zespołu Śpiewaczego Ksinżoki na podstawie fragmentów tekstów zawartych w publikacji z 1929 roku.

Zwieńczeniem uroczystości był występ Zespołu Pieśni i Tańca "Blichowiacy".

Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 5000 zł z ze środków  Łódzkiego Domu Kultury - Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego.

Całkowity koszt projektu wynosi 6 800,00 zł.
 

 • -
 • -
 • -

Promocja łowickiego na Uniwersytecie Łódzkim


Wydział Nauk Geograficznych, Katedra Geografii Politycznej i Studiów Regionalnych UŁ zwrócił się z prośbą do Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej o przeprowadzenie w dniu 27.10.2014 r. wykładu promocyjnego z zakresu dziedzictwa kulturowego, historii i promocji Łowicza i powiatu łowickiego, dla studentów II roku studiów magisterskich, kierunku geografia na Wydziale Nauk Geograficznych.

Wykład wpisuje się programowo w cykl zajęć przedmiotu "Krajobraz kulturowy – stan, ochrona, kształtowanie" i stanowi kontynuację podjętej w 2012 roku współpracy pomiędzy Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, a Wydziałem Nauk Geograficznych.

Podczas wykładu, poprowadzonego przez Katarzynę Słomę – Dyrektora CKTiPZŁ, studenci mieli okazję dowiedzieć się o narzędziach skutecznej promocji, wykorzystaniu zasobów kultury ludowej na potrzeby turystyki, a także uzyskali informacje o największych atrakcjach turystycznych regionu łowickiego.
 

 • -
 • -
 • -

LXI Sesja Rady Powiatu Łowickiego


W środę, 29 października 2014 r. o godz. 13.15, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łowiczu, ul. Stanisławskiego 30a, odbędzie się LXI Sesja Rady Powiatu Łowickiego.

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad LXI Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Wnioski do porządku obrad.
 4. Przyjęcie protokołu z LX Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 5. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych Powiatu Łowickiego za rok szkolny 2013/2014.
 6. Informacja Przewodniczącego RPŁ i Starosty Łowickiego dotycząca oświadczeń majątkowych.
 7. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany Uchwały Nr III/15/2011 Rady Powiatu Łowickiego z dnia 26 stycznia 2011 roku w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu przyznawania i pozbawiania, rodzajów i wysokości stypendiów sportowych oraz nagród za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym międzynarodowym lub krajowym.
 8. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany Uchwały Nr LVI/364/2014 Rady Powiatu Łowickiego z dnia 25 czerwca 2014 roku w sprawie określenia zadań Powiatu Łowickiego, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2014 rok.
 9. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy.
 10. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie wyboru biegłego rewidenta do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu za rok 2014.
 11. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany budżetu na 2014 rok.
 12. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ zmieniającego uchwałę Nr XLVIII/319/2014 RPŁ z dnia 29 stycznia 2014 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łowickiego na lata 2014 – 2017.
 13. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie skargi na Dyrektora Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej.
 14. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie skargi na Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Łowiczu.
 15. Sprawozdanie Starosty Łowickiego z prac Zarządu Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 16. Sprawozdanie z działalności Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 17. Interpelacje, wolne wnioski, zapytania radnych i sprawy różne.
 18. Zakończenie obrad LXI Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
   

"Dialekt Księstwa Łowickiego autorstwa Haliny Świderskiej”

 

24 października o godz. 13.00  w sali barokowej łowickiego muzeum nastąpi uroczyste podsumowanie projektu pn. Wydanie reprintu publikacji pt. "Dialekt Księstwa Łowickiego  autorstwa Haliny Świderskiej” realizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łowiczu  i promocja wydawnictwa.

 Ten projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 5000 zł z Łódzkiego Domu Kultury w ramach Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2014 roku

Zadanie polegało na przygotowaniu do druku i wydaniu, w nakładzie 300 egz., reprintu publikacji z 1929 roku  pt. Dialekt Księstwa Łowickiego  autorstwa Haliny Świderskiej-Konecznej, wybitnej badaczki gwary łowickiej.

Ta monografia będąca rozprawą doktorską autorki  opublikowaną w 1929r. w XIV tomie "Prac Filologicznych" do dziś jest jednym z najważniejszych opracowań poświęconych mowie mieszkańców regionu łowickiego.

 
Reprint ukaże się w cyklu wydawniczym PBP „Księżacka Biblioteczka Regionalna"

 
Podczas imprezy finałowej przedstawimy życie i dorobek autorki, opowiemy o spuściźnie prof. Haliny Świderskiej-Konecznej w zasobie narodowym łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie.. Galę uświetni występ Zespołu Pieśni i Tańca Blichowiacy.

 Całkowity koszt projektu wynosi 6800,00 zł.

 

 • -

I N F O R M A C J A


Z dniem 20 października 2014 r., w związku ze zmianami w organizacji pracy Starostwa Powiatowego w Łowiczu, zostaje utworzona KANCELARIA (pokój 21 na parterze) w budynku Starostwa przy ul. Stanisławskiego 30.

Zmiana ta jest równoznaczna z przeniesieniem zadań związanych z przyjmowaniem korespondencji z Sekretariatu Starostwa do Kancelarii.
 

Porozumienie o współpracy


W dniu 15 października 2014 roku w obecności Krzysztofa Figata – Starosty Łowickiego, reprezentującego organ prowadzący szkołę, podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu, reprezentowanym przez Dorotę Urbańską – Dyrektora Szkoły, a Komendą Powiatową Policji w Łowiczu reprezentowaną przez Jacka Banachowicza – Komendanta Powiatowego Policji oraz Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu reprezentowaną przez st. bryg. Jacka Szeligowskiego – Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej.

Porozumienie określa zasady współpracy II LO z Komendą Powiatową Policji w Łowiczu oraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu podczas wspólnej realizacji zadań na rzecz edukacji i propagowania działalności na rzecz bezpieczeństwa publicznego, profilaktyki oraz kształtowania postaw patriotycznych i społecznych w odniesieniu do młodzieży, a w szczególności do nowo powstałej klasy o profilu obrona i bezpieczeństwo publiczne.

Inicjatorem utworzenia klasy o profilu obronnym przy II LO był Krzysztof Figat – Starosta Łowicki. Inicjatywa ta znalazła uznanie wśród młodzieży gimnazjalnej, o czym świadczyło duże zainteresowanie tą klasą podczas tegorocznej rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
 

 • fot. II LO w Łowiczu
 • fot. II LO w Łowiczu
 • fot. II LO w Łowiczu

OBWIESZCZENIE

 • -
  < powiększ >

Ukraina – Wesprzyj Dialog!


Chcesz realnie wpływać na rzeczywistość? Nie jest Ci obojętna obecna sytuacja naszego regionu?

Wszystkie osoby zainteresowane Ukrainą, kulturą i dialogiem zapraszamy do przyłączenia się do wielkiej międzynarodowej akcji społecznej "Ukraina - Wesprzyj Dialog".

Akcja jest częścią projektu Art Meetings, organizowanego przez polską Fundację Eclectica w Ukrainie i ma na celu wsparcie finansowe wydarzeń kulturalnych i społecznych realizowanych przez artystów, animatorów kultury z Ukrainy i wielu europejskich krajów.

Do tworzenia wydarzeń w ramach Art Meetings w Kijowie i Lwowie w dniach 7-15 listopada 2014 r. zaprosiliśmy Polaków, Ukraińców, Węgrów, Słowaków, Niemców, Szwajcarów, Austriaków, Duńczyków.

Wspólnie tworzymy koncerty, dyskusje, szkolenia, wystawy, warsztaty dla dzieci i inne projekty, których głównym założeniem jest aktywna współpraca twórców z różnych kręgów kulturowych oraz włączenie w działania społeczności lokalnej.

Zapraszamy do zapoznania się z programem Art Meetings Festival dostępnym na stronie http://artmeetings.eu/ukraina/program-uk?lang=pl

Wszystkie nasze działania mają jeden cel - chcemy stworzyć warunki do bliższego poznania, zrozumienia, współpracy i dialogu. Pragniemy, aby temu poznaniu towarzyszył pokój, szacunek i przyjaźń.

Przykładem takiej inicjatywy jest nasza akcja społecznościowa "Czym pachnie Lwów" (http://citysmell.eu/), zapoczątkowana w 2013 roku filmem Grzegorza Korczaka "Zapach Lwowa", w niepowtarzalny sposób zbierającego związane z Lwowem narracje i doświadczenia ludzi z całego świata.

Obok wydarzeń artystycznych inspirujemy też sieć międzynarodowych powiązań, kolaboracji, które mają na zasadzie networkingu pobudzać wymianę pomysłów, projektów, współpracy czy po prostu dyskusji, pod nazwą Share the Culture

Jak przyłączyć się do akcji Ukraina - Wesprzyj Dialog?

 1. Wejdź na stronę http://artmeetings.eu/wspieram-dialog?lang=pl
 2. Wybierz cel, który chcesz wesprzeć
 3. Wspomóż Fundację i realnie wpływaj na naszą rzeczywistość.

Przyłącz się do nas. Liczy się każde wsparcie. Pokażmy że dialog, współpraca i kultura tworzą trwałe więzi i są naszą siłą!

Więcej informacji o zbiórce na http://artmeetings.eu/wspieram-dialog?lang=pl

Dziękujemy!
 

W kręgu haftów regionalnych


Muzeum w Łowiczu zorganizowało wernisaż wystawy "Nie tylko petanka... W kręgu haftów regionalnych - region łowicki" w dniu 13 października 2014 r.

Na ekspozycji znajdziemy elementy ubioru: kaftany, kamizelki, torebki, kosmetyczki oraz biżuterię. Każdy z tych wyrobów wykorzystuje technikę i kompozycje odzwierciedlającą estetykę ich twórców. Druga grupa to wyroby dla domu takie jak obrusy, bieżniki, zasłonki, poduszki, w których wykorzystane łowickie wzornictwo znalazło przełożenie na nowe formy zastosowane we współczesnych wnętrzach. Wśród prac na wystawie pojawią się także oryginalne pamiątki, wzorniki, obrazki, które pozostaną zawsze w pamięci jako nośniki tradycji. Oprócz form użytkowych haft łowicki stał się inspiracją również dla twórczości artystycznej.

Wystawa jest częścią projektu "Nie tylko petanka... W kręgu haftów regionalnych" realizowanego przez Łódzki Dom Kultury, we współpracy z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi oraz Muzeum w Łowiczu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o projekcie na stronie http://ldk.lodz.pl/nie-tylko-petanka-ii-edycja.aspx

W łowickim muzeum wystawa będzie prezentowana do 31 października b.r.
 

 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu

"Gwara – Księżaków „język ojczysty”..."


Muzeum w Łowiczu zorganizowało promocję książki "Gwara – Księżaków "język ojczysty". Dziedzictwo regionu łowickiego", która odbyła się 12 października 2014 r. w sali barokowej.

W programie:

 • prelekcja "O gwarach łowickich" - dr hab. Renata Marciniak-Firadza (Uniwersytet Łódzki)
 • występ Zespołu Śpiewaczego Ksinzoki.

Publikacja zawiera słownik gwar łowickich w opracowaniu dr Renaty Marciniak-Firadzy oraz teksty gwarowe, pieśni i przyśpiewki w opracowaniu Zespołu Śpiewaczego "Ksinzoki". Jej uzupełnienie stanowi płyta CD z pieśniami, przyśpiewkami i fragmentami tekstów w wykonaniu zespołu "Ksinzoki".

Ponadto zapraszamy do udziału w warsztatach gwarowych "Mówimy po łowicku",  przeznaczonych dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, które poprowadzą członkowie Zespołu Śpiewaczego "Ksinzoki". Zgłoszenia osób indywidualnych, grup zorganizowanych i szkół przyjmujemy pod tel. 46 837 39 28 wew. 36, 35.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program operacyjny Dziedzictwo kulturowe, priorytet – Kultura ludowa), ma na celu zaprezentowanie aktualnego stanu gwary łowickiej.
 

www.muzeumlowicz.pl

 

 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu

"Ludzie z pasją" – Katarzyna Słoma


7 października 2014r. w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu wykład „Współczesna turystyka a utowarowienie łowickiej kultury ludowej” wygłosiła Katarzyna Słoma - absolwentka Wydziału Nauk Geograficznych UŁ, a także Podyplomowych Studiów dla Twórców, Artystów i Menedżerów Kultury - Wydział Zarządzania UW.

Podczas wykładu prelegentka podjęła próbę określenia relacji między przemysłem turystycznym, a rdzeniem łowickiej kultury ludowej, w nawiązaniu do historycznego ujęcia przemian polskiej kultury ludowej.  W tym celu zaprezentowała dwa modele teoretyczne, tzn. zmienność kultury ludowej ze względu na relacje wytwórca-konsument oraz ewolucja kultury ludowej w ujęciu semantyczno-ekonomicznym. Omówiła  skutki jakie wywołuje rozwijająca się turystyka oraz jakie są jej przestrzenne przejawy. W niezwykle przystępny sposób przedstawiła słuchaczom kluczowe terminy: utowarowienie, komercjalizacja, trendy we współczesnej turystyce, kultura ludowa, folklor, folkloryzm, a także postfolkloryzm.

Na zakończenie zaprezentowała wpływ współczesnej turystyki na zasoby łowickiej kultury ludowej, a także na działalność lokalnych twórców ludowych. Wykład był kolejnym spotkaniem z cyklu „Ludzie z pasją”.
 

 • fot. PBP
 • fot. PBP
 • fot. PBP

LX Sesja Rady Powiatu Łowickiego


W środę, 24 września 2014 r. o godz. 13.00, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łowiczu, ul. Stanisławskiego 30a, odbyła się LX Sesja Rady Powiatu Łowickiego.

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad LX Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Wnioski do porządku obrad.
 4. Przyjęcie protokołów z LVIII i LIX Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 5. Informacja o naborze do klas I szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2014/2015.
 6. Podsumowanie roku szkolnego 2013/2014 w szkołach ponadgimnazjalnych oraz placówkach oświatowych działających na terenie powiatu oraz przedstawienie informacji z przygotowania szkół ponadgimnazjalnych i placówek oświatowych do nowego roku szkolnego 2014/2015.
 7. Informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Łowickiego oraz informacja o przebiegu wykonania planów finansowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, samorządowych instytucji kultury za I półrocze roku budżetowego.
 8. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie skargi na Dyrektora Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej.
 9. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie powierzenia Gminie Miasto Łowicz zadań Powiatu Łowickiego  z zakresu zarządzania fragmentem drogi Nr 2754E znajdujących się w obrębie granic administracyjnych Gminy Miasto Łowicz oraz udzielenia dotacji przez Powiat Łowicki dla Gminy Miasto Łowicz w celu współfinansowania realizacji przyjętych zadań.
 10. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zabezpieczenia środków na realizację projektu w ramach NARODOWEGO PROGRAMU PRZEBUDOWY DRÓG LOKALNYCH – ETAP II BEZPIECZEŃSTWO – DOSTĘPNOŚĆ – ROZWÓJ.
 11. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany budżetu na 2014 rok.
 12. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ zmieniającego uchwałę Nr XLVIII/319/2014 RPŁ z dnia 29 stycznia 2014 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łowickiego na lata 2014 – 2017.
 13. Sprawozdanie Starosty Łowickiego z prac Zarządu Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 14. Sprawozdanie z działalności Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 15. Interpelacje, wolne wnioski, zapytania radnych i sprawy różne.
 16. Zakończenie obrad LX Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
   

"Szlakiem Bitwy nad Bzurą" w kajakach


W niedzielę 14 września 2014 r. odbył się spływ kajakowy "Szlakiem Bitwy nad Bzurą" na trasie Łowicz - Kompina, zorganizowany przez Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej we współpracy z Łowicką Akademią Sportu.

Spływ rozpoczął się o godzinie 9-tej zbiórką przy miejskiej przystani kajakowej. Dyrektor Centrum Katarzyna Słoma przywitała uczestników spływu, następnie Komandor spływu Kamil Sobol przypomniał zgromadzonym regulamin oraz omówił trasę spływu. Tuż przed startem instruktorzy Łowickiej Akademii Sportu zapoznali uczestników z zasadami zachowania się w wodzie, przeprowadzili ćwiczenia na rozgrzewkę, a także pokazali jak poprawnie wsiadać do kajaka.

Na liście uczestników znalazło się 50 osób, a trasę spływu pokonano w dwie godziny. Po dopłynięciu do Kompiny, przyznano nagrodę Starosty Łowickiego dla najmłodszego uczestnika (Jakub Gielniewski) oraz nagrodę Dyrektora CKTiPZŁ dla najstarszego uczestnika spływu (Antoni Słoma). Spływ zakończył się tradycyjnie ogniskiem.

Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej bardzo serdecznie dziękuje Łowickiej Akademii Sportu za sprawne i bezpieczne przeprowadzenie spływu, a także za pomoc organizacyjną.

Zapraszamy na kolejne spływy!
 

 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ

Ostrzeżenie publiczne GIS

 • -

"Dr Stanisław Rotstad - łowicki Judym"


16 września 2014 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbył się wykład Katarzyny Piotrkiewicz pt. "Dr Stanisław Rotstad (1895-1984) – łowicki Judym".

Prelegentka przedstawiła  sylwetkę doktora w kilku odsłonach m.in.: jako żołnierza, lekarza, społecznika i humanistę. Przygotowana przez nią prezentacja multimedialna i wystawa dokumentów znakomicie zilustrowała wykład. Osoby, które przybyły na spotkanie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały znanych i mniej znanych faktów z życia tego cenionego i szanowanego lekarza. Człowieka bardzo zaangażowanego w pracę i oddanego swoim pacjentom.

"Po jego śmierci wiele osób odczuło ogromną pustkę, mimo, że przeżył 99 lat to wydawało się nadal mało (…) Dla jednych był doktorem z karabinem dla innych nestorem łowickich lekarzy, a dla innych po prostu lekarzem niezastąpionym". Ze słowami  prelegentki zgodzili się uczestnicy spotkania, którzy na zakończenie podzielili się swoimi wspomnieniami o doktorze.

Wystawę dokumentów ilustrujących życie, pracę i pasje dr Stanisława Rotstada można oglądać do końca września w siedzibie Biblioteki.
 

 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu

"Narodowe Czytanie" w Powiecie Łowickim


W sobotę 6 września 2014 r. odbyła się kolejna odsłona "Narodowego Czytania" w Powiecie Łowickim pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Uroczystość zorganizowała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu.

W sali barokowej łowickiego muzeum zabrzmiały fragmenty dzieł Henryka Sienkiewicza, pisanych „ku pokrzepieniu serc” i kształtujących całe pokolenia Polaków, takich jak Trylogia, Quo vadis czy Krzyżacy. Czytanie zainaugurował Starosta Łowicki Krzysztof Figat pierwszymi akapitami Ogniem i mieczem.

Z trudnymi, a zarazem pięknymi tekstami, traktującymi o uniwersalnych i ponadczasowych wartościach, jak poświęcenie, honor oraz miłość, zmierzyli się Wicewojewoda Łódzki Paweł Bejda, Przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego Janusz Michalak, Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, Członek Zarządu Powiatu Łowickiego Grażyna Wagner, Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi Danuta Zakrzewska oraz dyrektorzy i kierownicy instytucji, prezesi i działacze stowarzyszeń, twórcy ludowi, przewodnicy i przedstawiciele łowickich mediów: Marek Wojtylak, Tadeusz Żaczek, Marzena Kozanecka-Zwierz, Renata Łazarska, Joanna Bolimowska, Anna Staniszewska, Janusz Dyl, Eligiusz Pietrucha, Zdzisław Kryściak, Ireneusz Cybulski, Marlena Koza, Anna Bieguszewska, Krystyna Kunikowska, Kamil Sobol i Agnieszka Sznicer.

Czytane fragmenty przeplatane były scenariuszem, który wprowadzał uczestników spotkania w klimat i realia poszczególnych dzieł, w których noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. Dopełnieniem czytania była muzyka - m.in. brawurowe wykonanie Pieśni stepowej, Dumki na dwa serca, Quo vadis, Domine czy utworu Dopiero miłość z rock-opery Krzyżacy w wykonaniu Joanny i Marcina Gałka-Walczykiewicz.

Czytanie przebiegało w specjalnie na tę okazję przygotowanej scenerii ilustrowanej plakatami  z ekranizacjami największych dzieł noblisty.
 

 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu

Unikaj poparzenia Barszczem Sosnowskiego


W związku z informacjami o przypadkach poparzenia mieszkańców Łodzi i woj. łódzkiego Barszczem Sosnowskiego, Wojewoda Łódzki prosi o zapoznanie się z załączoną ulotką dotyczącą biologii, szkodliwości i zwalczania tej groźnej i uciążliwej rośliny opracowaną przez Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu i Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie.

Dodatkowo podajemy również adres strony internetowej http://barszcz.edu.pl, pod którym Pracownia Stosowanej Ekologii Roślin Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, zamieściła raport dotyczący wytycznych do zwalczania Barszczu Sosnowskiego.
 

Koncert w Pałacu w Nieborowie


„Dziedzictwo – źródło tożsamości” - to hasło kolejnej, XXII już edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Muzeum w Nieborowie i Arkadii na tę okoliczność przygotowało koncert muzyki kameralnej w wykonaniu Trio Archetto i Joanny Opalińskiej. Koncert odbędzie się 7 września o godzinie 18.00 w Sali Białej Pałacu Książąt Radziwiłłów w Nieborowie.

Wstęp bezpłatny.

Program :

Gustaw Mahler – kwartet fortepianowy Amoll
Johannes Brahms – kwartet fortepianowy Cmoll op.60
cz. I –Allegro non troppo
cz. II Scherzo, Allegro
cz. III Andante
cz. IV Finale , Allegro comodo

Joanna Opalińska ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj. Podczas studiów kształciła się również w klasie kameralistyki prof. Krystyny Borucińskiej. Prowadzi działalność estradową jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą. Jest laureatką nagród na konkursach muzyki kameralnej. Brała udział w wielu festiwalach i projektach muzycznych, takich jak m.in.: Ogólnopolski Festiwal "Gwiazdy Promują" w Jeleniej Górze, Festiwal Musica Antiqua Europae Orientalis, Festiwal Warszawska Jesień, Festiwal Sacrum Profanum, Baltic Sea Festiwal, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego, Wielkanocny Festiwal Ludwika van Beethovena, Szalone Dni Muzyki. Występowała pod batutą takich dyrygentów jak Jerzy Semkow, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Marc Minkowski, Jacek Kaspszyk, Etienne Siebens, Michael Francis, John Axelrod. Współpracuje z orkiestrami Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa i Sinfonietta Cracovia. Współpracuje również z zespołem Kwadrofonik, Warsaw Brass Trio oraz jest członkiem Warsaw Wind Ensemble.

Razem z klarnecistką Krystyną Sakowską współtworzy zespół Warsaw Modern Duo, z którym zdobyła II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej w Łodzi oraz nagrodę JM Rektora tamtejszej Akademii Muzycznej, jak również III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. W sierpniu 2013 roku artystki nagrały płytę z muzyką kameralną Pawła Mykietyna.

Od 2005 roku jest wykładowcą na Wydziale Instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2011 roku została uhonorowana nagrodą Rektora tej uczelni.

Trio Archetto rozpoczęło swoją działalność w 2007 roku. Członkinie zespołu to absolwentki Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytetu Muzyczneg) im. Fryderyka Chopina w Warszawie, obecnie związane z czołowymi polskimi orkiestrami. Doświadczenia wyniesione z wcześniejszej współpracy z zespołami kameralnymi przyczyniają się do niezwykle dynamicznego rozwoju Archetta. Świadczyć o tym może obszerny repertuar zespołu, stale poszerzany o nowe utwory. Do żelaznych pozycji należą : Divertimento - W.A. Mozarta, Tria - J. Haydna, L. van Beethovena, L. Boccheriniego i F. Schuberta. Muzyka rosyjska S. Taniejewa , A. Borodina i P. Czajkowskiego.Trio chętnie sięga też po utwory rzadziej wykonywane w Polsce np.: E. Dohnaniego, Z. Kodaya, A. Dvoraka i B. Martinu. Archetto jako pierwszy zespół w Polsce wykonał dzieła Piotra Szewczyka - młodego polskiego kompozytora mieszkającego w USA. Wśród tych utworów znalazło się między innymi specjalnie dla tria dedykowane "Furioso", za które Polak otrzymał pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie dla młodych kompozytorów w USA. Dla uświetnienia rocznicy urodzin Fryderyka Chopina zespół włączył do swojego repertuaru utwory tego kompozytora w opracowaniu na trio smyczkowe, wzbudzając duże zainteresowanie i uznanie zarówno organizatorów koncertów jak i publiczności. Trio Archetto chętnie grywa z muzykami innych specjalności realizując niezwykle ciekawe projekty artystyczne. Wśród współpracujących muzyków znaleźli się: Klaudiusz Baran - akordeon, Sebastian Aleksandrowicz - obój, rożek angielski, Michał Sawicki - klawesyn, Justyna Straszyńska - wiolonczela, Magdalena Sokal - skrzypce, Dorota Puchnowska -flet, Krzysztof Stanienda - fortepian.

Archetto systematycznie koncertuje w ośrodkach kultury Warszawy i Mazowsza. Uczestniczyło także w koncercie w ramach obchodów rocznicy Holokaustu w Salzgitter w Niemczech w 2011 roku, oraz w maju 2013 w uroczystościach związanych z druga wojną Światową w Hamburgu.
 

 • -

Konkurs plastyczny "Wokół Bzury..."


Muzeum w Łowiczu zaprasza do udziału w konkursie plastycznym dla dzieci i młodzieży pt. "Wokół Bzury...". Konkurs tematycznie nawiązuje do tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, które w muzeum odbędą się 21 września 2014 r.

W ramach organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa pod ogólnopolskim hasłem „Dziedzictwo – źródłem tożsamości”, Muzeum w Łowiczu pragnie zachęcić dzieci i młodzież do zainteresowania tematyką rzeki w odniesieniu do historii, tradycji, obrzędowości oraz turystyki i rekreacji. Hasło przewodnie EDD ma zwrócić uwagę na związek kultury i historii z wodą. Źródła wody są bowiem czynnikiem kluczowym w dziejach osadnictwa, elementem ważnym historycznie, częścią dziedzictwa niematerialnego poprzez obrzędy związane z wodą.

Prace mogą przedstawiać sceny związane m.in. z:

 • znaczeniem rzeki Bzury w historii Łowicza i regionu
 • Bitwą nad Bzurą we wrześniu 1939 r.
 • zwyczajami i obrzędami ludowymi związanymi z wodą (np. Noc św. Jana)
 • rekreacją i turystyką rzeczną (np. spływy kajakowe) i inne.

Wydarzenie jest objęte Honorowym Patronatem Starosty Łowickiego.

Prace zgłoszone prosimy dostarczyć do siedziby muzeum do 16 września b.r. Ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 21 września b.r. w muzeum podczas obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że nadal można zgłaszać prace na wcześniej ogłoszony konkurs fotograficzny "Cztery pory roku według Józefa Chełmońskiego - w 100. rocznicę śmierci artysty".

Regulaminy obu konkursów i karty zgłoszenia uczestnictwa są do pobrania na stronie: www.muzeumlowicz.pl

Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursach.
 

 • -
 • -

"Powrót do przeszłości 1919-2014"

 • -


W ramach projektu „Małe Granty 2014” Łowickiego Ośrodka Kultury członkowie Stowarzyszenia zaprezentowali serię 26 zdjęć ukazujących życie codzienne w 10pp. Miejscem ekspozycji stały się byłe koszary 1 batalionu 10pp, a obecna szkoła ZSP nr 1 im.10pp.

Fotografie pochodzą ze zbiorów muzealnych oraz prywatnych. Oprócz zdjęć dziesiątacy przybliżyli gościom zbiory Stowarzyszenia oraz kopię sztandaru 10pp oraz jego historię. Członkowie stowarzyszenia Krzysztof Wroński oraz Dariusz Rzepecki pokazali swoje prywatne zbiory działających wojskowych radiostacji produkcji wojennej i powojennej oraz powojennych mundurów Wojska Polskiego.

Na wernisażu pojawiło się wielu gości, m.in.: Wicewojewoda Łódzki Paweł Bejda, Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, Starosta Łowicki Krzysztof Figat, ksiądz Biskup Andrzej Dziuba, Dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury Maciej Malangiewicz, Prof. Wiesław Wysocki (autor monografii o 10pp), Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 Dariusz Żywicki.
 

 • fot. Piotr Marciniak
 • fot. Piotr Marciniak
 • fot. Piotr Marciniak
 • fot. Piotr Marciniak
 • fot. Piotr Marciniak
 • fot. Piotr Marciniak

LIX Sesja Rady Powiatu Łowickiego


W czwartek, 4 września 2014 r. o godz. 15.00, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łowiczu, ul. Stanisławskiego 30a, odbyła się LIX Sesja Rady Powiatu Łowickiego.

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad LIX Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany budżetu na 2014 rok.
 4. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ zmieniającego uchwałę Nr XLVIII/319/2014 RPŁ z dnia 29 stycznia 2014 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łowickiego na lata 2014 – 2017.
 5. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie powierzenia Gminie Chąśno zadań Powiatu Łowickiego z zakresu zarządzania fragmentem drogi powiatowej Nr 2713E na odcinku w m. Błędów oraz udzielenia dotacji przez Powiat Łowicki dla Gminy Chąśno w celu dofinansowania realizacji przekazanych zadań.
 6. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie powierzenia Gminie Kocierzew Południowy zadań Powiatu Łowickiego z zakresu zarządzania fragmentem drogi powiatowej Nr 2716E na odcinku Różyce Zastruga – Kocierzew Północny – Lipnice oraz udzielenia dotacji przez Powiat Łowicki dla Gminy Kocierzew Południowy w celu dofinansowania realizacji przekazanych zadań.
 7. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie powierzenia Gminie Miasto Łowicz zadań Powiatu Łowickiego z zakresu zarządzania fragmentem drogi powiatowej Nr 2752E na odcinku zlokalizowanym w obrębie granic administracyjnych miasta Łowicza oraz udzielenia dotacji przez Powiat Łowicki dla Gminy Miasto Łowicz w celu dofinansowania realizacji przekazanych zadań.
 8. Zakończenie obrad LIX Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
   

"Narodowe czytanie Henryka Sienkiewicza"

 • -
  < powiększ >

Uroczystość w Boczkach Chełmońskich

 • -
 • -

Humor zza więziennych krat


27  sierpnia 2014 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy "Satyra poza krawędzią". Na wystawie prezentowane były prace, które brały udział w konkursie organizowanym przez Areszt Śledczy w Łodzi i Łódzkie Muzeum Kinematografii. Jego celem jest pokazanie więziennej rzeczywistości z niecodziennej perspektywy. Biorą w nim udział pracownicy i funkcjonariusze służby więziennej oraz więźniowie, a także satyrycy i karykaturzyści.

Podczas wernisażu, o specyfice konkursu i jego celach opowiedzieli dyrektor PBP Renata Frączek i oficer prasowy Zakładu Karnego w Łowiczu kpt. Zdzisław Kryściak.

Wystawa otwarta jest tylko do jutra 29.08.2014 r.

Zapraszamy!
 

 • -
 • -
 • -

XV Biesiada Łowicka


Tradycyjnie już, na koniec wakacji odbyła się Biesiada Łowicka. Impreza, którą zorganizowano w Skansenie w Maurzycach, rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w zabytkowym kościele. Pomimo obfitych opadów deszczu odwiedzający nie zawiedli, a parking przy skansenie wypełnił się po brzegi.

Dla odwiedzających i zaproszonych gości organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Program biesiady rozpoczął się od przywitania gości przez starostę łowickiego Krzysztofa Figata, a następnie na małej scenie pojawił się Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie”, który zaprezentował obrzęd tradycyjnego wesela łowickiego. Kolejnym punktem programu był występ Krystyny Giżowskiej znanej m.in. z utworu „Złote Obrączki”. Wokalistkę przyjęto z wielkim entuzjazmem, a publiczność pomagała artystce w wykonywaniu swoich największych utworów.

Bardzo ważny momentem podczas biesiady było wręczenie nagrody „Łowickiej Róży” oraz nagród im. Władysława Grabskiego. "Łowicką Różę" w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania działalności kulturalnej oraz ochrony dóbr kultury otrzymał skrzypek Józef Kossowski. Laureat jest członkiem Folklorystycznego Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki”, występuje także z zespołem "Masovia", a w przeszłości współpracował m.in. z „Boczkami Chełmońskimi”, „Koderkami” czy „Blichowiakami”.

Nagrodę im. Władysława Grabskiego w kategorii rozwój społeczeństwa obywatelskiego otrzymał Jakub Pierzankowski - były redaktor portalu lowicz24. W kategorii rozwój przedsiębiorczości nagrodę im. Wł. Grabskiego odebrała łowicka firma „Budowa” prężnie działająca na lokalnym rynku.

Wręczono także odznaczenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznaczenia z rąk wicewojewody łódzkiego Pawła Bejdy otrzymali: Edward Chądzyński, Kazimierz Cytryński, Jan Gapiński, Krzysztof Górski, Jerzy Kowalczyk, Zdzisław Łukaszewski, Stanisław Madanowski, Ryszard Malesa, Andrzej Marat, Józef Polak oraz Józef Żabka.

Podczas imprezy w skansenie można było zobaczyć liczne stoiska lokalnych twórców ludowych prezentujących swoje rękodzieło, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich oraz łowickie szkoły ponadgimnazjalne ZSP 2 i ZSP 3. Koła Gospodyń Wiejskich z szczęściu gmin oraz szkoły ponadgimnazjalne ZSP 2 i ZSP 3 zostały nagrodzone za udział w konkursie na najlepszą potrawę z mleka.

Podobnie jak w latach ubiegłych twórczynie ludowe brały udział w biciu rekordu. Znane wycinankarki z regionu łowickiego wykonały największą łowicką wycinankę „tasiemkę” o imponujących wymiarach 280 cm x 80 cm. Rekordową wycinankę wykonaną przez:  Danutę Wojdę, Henrykę Lus, Grażynę Gładką, Stefanię Borkowską, Marię Stachnal oraz Helenę Miazek można zobaczyć w siedzibie Informacji Turystycznej Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej znajdującej się na Starym Rynku. Program na małej scenie zamknęła młodzież z Polski, Włoch i Turcji w ramach projektu „We are different, but we are European”, oraz chór Klubu Seniora „Radość”.

Na dużej scenie ustawionej na łace za zabytkowym wiatrakiem wystąpił łowicki zespół muzyczny „Dzień Zapłaty” prezentując swój własny repertuar, a gwiazdą wieczoru był zespół Feel z liderem Piotrem Kupichą, który wykonał swoje największe przeboje m.in. „A gdy jest już ciemno”, „Pokaż na co cię stać”, „Jak anioła głos”.
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

LVIII Sesja Rady Powiatu Łowickiego


W środę, 27 sierpnia 2014 r. o godz. 13.00, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łowiczu, ul. Stanisławskiego 30a, odbyła się LVIII Sesja Rady Powiatu Łowickiego.

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad LVIII Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Wnioski do porządku obrad.
 4. Przyjęcie protokołów z LVI i LVII Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 5. Wdrażanie programów i funduszy pomocowych Unii Europejskiej w zakresie rolnictwa na terenie Powiatu Łowickiego.
 6. Informacja o działalności Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
 7. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany budżetu na 2014 rok.
 8. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ zmieniającego uchwałę Nr XLVIII/319/2014 RPŁ z dnia 29 stycznia 2014 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łowickiego na lata 2014 – 2017.
 9. Sprawozdanie Starosty Łowickiego z prac Zarządu Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 10. Sprawozdanie z działalności Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 11. Interpelacje, wolne wnioski, zapytania radnych i sprawy różne.
 12. Zakończenie obrad LVIII Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
   

Wystawa Tadeusza Rutkowskiego


Muzeum w Łowiczu zaprasza 23 sierpnia 2014 r. o godz. 17.00 na wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Tadeusza Rutkowskiego SPOJRZENIE NA MORZE - LOOKING AT THE SEA. Wystawa czynna będzie do 28 września 2014 r.

Tadeusz Rutkowski Marynista, ur. 1936 r. w Łowiczu

 • 1945 Dzięki współuczestniczeniu w młodzieńczej „wyprawie” brata Mieczysława Rutkowskiego, pierwszy raz zobaczył morze.
 • 1951-1956 Był uczniem Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Łowiczu, gdzie w latach 1953-1956 korzystał również z cennych korekt z zakresu rysunku artystycznego, których bezinteresownie udzielał mu Profesor Franciszek Rembowski.
 • 1956-1962 Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u prof. Wojciecha Jastrzębowskiego.
 • 1963-1965 Staż w Zakładzie „Barwy i Światła” u prof. Bohdana Urbanowicza ASP Warszawa.
 • 1964 Stypendium Institut of International Education New York N. Y. USA, pobyt w „Visual design” prof. Georgy Kepes, Massachusetts Institute of Technology Boston Mass. USA.

Tematyka: MORZE – rysunek, formy przestrzenne, malarstwo.

Wystawy indywidualne: 1958 i 2010 Łowicz, 1975 i 1979 Warszawa.

Ważniejsze wystawy zbiorowe:

 • 1974 - I Międzynarodowe Brytyjskie Biennale Rysunki Teesside, Anglia
 • 1975 - IV Triennale Rysunku – Wrocław, Polska
 • 1990 - Monachium, Niemcy
 • 1991 - Tokio, Japonia
 • 1992 - Warszawska Dekada Sztuki – Warszawa, Polska

Jego prace znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, wielu kolekcjach krajowych i zagranicznych, m.in. w Danii, Anglii, Japonii, Norwegii, Szwecji i USA.
 

 • -
 • -

Festyn Rodzinny w Bąkowie


Parafia p.w. św. Mikołaja bpa w Bakowie Górnym zaprasza na Odpust Parafialny i Festyn Rodzinny w Uroczystość Wniebowzięcia NMP w dniu 15 sierpnia 2014 r.
 

 • -
  < powiększ >

Niedziela w Skansenie w Maurzycach


Muzeum w Łowiczu zaprasza na kolejną edycję Niedzieli w Skansenie w Maurzycach w dniu 10 sierpnia 2014 r. w godzinach 12.00 – 18.00. Zainteresowani będą mogli tym razem zgłębiać przepisy na ciasta i ciasteczka typowe dla regionu łowickiego, przygotować ciasto i dokonać wypieku w piecu chlebowym. Swoich sił będzie też można spróbować przy wyplataniu koszyków z wikliny, wycinance, czy przygotowywaniu kwiatów z bibuły.

Dzieci  i młodzież zapraszamy na dwa interesujące bloki warsztatowe. O godzinie 13.00 i 15.00 w dawnej szkole z Łaźnik odbędą się warsztaty kaligrafii. A w ramach przerwy o godzinie 14.00 zapraszamy do uczestnictwa w dawnych  zabawach dziecięcych.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje bilet wstępu do skansenu.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia wolnego czasu.
 

 • -

"Łowickie Żniwa 2014"


27 lipca 2014 r. w Skansenie w Maurzycach odbyły się drugie w historii „Łowickie Żniwa”. O godzinie 13.00 zainaugurowała je Msza Święta odprawiana w zabytkowym kościele przez księdza kapelana łowickich strażaków, proboszcza parafii w Łyszkowicach  Jerzego Modelewskiego.

Po mszy wszyscy udali się do zagrody gdzie Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” prezentował rytuały i obrzędy przygotowujące do żniw. Następnie nadszedł czas na ciężką pracę na polu. Członkowie zespołu poubierani w stare, tradycyjne stroje zaprezentowali obrzęd żniwny. Ciężkiej pracy nie bał się również Starosta Łowicki Krzysztof Figat, który jako jeden z pierwszych chwycił za kosę i ruszył kosić łan zboża. Mężczyźni kosili zboże, a kobiety wiązały je powrósłami i ustawiały w mendelki. Podczas przerwy na posiłek, można było spróbować tego, co jadano kiedyś na polu podczas żniw – gotowanych jaj, pajdy chleba z masłem oraz zsiadłego mleka. Po zaprezentowaniu obrzędu żniwnego robotnicy wrócili do zagrody gdzie gospodynie przygotowały staropolski poczęstunek, a zebrani goście mogli zobaczyć ludowe tańce.

Następnie naszedł czas na oficjalne otwarcie uroczystości w amfiteatrze pod strzechą. Prowadzący uroczystość – Magdalena Michalak oraz Eligiusz Pietrucha powitali przybyłych gości m.in: Wicewojewodę Łódzkiego Pawła Bejdę, Dyrektorkę Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Marię Kaczorowską, Prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Andrzeja Górczyńskiego, Wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Cezarego Dzierżka, Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Ryszarda Delugę, Zastępcę Dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Małgorzatę Gabryelczak. Po krótkich przemówieniach okolicznościowych Starosty Łowickiego Krzysztofa Figata oraz Wicewojewody Łódzkiego Pawła Bejdy nadszedł czas na występy.

Swój repertuar zaprezentowali: Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej oraz Zespół Wokalny KGW „Nieborowianki”. Pomiędzy występami nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich na najładniejszy chleb żniwny. Wręczono także listy gratulacyjne w podziękowaniu za działalność społeczną na rzecz Ziemi Łowickiej,  otrzymali je: Bożena Kośmider z Gminy Chąśno, Stanisława Wojda z Gminy Łowicz, Krystyna Guzek z Gminy Zduny, Zofia Stańczyk z Gminy Kocierzew, Halina Bakalarska z Gminy Łyszkowice, Bogusława Wioletta Polak z Gminy Bielawy, Helena Papiernik z Gminy Nieborów. Wyróżniona okolicznościową tabliczką za dotychczasową pracę została także Maria Pietrzak Przewodnicząca Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich.

Następnie publiczności swoje skecze zaprezentował kabaret z Zielonej Góry – MADE IN CHINA, a na zakończenie można było pobawić się przy muzyce zespołu Brooklyn Cover Band.
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Akcja "Drzewko za makulaturę"


Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Łowiczu informuje, że w dniu 27 lipca 2014 r., podczas imprezy powiatowej "Łowickie Żniwa 2014" w Skansenie  w Maurzycach,  w godzinach 12.00 – 18.00,  lub do wyczerpania talonów (ilość talonów ograniczona – 250 szt.), będzie przeprowadzona akcja "Drzewko za makulaturę".

Akcja polega na zbiórce makulatury. Dostarczający na miejsce zbiórki minimum 2 kg makulatury (oprócz opakowań kartonowych) otrzyma talon o wartości 12 zł uprawniający do odbioru sadzonki drzewka w Gospodarstwie Szkółkarskim "Błękitne", ul. Powstańców 2 w Łowiczu, w terminie od 28 lipca do 30 września 2014 r.

Zapraszamy!
 

Zbiórki publiczne po nowemu


Ustawa z 14 marca 2014 r. zastępuje ustawę z roku 1933, która wymagała, by na każdą formę zbierania pieniędzy na cel publiczny uzyskać zgodę urzędową.

Od 18 lipca 2014 r. nie będzie już urzędowych zgód na zbiórki publiczne – to obywatele, a nie urzędnicy będą decydować o tym, jaka akcja dobroczynna warta jest wsparcia – a w podjęciu decyzji, jaką akcję wesprzeć, pomoże im przejrzysty, ogólnopolski portal internetowy: http://zbiorki.gov.pl/zbiorki/index

więcej na stronie: https://mac.gov.pl/projekty/zbiorki-publiczne
 

Plik do pobrania:

Konkurs na antenie Radia VICTORIA


Od poniedziałku do piatku (21-25.07.2014 r.) na antenie Radia VICTORIA trwać będzie konkurs związany z imprezą plenerową pn. "Łowickie Żniwa 2014", na którą wszystkich zapraszamy w niedzielę 27 lipca do Skansenu w Maurzycach.

Nagrodami dla laureatów konkursu będą materiały promujące Powiat Łowicki oraz nagrody ufundowane przez Ośrodek Szkolenia Kierowców i Okręgową Stację Kontroli Pojazdów Polskiego Związku Motorowego w Łowiczu. Wręczenie nagród nastąpi na scenie w Skansenie w Maurzycach podczas "Łowickich Żniw 2014" 27 lipca br. o godz. 19:00.


Słuchaj Radia VICTORIA i weź udział w konkursie!
 

 

 • -
  <powiększ>

"Jazz loves Barok" w kościele w Bednarach

 • -


Wykonawcy i realizatorzy:

 1. Anna Werecka – mezzosopran, Adam Rymarz – wokal jazzowy
 2. Lena Ledoff Trio w składzie: Lena Ledoff – fortepian, Przemysław Kowalski – kontrabas, gitara, gitara basowa
 3. Artur Mostowy – perkusja
 4. Zuzanna Markiewicz – kostiumy

W programie:

 1. J. S. Bach – Preludium c-moll nr 2 BWV 871
 2. B. Strozzi – „L’Eraclito amoroso”/ T. Monk – „’Round Midnight”
 3. T. Merula – „Canzonetta Spirituale sopra alla nanna” / W. Shorter – „Footprints”
 4. J. S. Bach – Koncert klawesynowy nr 1 d-moll cz. I / Sting – „La belle dame sans regrets”
 5. The Doors – „Light my fire”
 6. J. S. Bach – Arioso z Koncertu klawesynowego nr 5 f-moll cz. II
   

Bezpłatne badania

 

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zaprasza na BEZPŁATNE BADANIA dla dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu województwa łódzkiego w ramach programów profilaktycznych pn.

 

"Zapobieganie rozwojowi niedowidzenia - wczesne wykrywanie wad wzroku i zeza u dzieci" - wiek 4-5 lat.

 

"Program zapobiegania zaburzeniom depresyjnym dla dzieci i młodzieży" - wiek 11-13 lat oraz 14-17 lat.

 

"Program wczesnego wykrywania zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV" - wiek 30-65 lat.

 

"Program badań przesiewowych słuchu dla dzieci w wieku szkolnym" - wiek 6-12 lat.

 

Poniżej szczegóły programów:

 

Bezpłatna mammografia

 

Mammobus w Twojej miejscowości!
Zbadałaś się już? Zachęć przyjaciółkę!


Połowa Kobiet uprawnionych do bezpłatnego badania mammograficznego w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wciąż nie skorzystała z możliwości zyskania spokoju o swoje zdrowie. Jeśli  jesteś w grupie, która już się przebadała,  bądź ambasadorem profilaktyki, zachęć swoje przyjaciółki do zgłoszenia się na badanie! Jeśli jeszcze się nie badałaś – przyjdźcie na badanie razem!


Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi. Ponieważ jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet dojrzałych, można powiedzieć, że mammografia to najistotniejsze badanie, któremu świadoma kobieta powinna się regularnie poddawać.


Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na ich niemal 100% wyleczenie. Zachęcamy do aktywnego włączenia się w propagowanie wspomnianego Programu w swoim najbliższym otoczeniu!


Mammografię można będzie wykonać  w mammobusach, które odwiedzą:  
•    Łyszkowice – 18 lipca przy Urzędzie Gminy, ul. Gminna 11
•    Kocierzew Południowy – 18 lipca przy Urzędzie Gminy, Kocierzew Południowy 83
•    Łowicz – 18 lipca na dziedzińcu Urzędu Miejskiego, Stary Rynek 1
•    Nieborów – 19 lipca przy Urzędzie Gminy,  Al. Legionów Polskich 26
•    Bielawy – 21 lipca przy Urzędzie Gminy, ul. Grabska 11

Nie dostała Pani imiennego zaproszenia na badanie? Nie szkodzi, jeśli jest Pani w wieku pomiędzy 50 a 69 rokiem życia (roczniki 1945 – 1964) i w ciągu dwóch lat nie miała Pani wykonywanej mammografii, przysługuje Pani bezpłatne badanie. Zachęcamy do rejestracji!


Aby nie musiały panie czekać w kolejce przy mammobusie, rekomendujemy wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 2 444. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu. Informacje o badaniach dostępne również na stronie internetowej www.mammo.pl


UWAGA: Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Ma na celu  objęcie swoim zasięgiem jak największej liczby kobiet w populacji 50 – 69 lat, czyli najbardziej narażonej na zachorowanie na raka piersi. Otrzymywany wynik badania skryningowego (przesiewowego) to ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją – czy wynik jest zmianowy bądź bezzmianowy. Nie jest on w formie pełnego opisu diagnostycznego tak, jak przy tradycyjnym badaniu. W razie konieczności dalszej diagnostyki, list zawiera wytyczne względem sposobu postępowania.


Informacje o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED to największa firma medyczna w Polsce. Oferta Grupy kierowana jest zarówno do klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Klienci korporacyjni korzystają z Pracowniczych Programów Zdrowotnych rozwijanych wokół medycyny pracy. Klienci indywidualni mogą skorzystać
z opieki zdrowotnej na podstawie Planów Opieki Medycznej, a także tzw. świadczeń FFS (fee for service, opłaty za poszczególne usługi) oraz w ramach kontraktu z NFZ.
Opieka medyczna świadczona jest w 143 placówkach. Usługi ambulatoryjne realizowane są przede wszystkim w placówkach LUX MED i centrach medycznych Medycyny Rodzinnej, która specjalizuje się w obsłudze pacjentów w ramach kontraktu z NFZ. Pod marką PROFEMED w Warszawie działa specjalistyczna przychodnia lekarska przeznaczona specjalnie dla klientów „fee for service”. Z Grupą współpracuje ok. 1500 poradni partnerskich w całej Polsce. Pod jej opieką znajduje się ponad
1 200 000 pacjentów.


Grupa ma pięć szpitali: dwa świadczące usługi jednego dnia (Endoterapia w Łodzi i MegaMed
w Bełchatowie), trzy szpitale w Warszawie, z których jeden świadczy szeroki zakres usług specjalistycznych (LUX MED),  drugi specjalizuje się w endoskopii i chirurgii (Endoterapia), a trzeci jest specjalistycznym ośrodkiem medycyny sportowej i ortopedii (Carolina Medical Center).


Grupa LUX MED prowadzi również działalność ubezpieczeniową - LUX MED Ubezpieczenia jest oddziałem szwedzkiego towarzystwa ubezpieczeniowego LMG Försäkrings AB.
W ramach Grupy LUX MED działają także spółki: LUX MED Diagnostyka, Tabita, Endoterapia
i MegaMed. Endoterapia świadczy wysokospecjalistyczne usługi endoskopowe, a MegaMed opiekę ambulatoryjną i chirurgię jednego dnia. Tabita to ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny dla osób starszych, samotnych oraz pacjentów w każdym wieku wymagających stałej opieki specjalistycznej
i rehabilitacji. Grupa LUX MED jest częścią międzynarodowej grupy Bupa, która świadczy opiekę medyczną
i oferuje ubezpieczenia zdrowotne.


Więcej informacji o Grupie LUX MED można znaleźć na www.luxmed.pl

 

 

Niedziela w Skansenie


Muzeum w Łowiczu zaprasza na "Niedzielę w Skansenie" w Maurzycach w dniu 13 lipca 2014 r. w godz. 12.00 - 18.00.

W trakcie warsztatów piekarniczych będzie można pozyskać dawne, często zapomniane, przepisy na pieczywo oraz poznać tajniki przygotowywania ciasta, które zostanie upieczone w piecu chlebowym.

W programie znalazły się także warsztaty z zakresu garncarstwa, będzie można nauczyć się toczenia naczyń na kole garncarskim. Ponadto chętni będą mogli spróbować swoich sił przy wykonywaniu łowickiej wycinanki, czy kwiatów z bibuły. Zapraszamy również na lekcję o tkaninach w stroju łowickim połączoną z warsztatami, na których uczestnicy wykonają pasiastą tkaninę na krosienkach tkackich (godz. 13.00 i 15.00).

Natomiast w godzinach 14.00-16.00 zespół Masovia Łowicz poprowadzi warsztaty taneczne, podczas których będzie można pod okiem tancerzy nauczyć się kroków tańców łowickich.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje bilet wstępu do skansenu.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia z nami wolnego czasu.

 

 • -

Spływ kajakowy „Bzura nieodkryta”

 

29.06.2014 odbył się spływ kajakowy „Bzura nieodkryta” – Łowicz -Kompina zorganizowany przez Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej we współpracy z Łowicką Akademią Sportu.

Spływ rozpoczął się o godzinie 9:00 zbiórką przy miejskiej przystani kajakowej. Starosta Łowicki Krzysztof Figat, wraz z p.o Dyrektora Katarzyną Słomą przywitał uczestników spływu. Następnie komandor spływu Kamil Sobol przypomniał zgromadzonym regulamin, a także przybliżył trasę spływu. Tuż przed wpłynięciem na Bzurę instruktorzy Łowickiej Akademii Sportu zapoznali uczestników z zasadami zachowywania się w wodzie , a także pokazali jak poprawnie wsiadać do kajaka.

Bez wątpienia był to największy spływ w historii. Na liście uczestników znalazło się 48 osób, wśród nich Starosta Łowicki i Sekretarz Powiatu Łowickiego pan Andrzej Rokicki. Trasę spływu pokonano dokładnie w 2h 10 minut. Po dopłynięciu do Kompiny przyznano nagrodę Starosty Łowickiego dla najmłodszego uczestnika(Antonina Sobczak), oraz nagrodę p.o Dyrektora CKTiPZŁ dla najstarszego uczestnika(Roman Gajek). Spływ zakończono tradycyjnie- ogniskiem.

Był to inauguracyjny spływ 22 nowymi kajakami, które CKTiPZŁ zakupiło w ramach projektu pn. „Wpłyń kajakiem w łowickie - Bzura rzeką dla każdego turysty” Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającego inwestycję w zrównoważone rybołówstwo. Bardzo serdecznie dziękujemy Łowickiej Akademii Sportu za sprawne i bezpieczne przeprowadzenie spływu, a także za pomoc organizacyjną. Zapraszamy na kolejne spływy!

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Wykład o Bożym Ciele w PBP

 

W letnie, środowe popołudnie w Powiatowej Bibliotece Publicznej, wspominano czasy, kiedy Łowicz rozkwitał paletą barw pięknych pasiaków, a wszystko za sprawą Karoliny Wandy Rutkowskiej.

Młoda łowiczanka zaprezentowała ciekawy wykład dotyczący historii obchodów święta Bożego Ciała w Łowiczu. Omówiła również zmiany jakie zaszły przez dziesięciolecia i co możemy zobaczyć dziś w stolicy księstwa podczas procesji. Prelegentka opowiedziała również o  drugiej, nieoficjalnej części uroczystości, czyli o odpuście. Zgromadzeni słuchacze chętnie włączyli się w dyskusję i wspominali czasy kiedy to kramy ustawiano na ulicy Mostowej.

Wyjaśniona została również etymologia zwyczajowej nazwy odpustu -  „bobiki”. Na koniec zebrani obejrzeli film prezentujący tą piękną uroczystość z lat 1962/64.
Zainteresowanych tematem odsyłam do publikacji K.W. Rutkowskiej pt. „O Bożym Ciele w Łowiczu”, którą można było nabyć po spotkaniu z dedykacją autorki.

 

 • -
 • -
 • -

Kajaki w Powiecie Łowickim

 

25 czerwca 2014 roku Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej odebrało sprzęt do uprawiania turystyki kajakowej zakupiony w ramach projektu: „Wpłyń kajakiem w łowickie- Bzura rzeką dla każdego turysty”.


W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zakupione zostały: 20 kajaków dwuosobowych, 2 kajaki jednoosobowe, 50 kamizelek asekuracyjnych, 45 wioseł aluminiowych, 22 wieszaki na kajaki, 2 wózki do przewozu kajaków, przyczepa do przewozu 10 kajaków, 22 pasy montażowe oraz 2 apteczki.

 

 • -
 • -
 • -

Spływ kajakowy pn. „Bzura nieodkryta”

 

W dniu 29 czerwca 2014 roku Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej przy współpracy z Łowicką Akademia Sportu organizuje spływ kajakowy z Łowicza do Kompiny.

Uczestnicy skorzystają z 20 sztuk nowych kajaków zakupionych w ramach projektu pn. „Wpłyń kajakiem w łowickie - Bzura rzeką dla każdego turysty” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego.

Zgłoszenia przyjmowane są w Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, Stary Rynek 17, pod numerem tel. 46 837 34 33 lub mailowo: promocja@powiat.lowicz.pl

Poniżej regulamin oraz program spływu:

 

5600 zł dla Muzeum w Łowiczu

 

Muzeum w Łowiczu  otrzymało dofinansowanie z Łódzkiego Domu Kultury w ramach Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2014 roku na zadanie pt. „100. rocznica śmierci Józefa Chełmońskiego - podsumowanie jubileuszu w Powiecie Łowickim w 2014 roku”.

Celem projektu jest organizacja spotkania podsumowującego działania prowadzone przez instytucje z terenu Powiatu Łowickiego w związku z przypadającą w 2014 r. 100. rocznicą śmierci Józefa Chełmońskiego (1849 - 1914), wybitnego artysty malarza wywodzącego się z Ziemi Łowickiej. Podczas spotkania rozstrzygnięty zostanie konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Cztery pory roku według Józefa Chełmońskiego”. Współorganizatorami konkursu są Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu oraz I Liceum Ogólnokształcące im. J. Chełmońskiego w Łowiczu. Ponadto odbędzie się pokaz obrazu J. Chełmońskiego „Pejzaż z jastrzębiem” oraz pocztówek z reprodukcjami prac artysty wydanych w okresie międzywojennym z kolekcji prywatnej. Towarzyszyć temu będzie  prelekcja dotycząca twórczości artysty oraz prezentacja jubileuszowej publikacji zawierającej informację o działaniach podjętych w 2014 roku w związku z obchodami rocznicy. Podsumowaniem wydarzenia będzie koncert „Szumki i dumki kresowe…” tematyką nawiązujący do podróży J. Chełmońskiego na Ukrainę i Podole oraz jego zainteresowań kulturą ludową. Teksty oraz zapisy nutowe wybranych utworów pochodzą ze zbiorów Muzeum Lwowa i Kresów i nie były dotąd publicznie wykonywane (premiera w wykonaniu Patrycji Szymańskiej (skrzypce), Julii Laskowskiej (fortepian), Marty Siewiery (kontralt) odbędzie się w czerwcu 2014 r. w siedzibie Muzeum Lwowa i Kresów).

Spotkanie zostało zaplanowane na listopad 2014 r.

Całkowity koszt projektu wynosi 7000,00 zł, w tym kwota dofinansowania z ŁDK 5600,00 zł.

 

5000 zł dla PBP w Łowiczu

 

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu otrzymała dofinansowanie w wysokości 5000 zł z Łódzkiego Domu Kultury w ramach Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2014 roku na zadanie pt. „Wydanie reprintu publikacji pt. Dialekt Księstwa Łowickiego autorstwa Haliny Świderskiej”.

 
Zadanie polega na przygotowaniu do druku i wydaniu, w nakładzie 300 egz., reprintu publikacji z roku 1929 pt. Dialekt Księstwa Łowickiego autorstwa Haliny Świderskiej-Konecznej, najwybitniejszej badaczki języka Księżaków.

 
Pozycja, dziś trudno dostępna, jest niejako przewodnikiem i „elementarzem” gwary łowickiej. Monografia, licząca ok. 160 stron, opublikowana w "Pracach Filologicznych", zawiera obszerny słownik gwarowy, będący jedynym tego rodzaju w piśmiennictwie polskim i mapkę Księstwa Łowickiego.

 
Reprint ukaże się w wydawanym przez Bibliotekę cyklu „Księżacka Biblioteczka Regionalna”.

 
Podsumowaniem wydarzenia będzie, zaplanowana na październik, uroczysta promocja wydawnictwa w sali barokowej Muzeum w Łowiczu. Galę uświetni wykład nt. gwary łowickiej i dorobku prof. Haliny Świderskiej-Konecznej przy dźwiękach muzyki ludowej.

 
Całkowity koszt projektu wynosi 6800,00 zł.

LVI Sesja Rady Powiatu Łowickiego


W środę 25 czerwca 2014 roku, o godz. 13.00, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łowiczu, ul. Stanisławskiego 30a, odbędzie się LVI Sesja Rady Powiatu Łowickiego.


Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad LVI Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Wnioski do porządku obrad.
 4. Przyjęcie protokołów z LIV i LV Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 5. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Muzeum w Łowiczu za 2013 rok.
 6. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu za 2013 rok.
 7. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej w Łowiczu za 2013 rok.
 8. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu za 2013 rok.
 9. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego Powiatu Łowickiego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2013 rok.
 10. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu Łowickiego za 2013 rok.
 11. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany budżetu na 2014 rok.
 12. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ zmieniającego uchwałę Nr XLVIII/319/2014 RPŁ z dnia 29 stycznia 2014 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łowickiego na lata 2014 – 2017.
 13. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany Uchwały Nr V/26/2011 RPŁ z dnia 23 lutego 2011 roku w sprawie powołania Kapituły Nagrody „Łowicka Róża” i jej składu osobowego zmienionej Uchwałą Nr XXXVII/253/2013 RPŁ z dnia 27 marca 2013 roku.
 14. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie podjęcia działań zmierzających do utworzenia Przedszkola Specjalnego w Specjalnym Ośrodka Szkolno-Wychowawczym im. Jana Brzechwy w Łowiczu.
 15. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości stanowiących własność Powiatu Łowickiego na nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa.
 16. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie nadania Statutu Powiatowego Urzędu Pracy w Łowiczu.
 17. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany Uchwały Nr LII/340/2014 RPŁ z dnia 26 marca 2014 r. w sprawie określenia zadań Powiatu Łowickiego na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2014 rok.
 18. Informacja o przebiegu inwestycji i remontów dróg – stan dróg w Powiecie Łowickim.
 19. Sprawozdanie Starosty Łowickiego z prac Zarządu Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 20. Sprawozdanie z działalności Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 21. Interpelacje, wolne wnioski, zapytania radnych i sprawy różne.
 22. Zakończenie obrad LVI Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
   

Jubileusz 15–lecia Powiatu Łowickiego


W dniu 20 czerwca 2014 r. sala barokowa Muzeum w Łowiczu była miejscem uroczystości z okazji 15–lecia powstania Powiatu Łowickiego. Uroczystość była okazją do gratulacji i podziękowań dla osób związanych z samorządem powiatowym.

Radni Powiatu Łowickiego obecnej kadencji oraz byli starostowie otrzymali z rąk Starosty Łowickiego Krzysztofa Figata oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego Janusza Michalaka listy gratulacyjne. Podziękowania otrzymali również pracownicy Starostwa Powiatowego w Łowiczu, w tym osoby, które w Starostwie pracują od roku 1999.

W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyli między innymi starostowie powiatów partnerskich: kartuskiego, świdnickiego oraz tatrzańskiego, którzy w swych wystąpieniach podkreślali znaczenie kilkuletniej już wzajemnej współpracy między regionami. Wśród gości obecny był również Wicewojewoda Łódzki Paweł Bejda, pierwszy Starosta Łowicki Cezary Dzierżek oraz Radni Powiatowi minionych trzech kadencji.

Na zakończenie uroczystości uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu przedstawili część artystyczną.
 

 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ

Uroczyste sadzenie "Dębu Wolności"


Z inicjatywy Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Posła na Sejm RP Waldemara Pawlaka, Starosty Łowickiego Krzysztofa Figata oraz Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Łowiczu Marka Przyżyckiego w dniu 19 czerwca 2014 r. został posadzony "Dąb Wolności".

Uroczyste sadzenie dębu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w asyście Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP, Marszałka Województwa Łódzkiego, Wojewody Łódzkiego, Starosty Łowickiego, Dyrektora Lasów Państwowych oraz Prezesa OSP odbyło się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu.

Przedsięwzięcie odbywa się w ramach akcji sadzenia "Dębów Wolności" z udziałem Ochotniczych Straży Pożarnych pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Posadzenie dębu w Powiecie Łowickim jest symbolicznym wyrazem uczczenia pamięci oraz włączeniem się w przypadający na rok 2014 jubileusz 25 lat wolnej Polski.
 

 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ

Drugie spotkanie łowickich przedsiębiorców


17 czerwca 2014 r. w Starostwie Powiatowym w Łowiczu odbyło się drugie spotkanie łowickich przedsiębiorców z branży dziewiarskiej z przedstawicielami Starostwa Powiatowego i Urzędu Pracy.

Zebrani rozmawiali o utworzeniu grupy formalnej przedsiębiorców z branży dziewiarskiej w celu pozyskiwania środków finansowych z funduszy europejskich, organizowaniu praktyk, staży, kursów i tworzeniu nowych miejsc pracy ze środków publicznych w szczególności na stanowisku dziewiarza, operatora maszyn, machatronika. Dowiedzieli się także o nowych możliwościach jakie daje ustawa o promocji zatrudnienia, tj. Krajowym Funduszu Szkoleniowym oraz o trójstronnej umowie szkoleniowej. Kolejne tego typu spotkanie ma się odbyć w przyszłości.
 

"Poznaj dobrą żywność" - piknik w SGGW


14 czerwca 2014 r. pracownicy Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej promowali Powiat Łowicki na pikniku "Poznaj dobrą żywność" w kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Wydarzenie zorganizowano wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Powiat Łowicki, zaproszony przez Krajową Radę Izb Rolniczych na wspólne stoisko, prezentował swoje najbardziej rozpoznawalne produkty. Pracownicy centrum promocji w strojach łowickich zachęcali do degustacji soków, dżemów i konfitur łowickich, których producentem jest Agros-Nova oraz miodów produkowanych przez Regionalne Koło Pszczelarzy z Łowicza. Przy okazji również zapraszali do odwiedzenia Ziemi Łowickiej rozdając foldery i ulotki. Wycinanki łowickie prezentowała twórczyni ludowa Henryka Lus.

Ponadto podczas pikniku odwiedzający mogli zobaczyć pokazy kulinarne, prezentację żywności wyróżnionej znakami jakości, wystawę zwierząt, ofertę gospodarstw agroturystycznych oraz wystawę zabytkowych maszyn rolniczych.
 

 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma
 • fot. Katarzyna Słoma

II rajd rowerowy szlakiem "Dwory i Kościoły"


Już po raz drugi miłośnicy dwóch kółek w dniach 14 i 15 czerwca 2014 r. pokonali szlak rowerowy "Dwory i Kościoły" liczący 123 km, który przebiega przez północno zachodnią część Powiatu Łowickiego.

Pierwszego dnia na trasie rajdu, 30 uczestników zwiedziło m.in.: kościół i dworek w Boczkach, kościół w Kocierzewie Południowym, dworek w Osieku, park, pałac i kościół w Kiernozi. Dzięki uprzejmości łowickiego PTTK podczas przejazdu zapewniona była obsługa przewodnika, który dokładnie opowiadał cyklistom dzieje wszystkich odwiedzanych miejsc. Cykliści zostali także wyposażeni w kamizelki odblaskowe z napisem "Powiat Łowicki".

Pogoda nie rozpieszczała grupy, dlatego po dotarciu do miejsca noclegu w Zduńskiej Dąbrowie wszyscy chętnie ogrzali się przy ognisku, by zebrać siły na czekające na nich atrakcje. W konkursach wzięli udział niemal wszyscy uczestnicy rajdu i aż 18 z nich zostało wyróżnionych nagrodami związanymi z turystyka rowerową, a były to m.in. sakwy, lampki oraz komputery rowerowe.

Drugiego dnia rajdu, w niedzielę po śniadaniu, grupa wyruszyła na dalszą trasę pokonując około 70 km i zwiedzając: kościół w Sobocie, pałac w Walewicach, dwór w Borowie, kościół w Oszkowicach kościół w Starym Waliszewie, dwór w Stanisławowie i kościół w Chruślinie. Około godziny 18.00 grupa szczęśliwie dotarła do Łowicza.

Organizatorem rajdu było Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej przy współpracy Oddziału PTTK w Łowiczu.
 

 • -


"Łowickie integruje i zachwyca – tematyczne szlaki rowerowe i spływy kajakowe"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 oś 4 LEADER „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ

Akcja "Uwolnij Makuszyńskiego"


17 czerwca 2014 r. obchodzone jest Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu włączając się w to wydarzenie zaprasza do wzięcia udziału w akcji UWOLNIJ MAKUSZYŃSKIEGO w roku 130 rocznicy urodzin tego znakomitego pisarza i krytyka teatralnego.

Na każdego, kto w tym dniu weźmie udział w akcji przynosząc do siedziby Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu trzy różne tytuły utworów Kornela Makuszyńskiego, czekają upominki.

18 czerwca przyniesione książki uwolnimy w kilku miejscach Łowicza: Powiatowej Bibliotece Publicznej, Powiatowym Urzędzie Pracy, Przychodni Lekarzy Specjalistów ARS MEDICA oraz w Kawiarni U Dziennikarzy. Każda książka otrzyma specjalną naklejkę z numerem identyfikacyjnym (BIP), dzięki czemu możliwe będzie śledzenie wędrówki każdej książki trafiającej do bookcrossingowego obiegu poprzez internetowy system monitoringu (www.bookcrossing.pl).


Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji.
Uwolnij swoje książki i dziel się z innymi radością czytania.


 

Policyjny plener na Ziemi Łowickiej


BLUE ART VISION 2014 r. to policyjny międzynarodowy plener fotograficzno-malarsko-rzeźbiarski organizowany corocznie w celu popularyzacji kultury i sztuki oraz kształtowania pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie. W tym roku impreza ta jest jedną ze składowych przypadających obchodów jubileuszu 95-lecia Policji.

Uczestnicy trwającego tydzień pleneru odwiedzają ciekawe miejsca w województwie łódzkim i prezentują piękno przyrody, wartości kulturowe i historyczne w swoich pracach.

10 czerwca zawitali na Ziemię Łowicką i z pasją dokumentowali jej walory m.in. w zespole parkowym w Arkadii oraz w Skansenie w Maurzycach. Powstałe podczas pleneru prace widzowie będą mogli oglądać na wernisażu podczas uroczystości z okazji Święta Policji 2014 w Łodzi, a później w urzędach i instytucjach całego województwa oraz kraju.
 

 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ

Współpraca z branżą dziewiarską


9 czerwca 2014 r. Starosta Łowicki Krzysztof Figat spotkał się z dwunastoma łowickimi przedsiębiorcami reprezentującymi na naszym terenie branżę dziewiarską. Rozmowy dotyczyły obecnych problemów w tej dziedzinie, jak również szans rozwoju w przyszłości.

Podjęto temat tworzenia kierunków w szkołach ponadgimnazjalnych kształcących w zawodach związanych z tą branżą. Starosta zadeklarował chęć współpracy w tym zakresie. Podjął się inicjatywy pomocy w organizacji spotkania naszych przedsiębiorców z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki, Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Kolejne spotkanie zaplanowano na następny tydzień.
 

Młodzież z Ukrainy zwiedzała Powiat Łowicki


Kościuchnówka to wieś położona na wschodzie Ukrainy w obwodzie wołyńskim, w której w dniach 4-6 lipca 1916 roku Legiony Polskie prowadziły działania wojenne przeciwko oddziałom rosyjskim. Działania te przeszły do historii Wojska Polskiego, jako bitwa pod Kościuchnówką.

Dziś w Kościuchnówce jest polski Cmentarz Legionowy, którym opiekują się m.in. harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP (corocznie harcerze polscy z Kościuchnówki biorą "Ogień Niepodległości", który w Warszawie podczas uroczystości Święta Niepodległości w trakcie Salwy Honorowej składany jest na Grobie Nieznanego Żołnierza). W tej ukraińskiej miejscowości harcerze prowadzą także Centrum Dialogu Kostiuchnówka w odremontowanym budynku tzw. polskiej szkoły.

To właśnie uczniowie z tej placówki przebywali w województwie łódzkim na zaproszenie Komendanta Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi inspektora Dariusza Banachowicza, a 4 czerwca zawitali na Ziemię Łowicką. Podczas wizyty odwiedzili Zespół Pałacowo-Parkowy w Nieborowie i Arkadii, Łowicz, a w nim Stary Rynek, Nowy Rynek oraz Muzeum, a także Skansen w Maurzycach.
 

 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ

Niedziela w Skansenie w Maurzycach


Muzeum w Łowiczu zaprasza na "Niedzielę w Skansenie w Maurzycach" w dniu 15 czerwca 2014 r. w godz. 12.00-18.00. Tradycyjnie w programie znajdą się warsztaty piekarnicze (wypiek ciasta i chleba w piecu chlebowym). Ponadto będzie można się nauczyć jak wykonać łowicką wycinankę, kwiaty z bibuły, papierowe firanki, poznać tajniki haftu koralikowego. Najmłodszych uczestników zapraszamy na warsztaty, podczas których poznają baśń na motywach ludowych czynnie uczestnicząc w jej przedstawianiu.

Zwieńczeniem dnia będzie koncert w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Łowiczu, który odbędzie się w scenerii zabytkowego drewnianego kościoła z II poł. XVIII w., przeniesionego do skansenu z Wysokienic.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje bilet wstępu do skansenu.

Serdecznie zapraszamy!
 

 • -

Wicepremier z wizytą na Ziemi Łowickiej


Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński, na zaproszenie Starosty Łowickiego Krzysztofa Figata, w dniu 2 czerwca 2014 r. przyjechał z wizytą roboczą na Ziemię Łowicką. Ministrowi towarzyszył Wicewojewoda Łódzki Paweł Bejda oraz Dominik Pikos – zwycięzca licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy "Dzień w fotelu Wicepremiera" za ponad 11 tysięcy złotych.

Po krótkim pobycie w Starostwie Powiatowym, goście udali się z wizytą do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego oraz odwiedzili dwie łowickie firmy nagrodzone Marką Regionalną "Łowickie" w 2013 roku: Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Łowiczu i P.P.H.U. "Steven" w Goleńsku.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowaczym w Łowiczu, Wicepremier wręczył wychowankom upominki z okazji Dnia Dziecka i wspólnie z p. dyrektor ośrodka – Magdaleną Karską wręczył nagrody laureatom konkursów "Łowicz i jego okolice" i "Śmiecioszukacz". Następnie wizytował bazę lokalową placówki.

Kolejnym punktem wizyty Janusza Piechocińskiego było Goleńsko, gdzie swój zakład produkcyjny posiada firma rodzinna P.P.H.U. "Steven" z branży pończoszniczej. Premier obejrzał linię produkcyjną i dyskutował z właścicielami zakładu o wykorzystywaniu środków unijnych przy tworzeniu nowych miejsc pracy oraz dokształcaniu pracowników.

Ostatnim punktem wizyty był zakład produkcyjny Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, gdzie odbyła się konferencja prasowa. Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego omawiał problemy firm z branży mlecznej zważając na sytuację polityczną na Ukrainie i w Rosji. Zwracał uwagę na otwierające się rynki zagraniczne a także mówił o ważnej roli Europejskiego Komisarza Żywności, umożliwiającej zachowanie konkurencyjności polskich firm z firmami zachodnimi.

Następnie głos zabrał Prezes OSM Jan Dąbrowski, który pochwalił się osiągnięciami zakładu odnośnie mocy przerobowej mleka, rozpoznawalnością marki na rynku chińskim a także planami dotyczącymi eksportu mleka "Łowickie" na rynki afrykańskie. Na koniec wizyty Wicepremier zobaczył jak wygląda produkcja wyrobów w zakładzie.
 

 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ
 • fot. CKTiPZŁ

Powiatowy Dzień Bibliotekarza


23 maja 2014 r. w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu świętowano Powiatowy Dzień Bibliotekarza. W spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze, przedstawiciele instytucji kultury oraz zaproszeni goście: Członek Zarządu Powiatu Łowickiego Grażyna Wagner, Sekretarz powiatu Andrzej Rokicki, Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński oraz Barbara Czajka Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.

Były życzenia, kwiaty i podziękowania dla bibliotekarzy. Wręczono okolicznościowe statuetki bibliotekarzom świętującym jubileusze pracy bibliotekarskiej. Podczas uroczystości podsumowano akcję promującą czytelnictwo "Z książką na walizkach", której finał w tym roku odbył się w Łowiczu.

Spotkanie uświetnił występ uczennic Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. W. Grabskiego przygotowany przez Annę Słomską.
 

 • -
 • -
 • -

Wykład w Zakładzie Karnym w Łowiczu

 

21 maja z  niecodzienną wizytą w Zakładzie Karnym w Łowiczu, na zaproszenie wychowawcy ds. kulturalno-oświatowych, była pracownica Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu - Magdalena Barlak. Przedstawiła ponad 30 skazanym historię zapisu informacji na różnych nośnikach począwszy od kamienia, poprzez gliniane tabliczki, drewno, papirus, pergamin aż do znanego i używanego dziś papieru.


Zgromadzeni wysłuchali wykładu  połączonego z prezentacją multimedialną, a na zakończenie mogli wykazać się zdobytymi wiadomościami wypełniając przygotowany przez wychowawcę test.


Po wykładzie bibliotekarka zwiedziła więzienną bibliotekę, w której zapoznała się z księgozbiorem, sposobem katalogowania oraz zainteresowaniami czytelniczymi skazanych.
Całe spotkanie przebiegło w niezwykle przyjaznej atmosferze i na długo pozostanie w pamięci bibliotekarki, bowiem przyniosło wielkie ciekawych doświadczeń. Mamy nadzieję, że również skazani nauczyli się czegoś nowego.

 

 • -
  • autor: fot. PBP w Łowiczu

Minister Marek Sawicki w Powiecie Łowickim


23 maja 2014 r. gościliśmy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie na zaproszenie Starosty Łowickiego Krzystofa Figata i dyrektora tej placówki Stanisława Kosmowskiego.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Wicewojewoda Łódzki Paweł Bejda, Posłanka na Sejm Krystyna Ozga i Zastępca Dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Małgorzata Gabryelczak.

Po oficjalnym powitaniu minister zwiedził bazę lokalową szkoły wraz z budynkami gospodarczymi i nowo remontowanym zapleczem mającym służyć do hodowli zwierząt. Następnie przyszedł czas na główną część wizyty tj. rozmowę z zebranymi gośćmi o bieżących problemach polskiego rolnika. W licznie zabranej grupie słuchaczy nie zabrakło przedstawicieli firm z powiatu łowickiego z branży około rolnej, kółek i organizacji rolniczych, grup producentów rolnych, rolników indywidualnych, a także uczniów ze szkół rolniczych.

W swoim wystąpieniu Marek Sawicki nakreślił plan rozwoju rolnictwa na lata 2013-2020. Skupił się na możliwościach rozwoju gospodarstw wiejskich w zależności od ich wielkości i możliwościach uzyskania pomocy finansowej z funduszów europejskich dla mieszkańców wsi. Po wystąpieniu zebrani goście mieli możliwość zadawania pytań ministrowi, z czego chętnie korzystali.
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

V Rajd Rowerowy Szlakiem Książęcym


W niedzielę 18 maja już po raz piąty odbył się rajd rowerowy szlakiem „Książęcym”. Rajd zorganizowany został przez Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej oraz łowicki oddział PTTK.

Na rajd rozpoczynający się przed Muzeum w Łowiczu, stawiło się 140 cyklistów, którzy wyruszyli punktualnie o 10.30 na trasę rajdu prowadzącą przez Zielkowice – Arkadię – Mysłaków - Nieborów gdzie pod Pałacem Radziwiłłów kończy się wytyczony szlak.

Po pokonaniu planowanego dystansu, cykliści udali się do gospodarstwa agroturystycznego „Ranczo w Noego” w piaskach, by tam zjeść ciepłą kiełbaskę z ogniska, napić się herbaty oraz odpocząć. Następnie przyszedł czas na konkursy: jazda slalomem na rowerze, rzut oponą rowerową oraz questy czyli odkrywanie dziedzictwa miejsc poprzez kierowanie się informacjami zawartymi w wskazówkach. Zawodnicy docierali do kolejnych miejsc na trasie poprzez rozwiązywanie rebusów (questów) wyszukanych w terenie. Na końcu szlaku czekała nagroda w formie wypełnionej słodkościami skrzyneczki oraz pieczątki, która potwierdza przebycie całej trasy.

 • -


"Łowickie integruje i zachwyca – tematyczne szlaki rowerowe i spływy kajakowe"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 oś 4 LEADER „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Noc Muzeów 2014


17 maja w Muzeum w Łowiczu odbyła się Noc Muzeów, której tematyka z uwagi na obchodzony właśnie Rok Oskara Kolberga związana była z muzyką. Z tego względu głównymi wydarzeniami imprezy były recital Macieja Fortuny i Krzysztofa Dysa, a także koncert „Kolberg Fortuny” zainspirowany pieśniami zebranymi przez wielkiego folklorystę.

Noc obfitowała również w atrakcje skierowane do dzieci i młodzieży oraz wydarzenia przez nich tworzone. Na muzealnej scenie zaprezentowali się uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łowiczu, natomiast Grupa Artystyczna „Trzypotrzy” z Zespołu Szkół przy ul. Grunwaldzkiej przedstawiła zebranym gościom spektakl „Celineczka”.

Najmłodsi mogli spróbować swoich sił w konkursie plastycznym, który odbył się na nowootwartej wystawie „Łowicka Galeria Sztuki”. Można było również wziąć udział w warsztatach malarskich prowadzonych przez p. Aldonę Zając i Młodzieżową Grupę Impress, nauczyć się tkania na krosienkach, rozwiązać etnograficzne łamigłówki oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w stroju łowickim.

Podczas wieczoru zaprezentowana została wystawa przygotowana przez Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze poświęcona życiu i twórczości patrona Muzeum. Zgromadzeni mogli również oglądać prace nagrodzone w konkursie „Muzealne Spotkania z Fotografią”, którego rozstrzygnięcie było jednym z punktów programu tegorocznej Nocy.
 

 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu

Dofinansowanie modernizacji dróg powiatowych


W  dniu 13 maja 2014 roku Starosta Łowicki Krzysztof Figat wraz z Wicewojewodą Łódzkim Pawłem Bejdą podpisali w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi umowę o dofinansowanie z budżetu państwa zadania pn. "Modernizacja dróg powiatowych celem zwiększenia bezpieczeństwa oraz dostępności regionu na terenie Powiatu Łowickiego".

Dotacja z budżetu państwa w ramach realizacji ww. zadania wyniesie 2.299.443,00 zł. Całkowita wartość inwestycji to 4.645.996,84 zł, za które to wyremontowanych zostanie ponad 20 km dróg na terenie powiatu.

W dniu 14 maja 2014 roku Powiatowy Zarząd Dróg i Transportu w Łowiczu, w obecności Zarządu Powiatu Łowickiego i Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego Janusza Michalaka, podpisał umowę na realizację ww. inwestycji z Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjno Drogowych w Łowiczu.
 

 • -

"IX Jarmark Artystyczny Głowno 2014"


Miejski Ośrodek Kultury w Głownie zaprasza artystów, rękodzielników, hobbistów, rzemieślników, kolekcjonerów do udziału w "IX Jarmarku Artystycznym Głowno 2014", który odbędzie się w niedzielę, 18.05.2014 r. w Głownie.

Początek imprezy o godzinie 14.00. Impreza towarzyszy "IV Festiwalowi Orkiestr Dętych Głowno 2014" pod patronatem Burmistrza Głowna.

Szczegółowe informacje i zapisy w siedzibie organizatora:
MOK Głowno, ul. Kopernika 45, tel. 42 719 11 43, e-mail: mokglowno@op.pl,
pn - czw. 12.00 - 20.00; pt. 9.00 - 16.00

Udział w jarmarku jest bezpłatny!
 

 • -

Wykład Zbigniewa Zagajewskiego

 • -

Spotkanie z Renatą Piątkowską


Tydzień Bibliotek to doskonała okazja do poznawania ciekawych ludzi związanych z książką i biblioteką. W ramach II Łódzkich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami "Z książką na walizkach - podróż z historią i legendą", 9 maja 2014 r. Powiatowa Biblioteka Publiczna gościła autorkę książek dla dzieci, laureatkę wielu nagród literackich - Renatę Piątkowską.

W spotkaniu z pisarką wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Popowie. Autorka ciekawie opowiadała o swojej twórczości literackiej, w której opisuje zwyczajne, codzienne sytuacje. Jej bohaterowie to dzieci, które mają poczucie humoru i zwariowane pomysły. Prezentowała fragmenty swoich książek i zachęcała uczestników spotkania do czytania. Na zakończenie dzieci mogły zakupić książki oraz zdobyć autograf autorki. Wszystkich małych czytelników oraz ich rodziców serdecznie zapraszamy do wypożyczania książek Pani Renaty Piątkowskiej w Powiatowej Bibliotece Publicznej.

Życzymy miłej lektury!
 

 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu

Sentymentalny spacer z Ryszardem Bonisławskim


8 maja 2014 r. na sentymentalny spacer po Ziemi Łowickiej zabrał słuchaczy Ryszard Bonisławski. Zgromadzonym w sali barokowej łowickiego muzeum opowiadał o niezwykłych miejscach naszego regionu, ciekawych i niedocenianych pałacach, muzeach, kościołach, choćby Nieborowa, Arkadii, Soboty, Domaniewic, Łowicza. Prelegent pokazał nam, jak wiele unikatowych i cennych zabytków mamy na wyciągnięcie ręki.

Ryszard Bonisławski - znakomity znawca i popularyzator dziejów i zabytków Łodzi oraz regionu łódzkiego, pełny pasji przewodnik turystyczny, autor i współautor licznych publikacji, od lat prowadzący Filmową Encyklopedię Łodzi i okolic emitowaną w TVP Łódź, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, wieloletni dyrektor Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi, obecnie Senator VIII kadencji.
 

 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu

Ostatnia szansa na dofinansowanie przedszkoli


2 maja 2014 r. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego ponownie w tym roku ogłosił konkurs na dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania 9.1.1 Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej.

Aż 8 000 000 zł czeka na instytucje, które chcą wesprzeć dzieci w wieku 3-5 lat w zakresie uczestnictwa w edukacji wczesnoszkolnej. Nabór wniosków o dofinansowanie będzie trwał do 30 maja 2014 r.

Dofinansowanie można uzyskać na tworzenie przedszkoli, w tym również uruchamianie innych form wychowania przedszkolnego, w gminach z terenu województwa o najwyższym zapotrzebowaniu na usługi edukacji przedszkolnej (lista gmin dostępna jest na stronie www.pokl.lodzkie.pl). Środki można otrzymać również na wsparcie przedszkoli już istniejących (w tym funkcjonujących innych form wychowania przedszkolnego), które przyczynią się do zwiększenia liczby dzieci uczestniczących w tego rodzaju wychowaniu.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu beneficjenci mogą znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.pokl.lodzkie.pl
Informacją służą także pracownicy Punktu Informacyjnego PO KL w Łodzi przy ul. Moniuszki 7/9, tel. 042 663 33 92, adres e-mail: informacje_pokl@lodzkie.pl
Bezpłatne konsultacje oraz pomoc w napisaniu wniosku o dofinansowanie projektu oferują także Regionalne Ośrodki w Łodzi, w Piotrkowie Trybunalskim oraz w Sieradzu:

Regionalny Ośrodek EFS w Łodzi
Łódź, ul. Piotrkowska 262/264
tel.: 42 29 10 317
e-mail: info_lodz@roefs.pl
www.lodz.roefs.pl
 
Regionalny Ośrodek EFS w Piotrkowie Trybunalskim
Piotrków Trybunalski, ul. Dąbrowskiego 20
tel.: 44 647 12 53
e-mail: info_piotrkowtrybunalski@roefs.pl
www.piotrkowtrybunalski.roefs.pl
 
Regionalny Ośrodek EFS w Sieradzu
Sieradz, ul. Pułaskiego 5
tel.: 43 656 91 91
e-mail: info_sieradz@roefs.pl
www.sieradz.roefs.pl

Podsumowanie wdrażania Poddziałania 9.1.1 (stan na 31 marca 2014 r.)

 • Liczba ogłoszonych konkursów i  naborów: 8
 • Liczba złożonych wniosków: 605
 • Liczba podpisanych umów: 144
 • Wartość podpisanych umów: 520 594 282,51 zł
 • Wartość wypłaconych beneficjentom środków: 74 536 203,29 zł

Podsumowanie wdrażania (Priorytetu VI, VII, VIII i IX na dzień 31 marca 2014 r. (dotyczy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi)

 • Alokacja 2007-2013: 542 mln euro
 • Liczba ogłoszonych konkursów: 147
 • Liczba złożonych wniosków: 16 275
 • Liczba podpisanych umów: 2 982
 • Wartość podpisanych umów: 2 402 537 345,10 zł
 • % wykorzystanej alokacji: 93,90%
 • Wartość wypłaconych beneficjentom środków: 2 032 165 791,27 zł
 • Wartość wydatków certyfikowanych: 1 757 906 523,43 zł


Anna Wenerska
anna.wenerska@lodzkie.pl

Wydział Informacji i Promocji PO KL
Departament ds. PO Kapitał Ludzki
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
 

 • -

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej


Flaga – to symbol państwowości. Ukazywanie przynależności narodowej poprzez barwy na fladze jest powszechnie stosowanym kodem między ludźmi na globie ziemskim. W wielu państwach święto flagi już od dawna znalazło swoje miejsce w kalendarzu. Dzień flagi mają między innymi: Stany Zjednoczone, Finlandia, Meksyk, Ukraina, Litwa. A Polska?

Podstawowym aktem prawnym regulującym polskie symbole narodowe jest Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. 1980 Nr 7 Poz. 18 z późniejszymi zmianami, tekst jednolity). Ustawa powyższa wielokrotnie była nowelizowana. Jedną z najpoważniejszych zmian było wprowadzenie Święta Flagi. Zapoczątkował je poselski projekt z 15 października 2003 r., który zakładał ustanowienie Dnia Flagi RP w dniu 2 maja. Z inicjatywą wystąpili posłowie Platformy Obywatelskiej. W trakcie prac nad zmianami legislacyjnymi senatorowie zaproponowali poprawkę dotyczącą wprowadzenia święta Orła Białego. Jednak poprawkę tę Sejm odrzucił i uchwalono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie z dnia 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej w dodanym artykule 6a dzień 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustanowienie dnia 2 maja świętem miało swoje uzasadnienie w historii. 2 maja był dniem w Rzeczypospolitej Ludowej obowiązkowego zdejmowania Flagi po Święcie Pracy, z uwagi na zakaz obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa o dniach wolnych od pracy z 18 stycznia 1951 roku znosiła trzeciomajowe święto. Powodów było kilka. Święto Konstytucji 3 Maja tradycyjnie wiązało się z walką Polaków o niepodległość od zaborów podczas rządów komunistycznych w Polsce. W tym dniu odbywały się akcje protestacyjne, manifestacje, upominanie się o wolność i państwowość. Ponadto Dzień 3 maja od 1920 roku stał się oficjalnie ogólnopolskim świętem religijnym, gdyż Kościół Katolicki obchodzi w tym dniu uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W ten sposób od 2004 roku w Polsce – dzień zdejmowania flagi stał się dniem jej uhonorowania. W tym dniu przypada też rocznica z okresu II Wojny Światowej, gdy w 1945 r. została przez polskich żołnierzy zawieszona w Berlinie flaga biało-czerwona, symbolicznie kończąc epokę okupacji nazistowskiej. W dniu 2 maja przypada także Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Dzień ten jest świętem coraz bardziej docenianym i towarzyszą mu wyjątkowe obchody. Uczące się szacunku do flagi dzieci w okolicy tego święta, przygotowują uroczystości w przedszkolach i szkołach. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego nakłada osiągnięcie między innymi celu edukacyjnego w postaci znajomości godła i flagi Polski przez dzieci. (Załącznik do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r., Dziennik Ustaw z dnia 15 stycznia 2009 r. Nr 4, poz. 17).

Święto flagi obchodzimy czynnie wyrażając nasz szacunek do symbolu narodowego. Flagi powiewają na naszych domach, blokach. Odbywają się różne uroczystości i artystyczne występy. Społeczne zaangażowanie szczególnie widać poprzez różnego rodzaju akcje. Przykładem są biegi flagi, które odbywają się między innymi w Kaliszu, Darłowie, Nowogrodzie Bobrzańskim. Przykładowe projekty związane z flagą, to: flaga z biało-czerwonych parasolek uniesionych przez 500 osób w Bytomiu w 2009 r.; ogromna flaga o wymiarach 100 metrów na 3 metry szerokości niesiona w Poznaniu w 2010 r.; flaga z białych i czerwonych kartek podniesionych przez ponad 600 osób w Świnoujściu w 2011 r.

Flagą wyrażamy emocje nie tylko w dni tego święta. Przykładem jest lato 2012 roku, czyli czas sportowej rywalizacji państw w Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Obywatele wszystkich biorących udział państw mają swoje flagi na ubraniach, w rękach, na samochodach, wymalowane barwy kraju na twarzach. Polscy kibice w trakcie meczu rozłożyli na rękach flagę narodową o wymiarach 53 metry na 30 metrów, co dało ok 1,6 tysiąca metrów kwadratowych. Jest to dowód na duże społeczne i spontaniczne zaangażowanie w budowanie odrębności narodowej.

źródło: POGOTOWIE FLAGOWE®

www.PogotowieFlagowe.pl

 

Majówka w Skansenie w Maurzycach


W coraz cieplejsze wiosenne dni zachęcamy do zwiedzania Muzeum w Łowiczu i Skansenu w Maurzycach. W długi majowy weekend, od 1 do 4 maja, zarówno muzeum jak i skansen są otwarte dla zwiedzających każdego dnia.

Szczególnie zapraszamy na MAJÓWKĘ W SKANSENIE, która odbędzie się w dniach 3 i 4 maja 2014 r. w Skansenie w Maurzycach.

W godzinach 12.00 - 18.00 na zwiedzających czeka szereg atrakcji. Będzie można wziąć udział w warsztatach piekarniczych, podczas których przygotowane ciasto na chleb i ciasteczka zostanie upieczone w tradycyjnym piecu chlebowym. Ponadto odbędą się warsztaty wycinankarskie, garncarskie oraz gwary łowickiej. Jak wyglądała nauka w wiejskiej szkole sprzed prawie stu lat dowiemy się na lekcji kaligrafii. Poznamy również różnorodność łowickiego stroju ludowego oraz wspólnie poszukamy w skansenie dzieł sztuki. Serdecznie zapraszamy.

www.muzeumlowicz.pl
 

 • -

LIV Sesja Rady Powiatu Łowickiego


W środę 30 kwietnia 2014 roku, o godz. 13.00, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łowiczu, ul. Stanisławskiego 30a, odbyła się LIV Sesja Rady Powiatu Łowickiego.

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad LIV Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Wnioski do porządku obrad.
 4. Przyjęcie protokołów z LII i LIII Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 5. Informacja o stanie pomocy społecznej i polityki prorodzinnej na terenie powiatu.  Wspieranie osób niepełnosprawnych. Współpraca z organizacjami pozarządowymi w zakresie pomocy społecznej i polityki prorodzinnej na terenie powiatu łowickiego.
 6. Ocena zasobów pomocy społecznej za rok 2013 dla powiatu łowickiego.
 7. Informacja Powiatowego Inspektora Sanitarnego  o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Powiatu Łowickiego.
 8. Sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Przeciwdziałania Bezrobociu i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy za 2013 rok.
 9. Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii z działalności Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.
 10. Informacja na temat funkcjonowania Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu.
 11. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany Statutu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu.
 12. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany uchwały Nr XLVII/315/2013 RPŁ z dnia 27 grudnia 2013 roku w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych funkcjonujących na terenie powiatu łowickiego.
 13. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany budżetu na 2014 rok.
 14. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ zmieniającego uchwałę Nr XLVIII/319/2014 RPŁ z dnia 29 stycznia 2014 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łowickiego na lata 2014–2017.
 15. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie przystąpienia do prac nad Zintegrowaną Strategią Rozwoju Powiatu Łowickiego na lata 2014–2020 metodą środowiskowo-ekspercką.
 16. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany Statutu Powiatu Łowickiego.
 17. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie wycofania skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Łódzkiego.
 18. Sprawozdanie Starosty Łowickiego z prac Zarządu Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 19. Sprawozdanie z działalności Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 20. Interpelacje, wolne wnioski, zapytania radnych i sprawy różne.
 21. Zakończenie obrad LIV Sesji Rady Powiatu Łowickiego.

 

Przyłapani na czytaniu - wyniki

 

23 kwietnia 2014r. z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu, odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom V edycji konkursu fotograficznego PRZYŁAPANI  NA  CZYTANIU oraz podsumowanie akcji na Najaktywniejszego Czytelnika roku 2013.

 

W konkursie przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

I Miejsce – Arkadiusz Przybylski (By wyobraźnia rosła wraz z człowiekiem)

II Miejsce – Joanna Suder  (Powrót do przeszłości)

III Miejsce – Aleksandra PłóciennikI Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu (Literatura codzienności)

 

Wyróżnienia

Aleksandra Rożniata -  I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu    - (A mówiłem ci, że pięta jest niżej!)

Barbara Maj - Pijarskie Liceum Ogólnokształcące Królowej Pokoju  w Łowiczu (Rycerki też księżniczki. Tylko nie siedzą w wieży, są zaradniejsze i bardziej oczytane)

Adrian Kaźmierczak Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  Nr 4 w Łowiczu (Czytanie łączy)

 

Nagrody specjalne

Paulina Kruk - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  Nr 4 w Łowiczu (Samochód wiedzy) nagroda ufundowana przez Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej

Michalina Czułek - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  Nr 4 w Łowiczu (Literatura w skateparku) nagroda ufundowana przez Foto Art Galeria EKSPOZYCJA 34

Najaktywniejszym Czytelnikiem roku 2013 została Pani Agnieszka Sznicer.

 • -
 • -
 • -

Konkurs plastyczny dla dzieci


Muzeum w Nieborowie i Arkadii zaprasza wszystkie dzieci do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "W książęcym stylu, czyli z wizytą u Radziwiłłów", którego celem jest zilustrowanie najciekawszych obiektów znajdujących się w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Nieborowie.

Autorzy najciekawszych prac zostana zaproszeni na bezpłatne zajęcia edukacyjne, a ich prace zostaną opublikowane w przewodniku wydanym specjalnie dla najmłodszych gości odwiedzających Pałac w Nieborowie.

Prace plastyczne należy je składać do 8 czerwca 2014 r. w Dziale Sztuki lub wysłać pocztą na adres:

Muzeum w Nieborowie i Arkadii
Dział Sztuki
Al. Legionów Polskich 232
99-416 Nieborów

Wyniki konkursu zostana ogłoszone 22 czerwca 2014 r.

Do prac należy dołączyć podstawowe dane: nazwa prezentowanego obiektu, imię i nazwisko autora, wiek dziecka, telefon kontaktowy oraz oświadczenie podpisane przez rodzica/opiekuna – formularz dostępny jako załącznik na facebooku.

Muzeum w Nieborowie i Arkadii, tel. 46 838 56 35 wew. 15


Proponowany wykaz obiektów:


SIEŃ

 • Reflektora
 • Niobe

KLATKA SCHODOWA W KOLORZE BŁĘKITU

 • Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego
 • Portret Heleny Radziwiłłowej
 • Portret Michał Hieronim Radziwiłła
 • Portret Janusza Radziwiłła

SALA BIAŁA

 • Trójnóg rzymski

GABINET ŹÓŁTY

 • Arabeska z drzwi wejściowych
 • Szklana harmonijka
 • Biurko z lirami

SYPIALNIA WOJEWODY

 • Krzesełka dziecięce
 • Portret  Michała Gedeona Radziwiłła
 • Portret Anieli Radziwiłł

GABINET ZIELONY

 • Piec
 • Krzesło Campbella

MAŁA JADALNIA

 • Niemy  kelner
 • Chłodziarka do wina
 • Kielich z monogramem (gablota)

SALON CZERWONY

 • Portret Anny Orzelskiej
 • Kafel piecowy

BUDUAR

 • Świecznik wiszący

GABINET BIBLIOTECZNY

 • Mebel- Kartoniera

BIBLIOTEKA

 • Globusy
   
 • -

W hołdzie Chełmońskiemu – rozstrzygnięcie konkursu


W dniu 9 kwietnia 2014 r. w Muzeum w Łowiczu odbyło się ogłoszenie wyników konkursu plastyczno-multimedialnego "W hołdzie Chełmońskiemu – w setną rocznicę śmierci artysty".

Na konkurs wpłynęło ponad 200 prac zgłoszonych przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Prace laureatów do końca kwietnia można obejrzeć w łowickim muzeum. Prace pozostałych uczestników konkursu są prezentowane w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Starosta Łowicki.
 

 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • fot. Muzeum w Łowiczu

"Łowickie" na Targach LATO 2014


W dniach od 4-6 kwietnia 2014 r. Powiat Łowicki uczestniczył w XIX Targach Turystyki i Wypoczynku LATO 2014 w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie.

Targi LATO są wyjątkowym kiermaszem ofert wakacyjnych i weekendowych, utrzymanym w charakterze festynu turystycznego. To niepowtarzalna okazja do znalezienia w jednym miejscu wszystkiego, co jest niezbędne do zaplanowania udanego urlopu czy krótszego odpoczynku w najatrakcyjniejszych rejonach Polski i poza granicami naszego kraju. To także doskonałe miejsce do wyboru obozów, kolonii czy zielonych szkół dla dzieci i młodzieży.

W piknikowej atmosferze polscy i zagraniczni wystawcy prezentowali ofertę wyjazdów urlopowych i weekendowych. Odwiedzający mogli poznać ciekawe zakątki naszego regionu, sprawdzić jakie propozycję są dostępne na nadchodzące lato i rozpocząć przygotowania do wakacji.

Stoisko "Łowickie" prezentowało swoją ofertę turystyczną poprzez przedstawicieli Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej oraz Gminy Nieborów, właścicieli gospodarstw agroturystycznych: "Stajni u Kowala" i "Rancza u Noego" w Nieborowie oraz właścicieli "Karczmy Bednarskiej". Centrum i Gmina Nieborów otrzymały wyróżnienie za ciekawą aranżację stoiska promocyjnego.
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

"Ludzie z pasją" – Jagoda Lendzion


10 kwietnia 2014 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Ludzie z pasją". Tym razem gościem była pani Jagoda Lendzion – przewodnik z długoletnim stażem, aktualnie Sekretarz Zarządu Oddziału PTTK w Łowiczu.

Opowiadała o genezie, historii i atrakcjach romantycznego ogrodu, w stylu angielskim w Arkadii, założonego w XVIII w. przez Helenę z Przeździeckich Radziwiłłową, żonę Michała Hieronima Radziwiłła, właściciela pobliskiego Nieborowa.

Arkadia – "kraina szczęścia i pokoju", stworzona według ówczesnej mody na sentymentalizm, pełna sztucznych ruin i świątyń dumania, nastrojowych kaskad, mostów i stawów, zaliczana jest do najwspanialszych parków w Polsce.
 

 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu

Na tropie ciekawej książki dla dzieci


Bibliotekarze Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu wraz z reporterem Radia Victoria tropili ciekawą książkę dla dzieci. Pytali przechodniów o książki, które pamiętają z dzieciństwa i które warto czytać dzieciom oraz o takie, których czytać nie należy.

Celem akcji było promowanie literatury pięknej dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych, a okazją ku temu był „Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”, obchodzony na całym świecie 2 kwietnia.

Efektem finalnym akcji jest ranking książek dla dzieci polecanych i niepolecanych przez naszych ankieterów zamieszczony poniżej.
 

 • -
  <powiększ>
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu
 • fot. PBP w Łowiczu

Dzień Kultury Koreańskiej


Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei, Łowicka Akademia Sportu i Muzeum w Łowiczu zapraszają na Dzień Kultury Koreańskiej w sobotę 5 kwietnia 2014 r. w godz. 11.00–15.00 w budynku muzeum, Stary Rynek 5/7.

W programie:

 • prezentacja o Korei
 • pokaz Taekwondo (grupa z Łowicza)
 • pokaz układów tanecznych do muzyki K-POP
 • pokaz tańca z wachlarzami
 • przymierzanie tradycyjnych strojów
 • malowanie Masek
 • kaligrafia
 • drzeworyt
 • pokaz kuchni koreańskiej z degustacją

Wstęp wolny!
 

 • -

Warsztaty plastyczne dla dzieci


Muzeum w Łowiczu zaprasza na przedświąteczne warsztaty w niedzielę 6 kwietnia 2014 r. Na zajęciach, pod okiem twórcy ludowego i pracownika muzeum, będzie można wykonać palmę wielkanocną lub świąteczne ozdoby.

Wykonane na warsztatach prace uczestnicy zabiorą ze sobą do domu, by cieszyć się nimi podczas nadchodzących świąt.

Zapraszamy dzieci (także z rodzicami) i młodzież.
 

 • -

Stypendia i nagrody dla sportowców


Zawodnicy,  którym zostały przyznane przez Zarząd Powiatu Łowickiego nagrody za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym międzynarodowym lub krajowym oraz stypendia sportowe na rok 2014:

 1. Zbigniew Bródka – zdobywca złotego i brązowego medalu podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku.
   
 2. Wojciech Sut – zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego „Błyskawica” w Domaniewicach.
  Osiągnięcia w 2013 r.: IV miejsce na dystansie 1000 m podczas Mistrzostw Polski Juniorów;  legitymuje się I klasą sportową.
   
 3. Mateusz Fabjański – zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego „Błyskawica” w Domaniewicach.
  Osiągnięcia w 2013 r: Młodzieżowy Mistrz Polski na dystansach III miejsce na 5 000 m; V miejsce na dystansie 500 m oraz VI miejsce na dystansie 10 000 m.
   
 4. Artur Janicki – zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego „Błyskawica” w Domaniewicach.
  Osiągnięcia w 2013 r.: IV miejsce w biegu drużynowym podczas Mistrzostw Świata Seniorów w Zakopanem.
   
 5. Marcel Jóźwiak – zawodnik Łowickiej Akademii Sportu.
  Osiągnięcia w 2013 r.: IV miejsce na V Technicznych Mistrzostwach Polski w kat. senior w Nidzicy; I miejsce na V Technicznych Mistrzostwach Polski w kat. drużyna mężczyzn oraz I miejsce podczas Pucharu Polski Poomase w kat. drużyna mężczyzn.
   
 6. Igor Wojciechowski – zawodnik Łowickiej Akademii Sportu.
  Osiągnięcia w 2013 r.: II miejsce podczas V Technicznych mistrzostw Polski w kat. senior w Nidzicy; I miejsce podczas V Technicznych Mistrzostw Polski w kat. drużyna męska, II miejsce w kat. senior.  I I miejsce w kat. drużyna mężczyzn; posiada  klasę sportową Międzynarodową Mistrzowską; licencjonowany zawodnik Polskiego Związku Teakwondo Olimpijskiego.
   
 7. Gabriela Gajewska – zawodniczka Łowickiej Akademii Sportu.
  Osiągnięcia w 2013 r.: I miejsce podczas VI Hungarian Poomase Championship w kat. pary B w Budapeszcie; I miejsce podczas VI Hungarian Poomase Championship w kat. junior B w Budapeszcie; III miejsce podczas Pucharu Polski Poomase w kat. junior w Nidzicy oraz I miejsce podczas Pucharu Polski Poomase w kat. pary mieszane w Nidzicy posiada I klasę sportową nadaną przez Polski Związek Sportowy; licencjonowany zawodnik Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego.
   
 8. Kamil Zabost – zawodnik Łowickiej Akademii Sportu.
  Osiągnięcia w 2013 r.: Podczas VI Hungarian Championship w kat. pary B w Budapeszcie; Podczas V Technicznych Mistrzostw Polski zajął I miejsce w kat. senior; I miejsce w kat. pary mieszane; I miejsce w kat. drużyna Mężczyzn; podczas Pucharu Polski Poomase I miejsce w kat. senior; I miejsce w kat. pary mieszane i I miejsce w kat. drużyna męska posiada klasę sportową Międzynarodową Mistrzowską.
   
 9. Piotr Malczyk – zawodnik Łowickiej Akademii Sportu.
  Osiągnięcia w 2013 r.: III miejsce podczas V Technicznych Mistrzostw Polski w kat. senior w Nidzicy; III miejsce podczas Pucharu Polski Poomase w kat. senior.


Trenerzy, którym zostały przyznane nagrody za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym międzynarodowym lub krajowym:

 1. Mieczysław Szymajda – trener Uczniowskiego Klubu Sportowego „Błyskawica” w Domaniewicach.
   
 2. Kamil Sobol – trener Łowickiej Akademii Sportu.
   
 • -
 • -
 • -

Koło PZW zmieniło siedzibę


Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Łowiczu informuje osoby zainteresowane uzyskaniem zaświadczenia o zdanym egzaminie na kartę wędkarską, które jest niezbędne do wydania karty wędkarskiej, iż Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Łowiczu zmieniło swą siedzibę.

Obecnie mieści się ono w Gimnazjum nr 1, Al. Sienkiewicza 62 w Łowiczu (wejście od strony kwiaciarni).

Tel.  46 837 69 98, 505 156 196

Czynne:

 • wtorek     godz. 16.00 - 18.00
 • czwartek  godz. 16.00 - 18.00
   

Powiatowe Eliminacje 59. OKR


25 marca 2014 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbyły się Powiatowe Eliminacje 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Do konkursu zgłosiło się łącznie 28 uczestników w turniejach: recytatorskim (16), poezji śpiewanej (8) i wywiedzione ze słowa (4).

Komisja w składzie: Marcin Wartalski, Jolanta Pokorska i Magdalena Barlak postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

W TURNIEJU RECYTATORSKIM:

Nagrody:

 • Dominik Stuldych - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Władysława Grabskiego w Łowiczu
 • Michalina Wróbel - Pijarskie Liceum Ogólnokształcące Królowej Pokoju w Łowiczu
 • Malwina Żuchniewicz - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Władysława Grabskiego w Łowiczu

Wyróżnienie:

 • Dominik Szabłowski - Pijarskie Liceum Ogólnokształcące Królowej Pokoju w Łowiczu

 

W TURNIEJU POEZJI ŚPIEWANEJ:

Nagroda:

 • Klaudia Dudkiewicz - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Władysława Grabskiego w Łowiczu      

    

W TURNIEJU „WYWIEDZIONE ZE SŁOWA”:

Nagroda:

 • Ewelina Popławska - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. J. Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie

Wyróżnienie:

 • Julia Zwolińska - I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu

            
Do Eliminacji Rejonowych zakwalifikowali się: Dominik Stuldych, Michalina Wróbel, Malwina Juchniewicz, Klaudia Dudkiewicz i Ewelina Popławska.

Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w przeglądzie rejonowym, który będzie miał miejsce 8 kwietnia 2014 r. w Miejskim Ośrodku kultury w Skierniewicach.
 

 • -
 • -
 • -

XIV Targi Edukacyjne


W dniu 21 marca 2014 r. w godz. 9.00-13.00 w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym "Szkiełka" w Łowiczu, przy ul. Św. Floriana 11 odbyły się XIV Targi Edukacyjne organizowane przez Starostwo Powiatowe w Łowiczu oraz Powiatowy Urząd Pracy w Łowiczu.

Celem Targów Edukacyjnych było zaprezentowanie uczniom klas trzecich gimnazjów oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu łowickiego. Przybyłych na targi powitał Starosta Łowicki Krzysztof Figat oraz Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński.

Na targach zaprezentowały się:

 • wszystkie szkoły ponadgimnazjalne prowadzone przez Powiat Łowicki
 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Łowiczu
 • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łowiczu
 • Pijarskie Liceum Ogólnokształcące Królowej Pokoju w Łowiczu
 • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie
 • Biblioteka Pedagogiczna w Łowiczu
 • Cech Rzemiosł i Małej Przedsiębiorczości
 • Stowarzyszenie Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury

Po raz pierwszy udział w Targach wzięły łowickie przedsiębiorstwa:

 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu
 • Zakład Projektowo-Wykonawczy "BUDOWA"
 • P.P.H.U. "STEVEN"

Tegoroczne Targi Edukacyjne cieszyły się sporym zainteresowaniem. Wzięło w nich udział 14 gimnazjów, łącznie około 800 uczniów, którzy przybyli zarówno w grupach zorganizowanych, jak i indywidualnie.
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

"Historia skrywana w ziemi"


Dnia 27 marca 2014 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbył się kolejny wykład z cyklu "Spotkania z historią" pt. "Historia skrywana w ziemi". Tym razem gościem był Marcin Wiechno – archeolog pochodzący z Niedźwiady.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o najciekawszych wykopaliskach z okolic Łowicza, m.in. o szczątkach mamuta odkrytych w Skaratkach, skarbie w Maurzycach i mieczu znalezionym w Łowiczu podczas prac budowlanych.
 

 • -
 • -
 • -

LII Sesja Rady Powiatu Łowickiego


W środę, 26 marca 2014 roku o godz. 14.00, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łowiczu przy ul. Stanisławskiego 30a odbyła się LII Sesja Rady Powiatu Łowickiego.

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad LII Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Wnioski do porządku obrad.
 4. Przyjęcie protokołów z XLIX, L oraz LI Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 5. Informacja o działalności sportowej w Powiecie Łowickim.
 6. Działalność kulturalna Powiatu Łowickiego.
 7. Sprawozdanie z realizacji zadań zawartych w Wieloletnim Programie Współpracy Samorządu Powiatu Łowickiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za 2013 rok.
 8. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie określenia zadań Powiatu Łowickiego, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2014 roku.
 9. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie uchwalenia Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2014–2020.
 10. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie uchwalenia powiatowego programu przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji lokalnego rynku pracy.
 11. Informacja na temat zintegrowanego planowania rozwoju w kontekście opracowania zintegrowanej strategii rozwoju Powiatu Łowickiego.
 12. Sprawozdanie Starosty Łowickiego z prac Zarządu Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 13. Sprawozdanie z działalności Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 14. Interpelacje, wolne wnioski, zapytania radnych i sprawy różne.
 15. Zakończenie obrad LII Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
   

"Koncert wiosenny" w muzeum


Muzeum w Łowiczu i Niepubliczna Szkoła Muzyczna I i II Stopnia w Łowiczu zapraszają na "Koncert wiosenny". W programie utwory muzyki klasycznej i filmowej w wykonaniu uczniów oraz nauczycieli szkoły.

Koncert odbędzie się w środę 26 marca 2014 r. o godz. 17.00 w sali barokowej łowickiego muzeum.

Wstęp wolny!
 

 • -

Rajd na powitanie Wiosny


PTTK Oddział w Łowiczu zaprasza wszystkich miłośników pieszych i rowerowych wycieczek na kolejny rajd związany z powitaniem Wiosny. Organizatorem rajdu jest: PTTK w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu oraz Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej.

Rajd ma formę pieszą i rowerową, a rozpocznie się w sobotę 22 marca 2014 r. na Starym Rynku w Łowiczu o godzinie 11:00. Uczestnicy trasy pieszej będą mieć do pokonania ok. 6 km, a rowerzyści ok. 16 km, nie licząc powrotu z Lasku Miejskiego do Łowicza. Organizatorzy przygotowali konkursy na najciekawszą Marzannę, a także na dekorację wiosenną roweru lub uczestnika.
 

Więcej >> http://www.pttklowicz.pl
 

"Ludzie z pasją" – Adam Szymański


Dnia 12 marca 2014 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Ludzie z pasją".

Tym razem w bibliotece gościł Adam Szymański – przewodnik PTTK, prezes KTK Szprycha, który opowiedział m.in. o tym, jak z pasji rowerowej powstał profesjonalny Klub Turystyki Kolarskiej. Zachęcał zgromadzonych słuchaczy do podjęcia aktywności fizycznej. Mówił, że rower może służyć do poznawania najbliższej okolicy, historii regionu i jego zabytków, a ponieważ samemu niekiedy ciężko do takich ciekawych miejsc dotrzeć, tworzone są szlaki: rowerowe, piesze, konne.

Słuchacze dowiedzieli się jak takie szlaki są oznakowane, co zabrać na wycieczkę rowerową oraz jakie rajdy są organizowane przez łowicki oddział PTTK.
 

 • -
 • -
 • -

Kwalifikacja do służby wojskowej


Starosta Łowicki informuje, że w dniach 12 marca – 8 kwietnia 2014 r. na terenie Powiatu Łowickiego przeprowadzona będzie kwalifikacja wojskowa.

Kwalifikacji wojskowej w 2014 roku będzie podlegało 510 osób, w tym:

 • 485 mężczyzn z rocznika podstawowego (rocznik 1995)
 • 18 mężczyzn z roczników starszych
 • 7 kobiet
   

 

Otwarta Scena Artystyczna "Rosa"


Łódzki Dom Kultury zaprasza solistów, zespoły artystyczne działających w regionie łódzkim do udziału w kolejnej edycji Regionalnej Otwartej Sceny Artystycznej "Rosa". Koncert odbędzie się w dniu 23 kwietnia 2014 r. o godz. 15.00 w sali kolumnowej  Łódzkiego Domu Kultury, ul. Traugutta 18.

Ideą inicjatywy jest cykliczna prezentacja osiągnięć uzdolnionych artystów amatorów działających w regionie łódzkim. Występy różnorodnych grup: zespołów muzycznych, kabaretowych, teatralnych, solistów będą sprzyjały w nawiązywaniu nowych kontaktów oraz wymianie doświadczeń między wykonawcami, ich instruktorami, promując ich działalność. Występy odbędą się na nowoczesnej i dobrze wyposażonej scenie ŁDK.

Wszystkich chętnych wykonawców zapraszamy do udziału !!!

Regulamin oraz karta zgłoszenia znajduje się na stronie internetowej ŁDK oraz portalu Region Kultury: www.ldk.lodz.pl, www.regionkultury.pl

Informacje: oia@ldk.lodz.pl
 

 • -
 • -
 • -

Powiatowe Eliminacje 59. OKR


Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu informuje, że w dniu 25 marca 2014 r. o godz. 10.00 w siedzibie biblioteki, Stary Rynek 5/7, odbędą się Powiatowe Eliminacje 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Konkurs jest imprezą otwartą dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych.

Uczestnicy mogą wystąpić w czterech turniejach:

RECYTATORSKIM – repertuar uczestników obejmuje 3 utwory w całości lub fragmentach - 2 utwory poetyckie i prozę. Do prezentacji uczestnik wybiera 2 utwory: prozę oraz utwór  poetycki. Łączny czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut.

WYWIEDZIONE ZE SŁOWA – repertuar jest dowolny (np. wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów) Dowolna jest również forma prezentacji (np. teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem). Czas występu nie może przekroczyć  7 minut.

TEATRÓW JEDNEGO AKTORA – obowiązuje przygotowanie spektaklu w oparciu o dowolny materiał literacki. Czas trwania nie może przekroczyć 30 minut.

POEZJI ŚPIEWANEJ – repertuar obejmuje 3 utwory śpiewane i 1 utwór recytowany. Do prezentacji uczestnik zgłasza 2 utwory śpiewane, 1 utwór recytowany. Łączny czas ich wykonania nie może przekroczyć 10 minut. Przynajmniej jeden utwór musi być oryginalny, tzn. mieć nowo skomponowaną muzykę.

Zgłoszenia do konkursu (na załączonych kartach) powinny być kierowane pod adresem: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu, Stary  Rynek  5/7, w  terminie do 19 marca 2014 r.

Dodatkowe informacje: www.tkt.art.pl
 

Fotokonkurs "Przyłapani na czytaniu"


Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe z powiatu łowickiego do wzięcia udziału w V edycji Konkursu Fotograficznego "Przyłapani na czytaniu".

Celem konkursu jest udowodnienie, że czytanie może być świetną rozrywką  oraz przypomnienie jaką satysfakcję może dać szperanie między regałami w księgarni czy bibliotece, trzymanie w dłoni książki i odkrywanie z nią nowej, nieznanej rzeczywistości.

Wystarczy być czujnym obserwatorem. Na zdjęciu należy uchwycić osoby czytające książki w nietypowych miejscach i sytuacjach. Do konkursu można zgłosić maksymalnie 3 wykonane przez siebie zdjęcia w formacie min. 15x21 cm.

Fotografie należy przesłać lub dostarczyć osobiście na adres:

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu, Stary Rynek 5/7, 99-400 Łowicz z dopiskiem "Konkurs fotograficzny - Przyłapani na czytaniu" do dnia 11.04.2014 r.

Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Biblioteki oraz pod nr tel. 46 837 38 74, a także na stronie internetowej: http://www.pbplowicz.blogspot.com
 

Plik do pobrania:

Uroczyste uhonorowanie Zbigniewa Bródki


26 lutego 2014 roku w Muzeum w Łowiczu, w kaplicy św. Karola Boromeusza, odbędzie się uroczysta, wspólna Sesja Rady Powiatu Łowickiego, Rady Miejskiej w Łowiczu i Rady Gminy Domaniewice.

Uroczystość zorganizowana została w celu uhonorowania Zbigniewa Bródki – złotego i brązowego medalisty olimpijskiego z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

Podczas uroczystości Zbigniewowi Bródce została wręczona m.in. Super Marka Regionalna "ŁOWICKIE” oraz tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Łowicza".
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

fot: CKTiPZŁ

Gmina Domaniewice powitała Mistrza


Mieszkańcy Domaniewic i okolic po brzegi wypełnili salę gimnastyczną miejscowej szkoły podstawowej witając swojego Mistrza Olimpijskiego Zbigniewa Bródkę, który bardzo zmęczony już po trudach całego dnia zaprezentował zebranym dwa zdobyte medale olimpijskie.

Na zaproszenie gospodarzy imprezy: Wójta Gminy Domaniewice Pawła Kwiatkowskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Domaniewice Ryszarda Ogonowskiego przybyli m. in. Poseł na Sejm – Członek Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Marek Matuszewski, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień oraz Starosta Łowicki Krzysztof Figat. Obecni byli również Radni Powiatu Łowickiego – Małgorzata Ogonowska i Waldemar Wojciechowski oraz Burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek.

Po oficjalnych powitaniach i występach zespołu pieśni i tańca "Kalina" z Domaniewic głos zabrał nasz Mistrz, który podziękował gorąco za przybycie i serdeczne przywitanie. Wręczył także przywiezioną specjalnie pamiątkową srebrną monetę z wizerunkiem łyżwiarza, swojemu pierwszemu trenerowi Mieczysławowi Szymajdzie.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Przygotowano wielki i okazały tort z wizerunkiem Zbigniewa Bródki, swoje największe hity zagrał zespół Weekend, a na koniec imprezy przed budynkiem szkoły zaprezentowano pokaz laserów i sztucznych ogni.
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Łowiczanie witali Zbigniewa Bródkę


Lotnisko Chopina w Warszawie wypełnione było po brzegi mieszkańcami powiatu łowickiego podczas oficjalnego powitania wracających z Igrzysk Olimpijskich w Soczi naszych medalistów w łyżwiarstwie szybkim.

Przedstawiciele Powiatu Łowickiego, Urzędu Miejskiego w Łowiczu, Gminy Domaniewice, kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej z Łowicza, strażacy oraz mieszkańcy powiatu łowickiego wyruszyli przywitać Zbigniewa Bródkę – złotego i brązowego medalistę Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

Łącznie z Łowicza i okolic pojechało 11 autokarów i kilka mniejszych busów pełnych sympatyków naszego Mistrza Olimpijskiego. Łowiczanie stanowili najliczniejszą grupę osób na lotnisku Chopina w Warszawie. Pełne napięcia chwile oczekiwania na naszych sportowców zebranym umilali głośnym śpiewem ludowych pieśni i muzyką członkowie zespołu "Kalina" z Domaniewic, czym wzbudzali wielką sensację wśród pozostałych gapiów.

Emocje sięgnęły zenitu w chwili pojawienia się naszych bohaterów na lotnisku, odegrano na ich cześć Mazurka Dąbrowskiego i wręczono im kwiaty. Na twarzach sportowców pojawiły się uśmiechy i łzy wzruszenia.

- Bardzo dziękuję za takie przywitanie. Podczas startów w ogóle się nie denerwowałem, pierwszy raz nogi ugięły mi się podczas grania Mazurka Dąbrowskiego w Soczi, a tutaj dziś ledwo stoję... – nie krył wzruszenie Zbigniew Bródka.

Ceremonia nie trwała zbyt długo ponieważ naszych sportowców czekała jeszcze konferencja prasowa, a także spotkanie z Ministrem Sportu i Turystyki Andrzejem Biernatem.
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Targi w Łodzi z Powiatem Łowickiem


W dniach 21-23 lutego 2014 r. Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej wraz z Gminą Nieborów uczestniczyło w XX Jubileuszowych Targach "NA STYKU KULTUR" w Łodzi.

Stoisko promocyjne ŁOWICKIE zostało zaaranżowane we współpracy z Gminą Nieborów i jak zwykle przyciągało tłumy odwiedzających. Zaprezentowane zostały walory nie tylko turystyczne, ale także kulinarne. Na zaproszenie Gminy Nieborów udział w targach wzięli przedstawiciele nowo otwartej restauracji "Karczma Bednarska" z degustacją swoich potraw.

Odwiedzający stoisko ŁOWICKIE mogli spróbować swoich sił w wycinankarstwie oraz papieroplastyce. Warsztaty i pokazy prowadzone przez twórczynię ludową Beatę Rokicką cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Centrum promowało Ziemię Łowicką rozdając znane już foldery oraz najnowszą ulotkę "Odkryj Łowickie już za 159 zł", która informuje turystów o lokalnych atrakcjach, a także o terminach imprez kulturalnych, turystycznych i plenerowych.
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

"Ludzie z pasją" – Eligiusz Pietrucha


Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu rozpoczęła cykl spotkań pn. "Ludzie z pasją". 21 lutego 2014 r., w Międzynarodowym Dniu Przewodnika, w murach biblioteki gościł Eligiusza Pietrucha – wieloletni działacz PTTK, założyciel Klubu Turystyki Kolarskiej "Szprycha", konferansjer, gawędziarz, popularyzator turystyki i  kultury łowickiej.

Zebranym na spotkaniu słuchaczom przybliżył historię powstania zawodu – od miejscowego informatora do wykwalifikowanego przewodnika. Pan Pietrucha, jak przystało na gawędziarza, zabrał obecnych w niezwykłą podróż po dziejach polskiego przewodnictwa turystycznego.

Opowiedział również anegdoty związane ze swoją pracą i sławnymi ludźmi, których oprowadzał (m.im. Bogusławem Wołoszańskim, Anną Marią Jopek).

Jak mówił p. Pietrucha... przewodnikiem może zostać każdy, kto ukończył 18 lat i przeszedł odpowiednie szkolenie, ale jak widać na jego przykładzie, przewodnik aby spełniał oczekiwania turystów, musi być człowiekiem z pasją.
 

 • -
 • -
 • -

XLIX Sesja Rady Powiatu Łowickiego


W środę, 26 lutego 2014 roku, o godz. 9.00, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łowiczu przy ul. Stanisławskiego 30a odbyła się XLIX Sesja Rady Powiatu Łowickiego.

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad XLIX Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Wnioski do porządku obrad.
 4. Przyjęcie protokołu z XLVIII Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 5. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany uchwały Nr III/15/2011 Rady Powiatu Łowickiego z dnia 26 stycznia 2011 roku w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu przyznawania i pozbawiania, rodzajów i wysokości stypendiów sportowych oraz nagród za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym międzynarodowym lub krajowym.
 6. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zmiany budżetu na 2014 rok.
 7. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łowickiego na lata 2014 – 2017.
 8. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie skargi na Dyrektor SOSzW w Łowiczu oraz Wicestarosty Łowickiego.
 9. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie skargi na Dyrektora Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej.
 10. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie skargi na Starostę Powiatu Łowickiego Krzysztofa Figata.
 11. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy.
 12. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie uchylenia uchwały Nr XVIII/134/2012 Rady Powiatu Łowickiego z dnia 29 lutego 2012 roku w sprawie zamiaru  przekształcenia Technikum Uzupełniającego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr I im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu w Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.
 13. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zamiaru przekształcenia Technikum Uzupełniającego Nr 3 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łowiczu w Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.
 14. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie zamiaru przekształcenia Technikum uzupełniającego Nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu w Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.
 15. Stan ochrony przeciwpożarowej na terenie Powiatu Łowickiego.
 16. Informacja o sieci szkół ponadgimnazjalnych na terenie Powiatu Łowickiego w świetle prognoz demograficznych.
 17. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów za rok poprzedni.
 18. Sprawozdanie Starosty Łowickiego z prac Zarządu Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 19. Sprawozdanie z działalności Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 20. Interpelacje, wolne wnioski, zapytania radnych i sprawy różne.
 21. Zakończenie obrad XLIX Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
   

Ogłoszenie otwartego konkursu ofert


Zarząd Powiatu Łowickiego ogłasza otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w 2014 roku przez organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego.
 

Gratulacje od Prezesa NIK

 • -
  <powiększ>

"Tacy Sami" w Warszawie


Tego dnia posłaniec ze świata niepełnosprawnych artystów zapukał delikatnie do moich drzwi. Postanowiłem otworzyć się na to pukanie – poprosiłem Lilkę i Agnieszkę o pokazanie prac uczestników z prowadzonych przez nie pracowni. Już po obejrzeniu pierwszej pracy oniemiałem. Nie byłem w stanie uporządkować swoich myśli. Przychodziło mi do głowy sformułowanie, które wielokrotnie i natrętnie powtarzałem w myślach: wtajemniczeni w los…– takie wrażenie towarzyszyły Jarosławi Ostaszkiewiczowi – reżyserowi telewizyjnemu, twórcy, producentowi „Big Brothera” i tytułowemu Wielkiemu Bratu z emitowanego przed laty reality show po obejrzeniu prac uczestników WTZ w Parmie.

5 lutego 2014 r., właśnie dzięki staraniom Jarosława Ostaszkiewicza i przychylności Dariusza Ryńca – właściciela „Po Prostu Art. Bistro” w Warszawie, w murach restauracji zaprezentowano prace uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tacy Sami” w Parmie.

Dla osób zarówno pracujących na rzecz WTZ w Parmie, jak i samych niepełnosprawnych artystów, wystawa ta to zwieńczenie ich zaangażowania i trudu wkładanego w codzienne zajęcia. To wyraz uznania dla tych, których los boleśnie doświadczył, a mimo to odnajdują oni swą drogę w artystycznym przekazie. Jak podkreśla inicjator tego przedsięwzięcia, Jarosław Ostaszkiewicz, szczególne podziękowania należą się pracownikom Warsztatów, którzy z wielkim sercem, zrozumieniem i troską podchodzą do swych podopiecznych.

Prace wystawione w „Po Prostu Art. Bistro” w Warszawie zostały wycenione i będą sprzedawane. Chętnych już teraz na dzieła uczestników WTZ Parma nie brakuje.

Niespodzianką dla goszczących w Warszawie uczestników WTZ w Parmie była możliwość zwiedzenia Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” i obiad, na który zaprosił do "Po Prostu Bistro Zachęta" Dariusz Ryniec.
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

"START w cyfrowy świat"


Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu włączyła się w ogólnopolski projekt Polska Cyfrowa Równych Szans prowadzony przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Projekt ma na celu pomoc pokoleniu 50+ w korzystaniu z komputera, Internetu, a także innych urządzeń przydatnych na co dzień.

W bibliotece można zapisać się na bezpłatne spotkania "START w cyfrowy świat", na których osoby z pokolenia 50+ nauczą się podstawowych i przydatnych informacji na temat sprzętu komputerowego. Nie chodzi nam o przekazanie wiedzy teoretycznej, ale o podstawy, które ułatwią i usprawnią życie kursantom.

Zajęcia prowadzić będzie Bibliotekarz-Latarnik, który przeszedł specjalne szkolenie. Na spotkaniach pomożemy zdobyć  umiejętności korzystania z sieci, które poprawią jakość życia i pracy.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 20 lutego 2014 r. w siedzibie biblioteki o godzinie 14.00. Chętnych prosimy o telefoniczne zgłoszenie pod numerem tel. 46 837 38 74.

 • -

Rajd Szlakiem Adama – z Łowicza do Bochenia


PTTK Oddział Łowicz i Gmina Łowicz są organizatorami Jubileuszowego "Rajdu Szlakiem Adama – z Łowicza do Bochenia". Rajd odbędzie się w najbliższą niedzielę 16 lutego 2014 roku, przebiegał będzie z Łowicza do Bochenia. Start rajdu o godz. 9.00 sprzed budynku Gminy Łowicz, ul. Długa 12, zgłoszenia od 8.30.

Kim był wspomniany Adam z Bochenia? Przypuszczalnie pochodził z Bochenia lub Łowicza, najczęściej występuje w źródłach jako Adamus de Bochin. Urodził się zapewne ok. 1470 roku. Do Akademii Krakowskiej wstąpił w 1486 roku, dwa lata później uzyskał tytuł bakałarza, a w 1492 roku uzyskał tytuł magistra sztuk wyzwolonych. Następnie podjął studia za granicą przypuszczalnie w Bolonii. Po powrocie nostryfikował swój tytuł doktora medycyny i przeszedł na służbę medyka królewskiego u Aleksandra Jagiellończyka i Zygmunta I Starego.

Nadal był też profesorem Akademii. W 1510 roku został wybrany rektorem uczelni, pełnił funkcję do 1511 roku. W czasie rektoratu Adama z Bochenia zniósł uciążliwy dla nowych studentów zwyczaj beanii (otrzęsin) oraz wprowadził wiele zmian w zakresie spraw majątkowych i administracyjnych. Adam z Bochenia był autorem „Dialogu czterech stanów spierających się o prawa do nieśmiertelności”, która to praca zrywała ze średniowiecznym poglądem na świat i stanowiła zwiastun humanizmu w Polsce. Zmarł w 1514 roku.

Wspomniany rajd jest po raz pierwszy organizowany wspólnie przez PTTK i Urząd Gminy. Odbywa się on w 500. rocznicę śmierci Adama z Bochenia. Jest okazją do przypomnienia królewskiego lekarza, postaci mocno związanej z Ziemią Łowicką. Trasa rajdu, jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne, przebiegać będzie doliną Bzury, przez lasy na „zapleczu” wsi Szczudłów i Świące i dalej drogą przez Świące do rzeki Bobrówki, a następnie doliną tej rzeczki do Bochenia. Jest też przygotowana trasa alternatywna, gdyby trudna była przeprawa przez nadbzurzańskie łąki.

W Bocheniu przed budynkiem dawnej szkoły przewodnik PTTK przybliży postać medyka królewskiego. Następnie przy tablicy pamiątkowej Adama z Bochenia władze samorządowe gminy i delegacja PTTK złożą kwiaty i zapalą znicze.

Na wszystkich uczestników rajdu będzie czekała ciepła strawa. Ponadto pracownice biblioteki w Bocheniu dla uczestników rajdu zorganizują konkurs wiedzy o gminie i Adamie z Bochenia, do którego nagrody sponsoruje Gmina Łowicz. Ponadto w Bocheniu będzie możliwe zwiedzanie Izby Historii Wsi Bocheń oraz odpoczynek po 12 kilometrowej wędrówce. Następnie uczestnicy rajdu autokarami wrócą do Łowicza – transport zapewnia Gmina Łowicz.

Każdy z uczestników rajdu otrzyma znaczek okolicznościowy przedstawiający postać Adama z Bochenia, okolicznościową pocztówkę z wizerunkiem drzeworytu, na którym Adam z Bochenia wręcza swoją księgę „Dialogus” królowi Zygmuntowi Staremu oraz liczącą ponad 40 stron książkę „Adam z Bochenia (+1514) w 500. rocznicę śmierci”. Książka przybliży postać królewskiego medyka, jego karierę i dokonania na niwie naukowej, twórczość, działania na rzecz Akademii w trakcie rektoratu. Opisuje też dzieło Adama „Dialog czterech stanów” oraz uroczystości z 1964 roku, gdy na budynku szkoły odsłonięto pamiątkową tablicę. Dodatkowo drogą wstępu zamieszczona została krótka historia Bochenia do XVI wieku.

Zdzisław Kryściak – prezes Koła Przewodników im. A. Chmielińskiej w Łowicz
 

 • -

"Zaszczep w sobie chęć szczepienia"


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łowiczu informuje o akcji przygotowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny pod hasłem "Zaszczep w sobie chęć szczepienia!". Akcja informacyjna skierowana jest zarówno do środowisk medycznych jak i pozamedycznych, szczególnie do rodziców i opiekunów dzieci.

Celem akcji jest m.in. wskazanie społeczeństwu na korzyści wynikające ze szczepień ochronnych oraz podniesienie poziomu wiedzy ogółu społeczeństwa w zakresie umiejętności zapobiegania chorobom zakaźnym, którym można przeciwdziałać na drodze szczepień. Warunkiem osiągnięcia zamierzonego celu jest ścisła współpraca z instytucjami realizującymi zadania z tego zakresu.

Link do strony internetowej: www.szczepienia.gis.gov.pl

Na podanej stronie internetowej za pośrednictwem PSSE w Łowiczu można zamieszczać informacje o realizowanych na terenie miasta i powiatu inicjatywach i programach profilaktycznych z zakresu szczepień ochronnych.
 

"Muzealne Spotkania z Fotografią"


Muzeum w Łowiczu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie "Muzealne Spotkania z Fotografią". Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Łowicki Krzysztof Figat, a współorganizatorem konkursu jest Urząd Miejski w Łowiczu.

Międzynarodowa edycja tego konkursu, organizowanego przez Muzeum w Koszalinie cieszy się od wielu lat dużą popularnością. W bieżącym roku nasze Muzeum po raz siódmy pragnie dołączyć do grona organizatorów i przeprowadzić w Łowiczu etap pośredni, w wyniku którego zgłoszone prace zostaną następnie przesłane do Muzeum w Koszalinie.

Termin zgłaszania prac upływa 30 kwietnia 2014 r. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom nastąpi 17 maja 2014 r. w Muzeum w Łowiczu. Do 14 czerwca zgłoszone prace przesłane zostaną do Muzeum w Koszalinie, by wziąć udział w międzynarodowej edycji konkursu.

Jednocześnie pragniemy przypomnieć, iż w latach ubiegłych wybrane fotografie łowickiej młodzieży były nagradzane i prezentowane na pokonkursowej wystawie, pokazywanej w wielu placówkach muzealnych w Polsce i za granicą.

Mamy nadzieję, iż nasza propozycja spotka się z zainteresowaniem nauczycieli, dzieci i młodzieży – mieszkańców regionu łowickiego.

Regulamin i karty zgłoszenia uczestnictwa są do pobrania na stronie: www.muzeumlowicz.pl
 

Kolejny wykład – "Spotkania z historią"


Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu zaprasza na kolejny wykład z cyklu "Spotkania z historią". Tym razem prelegentem będzie Zdzisław Kryściak – historyk, regionalista, przewodnik turystyczny, kolekcjoner "lovicianów", autor licznych artykułów dotyczących historii Łowicza i regionu łowickiego, który zabierze słuchaczy w niezwykły świat legend i opowieści o historii Łowicza.

Temat spotkania brzmi: "SPACER PO ŁOWICKIECH LEGENDACH".

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu w dniu 13 lutego 2014 r. (czwartek) na godzinę 16.00.

Wstęp wolny!

 • -

Dofinansowanie dla Muzeum w Łowiczu


Muzeum w Łowiczu informuje, że na 2014 rok otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na następujące dwa projekty:

 1. Dziedzictwo regionu łowickiego gwara Księżaków "język ojczysty" – projekt dofinansowany w kwocie 25.000 zł z programu operacyjnego Dziedzictwo kulturowe, priorytet Kultura ludowa.
  Zadanie przewiduje zebranie materiału dokumentującego aktualny stan wiedzy na temat gwary łowickiej. Na materiał ten złożą się: słownik gwary łowickiej ukazujący stan gwary w II poł. XX w. oraz teksty pieśni ludowych i dotyczących wybranych obrzędów regionu łowickiego I poł. XX w. Materiał posłuży do wydania publikacji książkowej, której uzupełnieniem będzie płyta z wyborem pieśni oraz tekstów mówionych gwarą łowicką.
  Wartość gwary jako znaku "wspólnoty terytorialno-językowej" odżyła w rodzącej się idei Europy regionów, Europy – kontynentu małych ojczyzn. Taką małą ojczyzną jest Księstwo Łowickie wraz ze swoimi gwarami, będącymi źródłem kultury duchowej, która zadecydowała o inności i odrębności kulturowej tego regionu.
  Wydawnictwo ma być przewodnikiem, "elementarzem" gwary łowickiej, w przystępny sposób przedstawiający ją osobom zainteresowanym kulturą ludową regionu łowickiego.
   
 2. "Dziedzictwo w plenerze konserwacja zabytków XVIII XIX w. prezentowanych w skansenie w Maurzycach". Dofinansowanie z programu operacyjnego Dziedzictwo kulturowe, priorytet Wspieranie działań muzealnych, wynosi 30.000 zł.
  Projekt przewiduje przeprowadzenie konserwacji zabytków sztuki sakralnej XVIII-XIX w. ze zbiorów Muzeum w Łowiczu, celem ich prezentacji w Skansenie w Maurzycach.
  Ujęte we wniosku muzealia związane są bezpośrednio z lokalizacją skansenu, wszystkie pochodzą z terenu dawnego Księstwa Łowickiego: nastawa ołtarzowa z mensą i tabernakulum oraz rzeźba Madonna z Dzieciątkiem pochodzą z kapliczki z miejscowości Retki (gmina Zduny), przydrożny krzyż drewniany – z Maurzyc. Z kolei obraz przedstawiający św. Franciszka pochodzi z kościoła z Wysokienic z poł. XVIII w., jaki przeniesiony został do Skansenu w Maurzycach w latach 2006-2009. Wymienione zabytki wymagają pilnych prac konserwatorskich.
   

"Śpiewogranie 2014" w Milówce


Kolejny raz Koło Przewodników im. Henryka Czyby przy oddziale PTTK w Tychach zorganizowało zlot "Śpiewogranie". W spotkaniu w dniach 24 -25 stycznia 2014 r. uczestniczyło ponad 40 przewodników z całej Polski. Wśród nich byli przedstawiciele kół z Gryfina, Szczecina, Gdyni, Malborka, Kielc, Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy, Rzeszowa, Sandomierza i Tychów. Była tam także czteroosobowa grupa przewodników z Łowicza. Zlot corocznie odbywa się w innym miejscu. "Śpiewogranie 2014" zostało zorganizowane w Milówce koło Żywca.

Pierwszego dnia grupa wyruszyła na Przełęcz Przegibek w Beskidzie Żywieckim i zdobyła położony na wysokości 1144 m. szczyt Będoszki Wielkiej. Na przełęczy położone jest schronisko Przegibek prowadzone przez Annę i Janusza Frontów. Rodzinna, przyjazna atmosfera i malownicze położenie zachęca do odwiedzin tego miejsca o każdej porze roku.

Następnego dnia uczestnicy zlotu wyruszyli do Milówki na prezentację tzw. Godów Żywieckich. Jest to tradycja występująca tylko na niewielkim obszarze Żywiecczyzny, nie spotykany w innych rejonach kraju. Na rynku w Milówce odbyła się prezentacja zespołów kolędniczych oraz konkurs strzelania z bata. Następnie na terenie mini skansenu prezentowało swoje programy 17 zespołów. W godzinach popołudniowych grupa pojechała do Koniakowa i Istebnej, gdzie uczestnicy zwiedzali izbę haftu koniakowskiego, kurną chatę oraz kościół w Istebnej.

Podczas każdego z tego typu wyjazdów przewodnicy naszego koła promują region łowicki. Każdy z uczestników zlotu otrzymał materiały promocyjne m.in. karty pocztowe Folkstar oraz ulotki o atrakcjach regionu łowickiego. Ponadto w czasie uroczystej kolacji uczestnicy zlotu otrzymali kalendarze łowickie pozyskane z Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej. Materiały te trafiają w ręce osób bezpośrednio związanych z ruchem turystycznym, przewodników i pilotów turystycznych oraz właścicieli biur podróży.

Kalendarz trafił również do rąk pani Ireny Golec, matki braci Golców (pochodzących z Milówki). Prezentowała ona gwarę i kulturę ludową podczas spotkania. W zamian łowickie koło otrzymało zdjęcie z dedykacją członków zespołu Golec uOrkiestra. Ponadto jeden kalendarz został przekazany właścicielom ośrodka, którzy od razu umieścili go w honorowym miejscu w swoim lokalu. Przez cały rok będzie promował Łowickie w Beskidach.
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Akcja "Bezpieczna Kobieta III"


Akcja skierowana jest do kobiet z powiatu łowickiego. Po edycji w 2010 i 2012 roku czas na edycję 2014. Ostanie dwie edycje pokazały że zainteresowanie jest bardzo duże, a takie działania są jak najbardziej potrzebne.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie kobiet, a także wypracowanie postawy pozwalającej zachować spokój, okazać zdecydowanie i pewnie stanąć wobec realnego zagrożenia.

Organizatorzy akcji: Łowicka Akademia Sportu, Komenda Powiatowa Policji w Łowiczu, Łowickie Centrum Kształcenia Ustawicznego, Urząd Miejski w Łowiczu, OSIR Łowicz.

Patron medialny: Tygodnik Nowy Łowiczanin, lowiczanin.info

Startujemy 11 lutego 2014 r. o godz. 18.00, Łowickie Centrum Kształcenia Ustawicznego (Medyk), ul. Ułańska 2 w Łowiczu.

Zapisy w formie mailowej i telefonicznej:
tel. 508 717 277
e-mail: lowicz.sport.academy@gmail.com

 

 • -

XLVIII Sesja Rady Powiatu Łowickiego


W środę, 29 stycznia 2014 roku, o godz. 12.00, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łowiczu przy ul. Stanisławskiego 30a odbędzie się XLVIII Sesja Rady Powiatu Łowickiego.

Porządek obrad:

 1. Otwarcie obrad XLVIII Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Wnioski do porządku obrad.
 4. Przyjęcie protokołu z XLVII Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
 5. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łowickiego na lata 2014 – 2025.
 6. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Łowickiego na 2014 rok.
 7. Sprawozdanie z działalności Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Łowickiego za 2013 rok.
 8. Informacja o działalności promocyjnej na rzecz rozwoju Powiatu Łowickiego.
 9. Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach/placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Łowicki za 2013 rok.
 10. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie określenia zasad zbywania aktywów trwałych samodzielnego publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu, oddawanie ich w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie.
 11. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości na rzecz Powiatu Łowickiego.
 12. Rozpatrzenie projektu Uchwały RPŁ w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości na rzecz Powiatu Łowickiego.
 13. Sprawozdanie Starosty Łowickiego z prac Zarządu Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 14. Sprawozdanie z działalności Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego w okresie między sesjami.
 15. Interpelacje, wolne wnioski, zapytania radnych i sprawy różne.
 16. Zakończenie obrad XLVIII Sesji Rady Powiatu Łowickiego.
   

"Wpłyń kajakiem w Łowickie..." umowa podpisana


W dniu 24 stycznia 2014 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego została podpisana umowa o dofinansowanie projektu pn. "Wpłyń kajakiem w Łowickie – Bzura, rzeka dla każdego turysty".

Umowę podpisał Artur Bagieński Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Ryszard Deluga Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Jacek Chołuj Dyrektor Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej. Przy podpisaniu umowy obecny był również Starosta Łowicki Krzysztof Figat.

Projekt "Wpłyń kajakiem w Łowickie – Bzura, rzeka dla każdego turysty" obejmuje m.in. zakup kajaków wraz z asortymentem, przyczepy do ich przewozu oraz wydanie przewodnika kajakowego.
 

 • -
 • -
 • -

Informacja Wydziału OŚRiL


Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Łowiczu uprzejmie informuje, iż w dniach od 27 stycznia do 4 lutego 2014 roku nie będzie wykonywane cechowanie drewna w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa.
 

Dzień Ekonomii Społecznej

 • -

Wystawa w I rocznicę śmierci


Jego Ekscelencja Biskup Łowicki i Dyrektor Muzeum w Łowiczu zapraszają na wystawę poświęconą ś.p. Kardynałowi Józefowi Glempowi, Prymasowi Polski w I rocznicę śmierci.

Otwarcie wystawy odbyło się w niedzielę 26 stycznia 2014 r. w kaplicy pw. Św. Karola Boromeusza w łowickim muzeum. Wystawa prezentująca przedmioty związane z Prymasem, pamiątki osobiste, medale okolicznościowe będzie czynna do 2 lutego 2014 r.
 

 • -

Powiat Łowicki na "Grüne Woche"

 

W Berlinie w dniach 17-26.01.2014 r. odbywały się jedne z największych na świecie targi żywności, rolnictwa i ogrodnictwa "Grüne Woche".

Od 2005 r. corocznie targi te realizują koncepcję kraju partnerskiego. W tym roku patronat objęła Estonia, która nie tylko przygotowała atrakcje żywnościowe dla smakoszy, ale także prezentację swojego rolnictwa. Polska taką funkcję pełniła w 2011 roku, a uczestniczy w targach po raz 28. Tradycyjnie już Polska promuje się pod hasłem „Polska SCHMECKT!”, czyli „Polska smakuje!”. Tegoroczne  wystąpienia obejmowały ponad 120 firm z dziesięciu regionów Polski. Prezentowały one zarówno szeroki asortyment żywności: wędlin, serów, pieczywa, ryb, jak i interesujące oferty agroturystyczne i kulturę ludową.

W tym roku na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przy którym część przestrzeni zajmował powiat łowicki, promowana była gęsina i regionalny produkt rodem z Poznania - rogal świętomarciński.

Powiat Łowicki reprezentował Starosta Krzysztof Figat oraz Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”. Obecni byli także przedstawiciele partnerskich powiatów: tatrzańskiego, świdnickiego i kartuskiego. Blichowiacy swoją żywiołowością, porywającą muzyką i barwnymi strojami wzbudzali wielkie ożywienie i przyciągali do stoiska tłumy odwiedzających targi. Również podczas ich występów łowiczanki rozdawały wielojęzyczne ulotki zachęcające do przyjazdu w rejony Łowicza i okolic, co spotkało się z wielkim zainteresowaniem.

Stoisko Powiatu Łowickiego odwiedzili tak znamienici goście jak: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba oraz Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński.
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Polonez na Starym Rynku i Gala Noworoczna


W dniu 16 stycznia 2014 roku, punktualnie o godzinie 12.00, na Starym Rynku w Łowiczu ponad dwustu maturzystów, nauczyciele ze szkół z terenu powiatu łowickiego, Przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego, Starosta Łowicki, oraz Radni Powiatowi odtańczyli uroczystego poloneza przy akompaniamencie 50 osobowej Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Warszawy. Ten tradycyjny taniec równocześnie odtańczony został  w czterech zaprzyjaźnionych powiatach – łowickim, tatrzańskim, kartuskim i świdnickim.

Bezpośrednio po polonezie w sali barokowej Muzeum w Łowiczu rozpoczęła się Gala Noworoczna, na której firmy i instytucje, które swoją działalnością promują region łowicki w kraju i zagranicą, otrzymały z rąk Przewodniczącego Rady Powiatu Łowickiego Krzysztofa Górskiego i Starosty Łowickiego Krzysztofa Figata statuetki Marki Regionalnej "ŁOWICKIE".

Laureatami roku 2013 zostali:

 • P.P.H.U "STYROMAX" z Kolonii Łyszkowice – zajmująca się produkcją sztukaterii styropianowej, płyt styropianowych do budownictwa, opakowań dla przemysłu elektronicznego i wyrobów z EPS
 • P.P.H.U. "STEVEN" Marek Bryła z Goleńska – prężnie rozwijająca się firma o profilu dziewiarskim (skarpety, rajstopy)
 • Stowarzyszenie Łowicka Akademia Sportu, reprezentowane przez Prezesa Kamila Sobola

Po raz pierwszy przyznano Super Markę Regionalną "ŁOWICKIE", którą to otrzymała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu za szczególne zasługi w promowaniu regionu łowickiego.

Na zakończenie dla laureatów i zebranych gości, Orkiestra Reprezentacyjna Policji z Warszawy zagrała imponujący koncert.
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • fot. Muzeum w Łowiczu
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

fot: CKTiPZŁ, Muzeum w Łowiczu

Spotkania z historią – cykl prelekcji


Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu rozpoczyna cykl prelekcji pt. "Spotkania z historią". Celem wykładów jest przybliżenie mieszkańcom Łowicza bogatej historii miasta w ciekawy i przystępny sposób. Spotkania prowadzić będą osoby związane z miastem i regionem.

Cykl zapoczątkuje wystąpienie Zbigniewa Zagajewskiego – rodem ze Skaratek w powiecie łowickim, z zawodu historyka, związanego z Radiem Niepokalanów, działającego w szeregach Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu.

Pan Zbigniew opowie o dziejach Łowicza po 17 stycznia 1945 r. Temat spotkania brzmi "ŁOWICZ 17 STYCZNIA 1945 r. – WYZWOLENIE CZY ZNIEWOLENIE".

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Powiatowej Biblioteki Publicznej, Stary Rynek 5/7,  w czwartek 23 stycznia na godzinę 16.00.

Wstęp wolny.
 

 • -

Spotkanie władz samorządowych


10 stycznia 2014 roku w Skansenie w Maurzycach odbyło się spotkanie przewodniczących rad gmin, powiatu łowickiego i miasta Łowicza, wójtów, burmistrza i zastępcy burmistrza miasta Łowicza oraz starosty łowickiego.

Wzorem roku minionego starosta podjął się inicjatywy organizacji wspólnego spotkania, które jest okazją do podsumowania roku minionego i rozmów na temat zamierzeń do realizacji w roku 2014.

Tematem dyskusji  były zarówno planowane inwestycje, jak i wydarzenia kulturalno-promocyjne, gdzie ważną kwestią pozostaje ustalenie kalendarza tych wydarzeń tak, aby uniknąć nakładania się ich w tych samych terminach.

Starosta Krzysztof Figat podkreśla, iż bardzo ceni sobie współpracę z poszczególnymi gminnymi samorządami, jak również z władzami miasta Łowicza. Zauważa, iż duże znaczenie ma dla niego dotychczasowa koordynacja działań między powiatem a gminami i miastem i w przyszłości chciałby tą współpracę kontynuować.
 

Gala Noworoczna i Polonez na Starym Rynku


16 stycznia 2014 roku (czwartek) o godz. 12:00 na Starym Rynku w Łowiczu zostanie odtańczony wspólny polonez maturzystów z powiatu łowickiego, który w tym samym czasie tańczony będzie w powiecie kartuskim, świdnickim oraz tatrzańskim. Na Starym Rynku zagra Reprezentacyjna Orkiestra Policji.

O godz. 13.00, w sali barokowej Muzeum w Łowiczu, podczas uroczystej gali, nastąpi wręczenie przyznanej przez Zarząd Powiatu Łowickiego Marki Regionalnej "Łowickie" laureatom: P.P.H.U. "STYROMAX", P.P.H.U. "STEVEN" Marek Bryła, Stowarzyszeniu Łowicka Akademia Sportu oraz Super Marki Regionalnej "Łowickie" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu.

Galę uświetni koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Warszawy.
 

 • -

U W A G A ! awaria telefonu


Telefon Biura Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych jest nieczynny z powodu awarii. Do biura można dzwonić pod nr: 46 830 04 74 i 46 830 00 97.
 

Podziękowanie od Prezydenta RP


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski przysłał list z podziękowaniem za zaangażowanie i udział władz samorządowych powiatu łowickiego w organizacji Narodowego Czytania dzieł Aleksandra Fredry, które odbyło się w Muzeum w Łowiczu we wrześniu 2013 roku.

Jednocześnie zaprosił do tegorocznego czytania dzieł Henryka Sienkiewicza oraz przekazał świąteczne życzenia i pozdrowienia mieszkańcom powiatu łowickiego
 

 • -

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.