Powiat Łowicki

BIP

Data

8 marca 2021

Imieniny

Beaty, Jana

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

oferta edukacyjna
stat.gov
pttk
geoportal
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Kultura » Trzy flagi Drugiej Rzeczypospolitej »

Treść strony

Trzy flagi Drugiej Rzeczypospolitej


Dzień Flagi Rzeczypospolitej jest doskonałą okazją do przedstawienia społeczeństwu historii flag Rzeczypospolitej. Wbrew  powszechnie panującym poglądom dzieje polskich weksyliów – w tym flag narodowych i państwowych – są nie mniej skomplikowane jak dzieje Państwa Polskiego.

W prezentowanym opracowaniu pt. "Trzy Flagi Drugiej Rzeczypospolitej"  Krzysztof J. Guzek – nasz znakomity znawca dziejów polskich, narodowych i państwowych weksyliów, członek współzałożyciel specjalistycznego towarzystwa naukowego pn. Polskie Towarzystwo Weksylologiczne (posiadające afiliację FIAV – Międzynarodowej Federacji Towarzystw Weksylologicznych) – przedstawia w ogromnym zarysie historię polskich flag Drugiej Rzeczypospolitej, cezurą jest tu rok 1945.

Z kronikarskiego obowiązku wspomnijmy, iż Dzień Flagi Rzeczypospolitej został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. i nie jest polskim wynalazkiem. III Rzeczypospolita nie była w tej mierze prekursorem – przykładem może tu być Szwecja, w której Dzień Flagi obchodzony jest od 1916 roku.

Tekst ten powstaje nie bez powodu, bowiem w świadomości społeczeństwa zatarły się ślady historii. Zapraszamy więc do lektury.

[A.J.]
 

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.