Powiat Łowicki

BIP

Data

23 kwietnia 2021

Imieniny

Wojciecha, Jerzego

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

oferta edukacyjna
stat.gov
pttk
geoportal
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Podstrony » Aleja Gwiozg » Wanda i Julian Brzozowscy »

Treść strony


Wanda i Julian Brzozowscy,  twórcy prywatnego Muzeum Ludowego w Sromowie.

Julian Brzozowski (1925-2002) był autorem ponad 800 drewnianych rzeźb. Rzeźbieniem interesował się od najmłodszych lat, ale pierwsze figury do muzeum zaczął rzeźbić około roku 1955. Wyrzeźbione figury początkowo były przechowywane w dwóch pokojach mieszkalnych, a później również w garażu. Około 300 figur czekało na publiczne pokazanie prawie 20 lat. Łącznie w czterech wybudowanych pawilonach można oglądać dziś około 500 rzeźb, w tym 400 figur ruchomych. Mechanizmy do figurek wymyślał i wykonywał samodzielnie.  Oficjalne otwarcie Muzeum odbyło się 30 lipca 1972 roku. Następne 10 lat to urządzanie poszczególnych ruchomych scen. Dzięki ruchomym figurkom można zobaczyć scenę narodzin Jezusa Chrystusa (Szopkę Tysiąclecia), łowickie wesele, procesję na Boże Ciało, przyjęcie weselne, codzienne życie łowickiej wsi. Pan Julian zbierał również do Muzeum skrzynie łowickie posagowe, kredensy, serwantki, kupował stare bryczki, wolanty, wozy chłopskie i sanie. Wszystko to co gromadził przez całe swoje życie można zobaczyć w rodzinnym Muzeum w Sromowie.  Rzeźby Pana Juliana znajdują się także w Muzeum w Łowiczu, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Mazowieckim w Płocku, w Dortmundzie, Munster w Niemczech  i innych.  Za swoją działalność otrzymał: „Zasłużonego Działacza Kultury” przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki, Złoty Krzyż Zasługi. W 1989 roku otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Należał do Stowarzyszenia Twórców Ludowych z siedzibą w Lublinie, gdzie przez kilka lat był w Zarządzie Głównym, a przez 4 lata pełnił funkcję Wiceprezesa.

Wanda Brzozowska (1931-2003) zajmowała się wykonywaniem różnorodnych pająków łowickich. Kolekcja liczyła ponad 20 sztuk, a można je oglądać  w Muzeum w Sromowie. Pani Wanda tworzyła też łowickie wycinanki: kodry, gwiozdy, tasiemki. Wykonanymi wycinankami ozdabiała wnętrza Muzeum w Sromowie oraz domu, w którym mieszkała rodzina Brzozowskich.  Wanda Brzozowska wspierała męża Juliana w jego wysiłkach nad stworzeniem prywatnego muzeum. Należała do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz brała udział w konkursach rękodzieła ludowego.
 

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.