Powiat Łowicki

BIP

Data

22 kwietnia 2021

Imieniny

Łukasza, Kai

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

oferta edukacyjna
stat.gov
pttk
geoportal
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Kultura » Łowicki Powiat na Światowym Forum Heraldycznym »

Treść strony


Stuttgart 2010 - sukces heraldyka ze Zdun
 

Krzysztof J. Guzek, heraldyk ze Zdun Kościelnych, brał udział w kolejnym, już szóstym w jego dorobku światowym XXIX kongresie nauk heraldycznych STUTTGART 2010, który w bieżącym roku odbył się w Niemczech w dniach 12-18 września 2010 r. Światowe kongresy nauk heraldycznych i genealogicznych odbywają się co dwa lata, za każdym razem w innym państwie. Udział w pracach takiego meetingu światowego gremium heraldyków możliwy jest jedynie na zaproszenie Stałej Komisji Kongresowej. Na kongresy zapraszane jest max. ok. 300 heraldyków z całego świata;  warto więc w tym momencie  zauważyć, iż w bieżącym roku Krzysztof  J. Guzek otrzymał imienne zaproszenie na kongres STUTTGART  2010, co już było dużym wyróżnieniem.

Organizatorem tegorocznego kongresu były dwa niemieckie towarzystwa: PRO HERALDICA - firma o najwyższej światowej renomie, której założycielem był jeszcze w latach przed II wojną światową Ottfried Neubecker (+1977), w zgodnej ocenie znawców  najwybitniejszy ze wszystkich heraldyków i twórca nowoczesnej nauki - weksylologii oraz nie mniej znakomite Niemieckie Towarzystwo Heraldyczne „Wappen-HEROLD”.  Na blisko rok przed każdym kongresem ogłaszany jest tzw. temat wiodący, w ramach którego winny mieścić się zgłaszane do prac kongresowych referaty. Tegoroczny światowy  meeting heraldyków odbywał się w ramach tematu „Identity in genealogy and heraldry”, a w związku z tym heraldyk ze Zdun zgłosił na kongres referat pt. „ In searching of Identity. Selected problems of the contemporary Polish territoriał heraldry”.

Na kongres STUTTGART 2010 zgłoszono blisko 80 referatów, z których stały, kongresowy Komitet Naukowy zakwalifikował 51 do wygłoszenia - w tym referat Krzysztofa J. Guzka; co było kolejnym osiągnięciem mieszkańca Zdun. Referat heraldyka ze Zdun został dobrze oceniony - czego  dowodem jest pisemne, imienne  podziękowanie od Prezydenta Kongresu, jakie otrzymywali autorzy najbardziej interesujących referatów. Nie ulega wątpliwości, iż jest to dla Krzysztofa J. Guzka olbrzymie wyróżnienie.

We wspomnianym wyżej referacie  KJG prezentował  problemy heraldyki samorządowej, głównie z terenu Ziemi Łowickiej. Najbardziej istotne elementy wystąpienia poświęcone były herbom i znakom Miasta Łowicza oraz herbowi Gminy Zduny, gdzie szczegółowo przedstawiono genezę poszczególnych elementów tychże samorządowych symboli. W referacie przedstawiono także drogę do herbu Powiatu Łowickiego oraz herby innych gmin z terenu Łowickiego Powiatu, w tym Gminy Łowicz i Gminy Nieborów, a także wybrane herby wraz z genezą ich wzoru z obszaru ościennych powiatów (Gmina Maków, Gmina Godzianów, Gmina Witonia). Istotnym elementem referatu było nawiązanie do łowickiej sztuki ludowej, której motywy są szczególnie wyeksponowane w herbie Gminy Zduny (przypomnijmy, iż na kongresie DUBLIN 2002 herb Gminy Zduny został wpisany do annałów światowych kongresów heraldycznych jako modelowe, pierwsze w światowej heraldyce wykorzystanie motywu lokalnej sztuki ludowej do kreacji herbu terytorialnego) oraz w herbach Powiatu Łowickiego, w tym - w autorskim projekcie z 2000 r.  pełnego zespołu powiatowych symboli, opartego właśnie na motywach księżackiej sztuki ludowej.

Uczestnicząc w światowym meetingu heraldyków  Krzysztof J. Guzek przyczynił się do promocji Miasta Łowicza i Ziemi Łowickiej nie tylko w postaci referatu -  uczestnicy kongresu wykazali duże zainteresowanie materiałami promocyjnymi otrzymanymi z Wydziałów Promocji Miasta Łowicza i Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej. Niezwykle interesującym krokiem w kierunku promocji Łowicza i Ziemi Łowickiej okazały się zamówione w minimalnym nakładzie na własny koszt referenta okazjonalne T-shirty z autorskim logo Łowicza opartym na historycznej pieczęci miasta z 1550 r. i napisem STUTTGART 2010. Wręczone one zostały przede wszystkim organizatorom kongresu czyli towarzystwu Pro Heraldica - jak by nie było firmie o oświatowej renomie, a niezależnie od tego referent - poza oficjalnymi spotkaniami i dniem referatu, gdzie obowiązywał krawat - cały czas nosił  taki właśnie T-shirt pod marynarką. 

Warto wspomnieć, że Krzysztof J. Guzek był jednym z ok. 30 „kongresmanów” zaproszonych do zwiedzania siedziby towarzystwa PRO HERALDICA, które oprócz prowadzenia naukowych badań heraldyczno-genealogicznych zajmuje się użytkową sztuką heraldyczną znajdującą się na najwyższym światowym poziomie.

Miarą odniesionego sukcesu, oprócz wspomnianego wyżej pisemnego podziękowania za wygłoszony referat, może być fakt, iż Krzysztof J. Guzek  otrzymał już wstępne zaproszenia na kolejny  kongres nauk heraldycznych MAASTRICHT 2010 (Holandia). Bez obawy uchybienia prawdzie można pokusić się o stwierdzenie, że nasz ziomek  wszedł już na stałe do światowej elity heraldycznej, a przy okazji okazał się dobrym ambasadorem nie tylko Łowicza ale przede wszystkim  Ziemi Łowickiej w tymże międzynarodowym towarzystwie.
 

Uroczystość otwarcia Kongresu STUTTGART 2010 w Neues Schloss

 • -
  W pierwszym rzędzie siedzi Prezydent Kongresu QUEBEC 2008 - z laską prezydenta kongresu, która przekazywana jest prezydentowi kolejnego kongresu; w szkockim kilcie - Mark Dennis, Prezydent Stałego Komitetu Światowych Kongresów
 • -
  dr Harald Heimbach - Prezydent Kongresu STUTTGART 2010, już z prezydencką laską

STUTTGART 2010

 • -
  Neue Schloss, w którym odbyła się uroczystość otwarcia światowego kongresu nauk heraldycznych
 • -
  Sala „Elysee” w centrum kongresowym hotelu „Le Meridien”, gdzie odbywały się obrady kongresu
 • -
 • -
  Ekskluzywny, pięciogwiazdkowy hotel Le Meridien gdzie odbywały się obrady światowego kongresu nauk heraldycznych STUTTGART 2010
 • -
  Okazjonalny T-shirt wg projektu KJG z autorskim logo Łowicza (na otoku napieczętnego wizerunku pelikanów z 1550 r. inskrypcja o treści Signum Civitatis Loviczensis 1997 = Z n a k Miasta Łowicza 1997) i napisem STUTTGART 2010
 • -
  Faksymile podziękowania za referat od Prezydenta i Wiceprezydenta kongresu STUTTGART 2010

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.