Stuttgart 2010 - sukces heraldyka ze Zdun
Krzysztof J. Guzek, heraldyk ze Zdun Kościelnych, brał udział w kolejnym, już szóstym w jego dorobku światowym XXIX kongresie nauk heraldycznych STUTTGART 2010, który w bieżącym roku odbył się w Niemczech w dniach 12-18 września 2010 r. Światowe kongresy nauk heraldycznych i genealogicznych odbywają się co dwa lata, za każdym razem w innym państwie. Udział w pracach takiego meetingu światowego gremium heraldyków możliwy jest jedynie na zaproszenie Stałej Komisji Kongresowej. Na kongresy zapraszane jest max. ok. 300 heraldyków z całego świata; warto więc w tym momencie zauważyć, iż w bieżącym roku Krzysztof J. Guzek otrzymał imienne zaproszenie na kongres STUTTGART 2010, co już było dużym wyróżnieniem.
Organizatorem tegorocznego kongresu były dwa niemieckie towarzystwa: PRO HERALDICA - firma o najwyższej światowej renomie, której założycielem był jeszcze w latach przed II wojną światową Ottfried Neubecker (+1977), w zgodnej ocenie znawców najwybitniejszy ze wszystkich heraldyków i twórca nowoczesnej nauki - weksylologii oraz nie mniej znakomite Niemieckie Towarzystwo Heraldyczne „Wappen-HEROLD”. Na blisko rok przed każdym kongresem ogłaszany jest tzw. temat wiodący, w ramach którego winny mieścić się zgłaszane do prac kongresowych referaty. Tegoroczny światowy meeting heraldyków odbywał się w ramach tematu „Identity in genealogy and heraldry”, a w związku z tym heraldyk ze Zdun zgłosił na kongres referat pt. „ In searching of Identity. Selected problems of the contemporary Polish territoriał heraldry”.
Na kongres STUTTGART 2010 zgłoszono blisko 80 referatów, z których stały, kongresowy Komitet Naukowy zakwalifikował 51 do wygłoszenia - w tym referat Krzysztofa J. Guzka; co było kolejnym osiągnięciem mieszkańca Zdun. Referat heraldyka ze Zdun został dobrze oceniony - czego dowodem jest pisemne, imienne podziękowanie od Prezydenta Kongresu, jakie otrzymywali autorzy najbardziej interesujących referatów. Nie ulega wątpliwości, iż jest to dla Krzysztofa J. Guzka olbrzymie wyróżnienie.
We wspomnianym wyżej referacie KJG prezentował problemy heraldyki samorządowej, głównie z terenu Ziemi Łowickiej. Najbardziej istotne elementy wystąpienia poświęcone były herbom i znakom Miasta Łowicza oraz herbowi Gminy Zduny, gdzie szczegółowo przedstawiono genezę poszczególnych elementów tychże samorządowych symboli. W referacie przedstawiono także drogę do herbu Powiatu Łowickiego oraz herby innych gmin z terenu Łowickiego Powiatu, w tym Gminy Łowicz i Gminy Nieborów, a także wybrane herby wraz z genezą ich wzoru z obszaru ościennych powiatów (Gmina Maków, Gmina Godzianów, Gmina Witonia). Istotnym elementem referatu było nawiązanie do łowickiej sztuki ludowej, której motywy są szczególnie wyeksponowane w herbie Gminy Zduny (przypomnijmy, iż na kongresie DUBLIN 2002 herb Gminy Zduny został wpisany do annałów światowych kongresów heraldycznych jako modelowe, pierwsze w światowej heraldyce wykorzystanie motywu lokalnej sztuki ludowej do kreacji herbu terytorialnego) oraz w herbach Powiatu Łowickiego, w tym - w autorskim projekcie z 2000 r. pełnego zespołu powiatowych symboli, opartego właśnie na motywach księżackiej sztuki ludowej.
Uczestnicząc w światowym meetingu heraldyków Krzysztof J. Guzek przyczynił się do promocji Miasta Łowicza i Ziemi Łowickiej nie tylko w postaci referatu - uczestnicy kongresu wykazali duże zainteresowanie materiałami promocyjnymi otrzymanymi z Wydziałów Promocji Miasta Łowicza i Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej. Niezwykle interesującym krokiem w kierunku promocji Łowicza i Ziemi Łowickiej okazały się zamówione w minimalnym nakładzie na własny koszt referenta okazjonalne T-shirty z autorskim logo Łowicza opartym na historycznej pieczęci miasta z 1550 r. i napisem STUTTGART 2010. Wręczone one zostały przede wszystkim organizatorom kongresu czyli towarzystwu Pro Heraldica - jak by nie było firmie o oświatowej renomie, a niezależnie od tego referent - poza oficjalnymi spotkaniami i dniem referatu, gdzie obowiązywał krawat - cały czas nosił taki właśnie T-shirt pod marynarką.
Warto wspomnieć, że Krzysztof J. Guzek był jednym z ok. 30 „kongresmanów” zaproszonych do zwiedzania siedziby towarzystwa PRO HERALDICA, które oprócz prowadzenia naukowych badań heraldyczno-genealogicznych zajmuje się użytkową sztuką heraldyczną znajdującą się na najwyższym światowym poziomie.
Miarą odniesionego sukcesu, oprócz wspomnianego wyżej pisemnego podziękowania za wygłoszony referat, może być fakt, iż Krzysztof J. Guzek otrzymał już wstępne zaproszenia na kolejny kongres nauk heraldycznych MAASTRICHT 2010 (Holandia). Bez obawy uchybienia prawdzie można pokusić się o stwierdzenie, że nasz ziomek wszedł już na stałe do światowej elity heraldycznej, a przy okazji okazał się dobrym ambasadorem nie tylko Łowicza ale przede wszystkim Ziemi Łowickiej w tymże międzynarodowym towarzystwie.