Powiat Łowicki

BIP

Data

4 sierpnia 2020

Imieniny

Dominika, Jana

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

oferta edukacyjna
stat.gov
pttk
geoportal
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Główna News'owa »

Treść strony

Wystawa "Kamienie mówią. Skamieniałości z kolekcji Edwarda Noniewicza"

 

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę „Kamienie mówią. Skamieniałości z kolekcji Edwarda Noniewicza”.
Wystawa czynna od 20 czerwca do 30 sierpnia 2020 roku.

Edward Noniewicz urodził się w 1939 r. w Wilnie, od 1945 r. wraz z rodziną mieszkał w Wałczu, a w 2009 roku przeprowadził się do Łowicza. Jest osobą o niezwykle rozległych zainteresowaniach. Przede wszystkim jest znany jako kolekcjoner, fascynat nauk o Ziemi, posiadacz bogatej kolekcji skamieniałości, minerałów, muszli, którą gromadzi od kilkudziesięciu lat. Wystawa prezentuje zaledwie fragment niezwykle licznego zbioru, pozyskanego samodzielnie podczas poszukiwań na terenach Kielecczyzny (zwłaszcza w okolicach Korytnicy), Lubelszczyzny, okolic Drawska Pomorskiego, Krakowa i Rzeszowa. Tylko nieliczne okazy pochodzą z wymiany między zbieraczami lub zostały zakupione. Ogółem posiada ponad milion skamielin m.in. ryb z okresu oligocenu, ślimaków, jurajskich amonitów, ramienionogów, jeżowców, trzeciorzędowej fauny i flory, trylobitów i głowonogów.

Edward Noniewicz zapisał się również w historii odkryć paleontologicznych. W 2002 r. na jednym ze swoich ulubionych stanowisk geologicznych w okolicach Jasła w woj. podkarpackim, pośród niezliczonych fragmentów skamieniałych ryb, odkrył zachowany w dwóch płytkach odcisk niezwykle rzadkiego europejskiego kolibra. Skamieniałość pochodziła z warstw oligoceńskich, sprzed około 30 milionów lat. Odkryty odcisk szkieletu ptaka okazał się zupełnie nowym gatunkiem, dotychczas nieopisanym. Znalezisko znajduje się w Instytucie Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie.

Na cześć znalazcy gatunek ten został nazwany Eurotrochilus – E. noniewiczi.

Kolekcjonowanie nie jest jego jedyną pasją. Edward Noniewicz to również artysta plastyk, który doskonale rysuje, tworzy wycinanki i w obu tych dziedzinach sztuki doszedł do perfekcji. Inspiracje czerpie z natury. Jego prace są bardzo malarskie, zachwycają precyzją kreski i cięcia, a także umiejętnością niezwykle realistycznego oddania formy i kształtu. Wizerunki skamieniałości i minerałów z własnej kolekcji w postaci rysunków i wycinanek są doskonałym uzupełnieniem wystawy.

Autor brał udział w wielu konkursach i wystawach. Należy dodać, że oprócz skamielin i minerałów kolekcjonuje również karty pocztowe, banknoty, monety, medale, odznaczenia i pamiątki związane

z Wałczem. Jego prace rysunkowe i wycinanki znajdują się w muzeach w Wałczu, Koszalinie, Pile, Rogoźnie, Dusznikach i Werne oraz w zbiorach prywatnych. W Łowiczu miały miejsce dotychczas dwie prezentacje jego kolekcji, rysunków i wycinanek: w 2015 r. w Miejskiej Bibliotece im. A. K. Cebrowskiego oraz w 2017 r. w Muzeum w Łowiczu.

Część swojej bogatej kolekcji (m.in. skamieniałości, banknoty, rysunki, wycinanki) przekazał Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu, które poświęciło mu jedną z ekspozycji.

Jego prace artystyczne są prezentowane na autorskiej stronie internetowej: www.edward.noniewicz.art.pl

 

  • plakat noniewicz

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.