Powiat Łowicki

BIP

Data

15 listopada 2019

Imieniny

Alberta, Artura

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

oferta
stat.gov
pttk
geoportal
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Główna News'owa »

Treść strony

Wieczór historyczny - wspomnienie „hołdu ruskiego”

Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej w Łowiczu będzie 29 października br. miejscem szczególnego wieczoru historycznego. Wieczoru będącego wspomnieniem „hołdu ruskiego” („hołdu Szujskich”).

W najbliższy wtorek przypada 408 rocznica wydarzenia. kiedy to hetman polny koronny Stanisław Żółkiewski przywiódł - ulicami Warszawy na Zamek Królewski - przed oblicze króla polskiego i wielkiego księcia litewskiego Zygmunta III, wziętych w niewolę byłego cara Rosji Wasyla IV Szujskiego wraz z braćmi.

Podkanclerzy koronny Feliks Krylski w tych słowach wyraził  rangę tego wydarzenia: „Bywało siła triumfów, bywało za pradziadów naszych siła zwycięstw (…) ale hospodara moskiewskiego tu stawić, gubernatora ziemi wszystkiej przyprowadzić, głowę i rząd państwa moskiewskiego tego panu swemu i Ojczyźnie oddawać, to dopiero dziwy, nowina, męstwo rycerstwa (…) sama sława”.

Właśnie o znaczeniu, symbolice i późniejszych konsekwencjach „ruskiego hołdu” z 1611r. - w ten październikowy wieczór - w sali konferencyjnej CKTiPZŁ mówić będą zaproszeni przez nas prelegenci. A są nimi Panowie: Michał Kordecki, Jarosław Urbański i Zbigniew Zagajewski.

Serdecznie zapraszamy w najbliższy wtorek do CKTiPZŁ w Łowiczu, Stary Rynek 17 o godz. 20, by bliżej poznać szczegóły i historyczne nawiązania tego - jakże szczególnego w historii Polski, Litwy i Rosji, a zapewne nie wszystkim znanego - wydarzenia. 

  • hold ruski plakat rgb

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.