Powiat Łowicki

BIP

Data

6 lipca 2020

Imieniny

Dominiki, Łucji

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

oferta edukacyjna
stat.gov
pttk
geoportal
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Główna News'owa »

Treść strony

Koncert ku czci św. Jana Pawła II

 

Starosta Łowicki – Marcin Kosiorek oraz Proboszcz Parafii Katedralnej – Ks. Robert Kwatek serdecznie zapraszają na Koncert ku czci św. Jana Pawła II w 20. rocznicę pielgrzymki do Łowicza, który odbędzie się w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu.

Koncert wykonają dla Państwa:
Grażyna Zielińska - sopran
prof. Janusz Purzycki - skrzypce
Szymon Olszański - organy
Gerald Spitzner - kompozytor
 

Grażyna Zielińska urodziła się w Zakopanem, jako jedyna córka w bardzo muzykalnej rodzinie. Pierwszym nauczycielem śpiewu była jej matka Julia Zielińska. W 14 roku życia rozpoczęła naukę w szkole Muzycznej w Zielonej Górze w klasie prof. Lidii Gawrylarz (uczennica prof. Adriany Lenczewskiej. W wokalnej genealogii: Wanda Ossoria - Dobiecka, Matylda Marchiesi, Manuel Garcia). W latach 1981 – 87 studia w Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu u prof. Zofii Grajnert na kierunku „wokalno – aktorskim“ (operowym) oraz pedagogicznym. 1987 – dyplom mgr. art. 1987 – zaangażowana w Teatrze Wielkim w Łodzi. 30.11.1992 - dyplom w Wyższej Szkole Muzycznej Mozarteum w Salzburgu. Od ukończenia studiów dalszy rozwój artystyczny doskonaliła u prof. Olivery Miljakovicz, śpiewaczki ze Staatsoper w Wiedniu (uczennica prof. Giny Cigna w Mediolanie i prof. Ludwiga Webera w Wiedniu), oraz u prof. Pohl – Tanaka Nanako (uczennica swojego wujka Ikuma Dan – najsłynniejszego kompozytora operowego Japoni, prof. Hideo Saito – nauczyciel dyrygenta Seiji Ozawa, oraz u prof. Sviatoslava Richtera). Zdobywczyni 1. Nagrody za rok 2001 w dziedzinie kultury przyznaną przez Republikę Austrii. Bierze udział w wielu Międzynarodowych Festiwalach min. Wiener Festwochen. Dokonuje dużo nagrań dla radia i telewizji w kraju i za granicą. 1992 – otrzymała obywatelstwo austriackie. Jej droga artystyczna wiedzie przez wiele krajów Europy i nie tylko, m. in. Niemcy, Belgia , Hiszpania, Szwajcaria, Francja, Włochy, Austria, Czechosłowacja, Słowacja, Jugosławia, Ameryka, Japonia. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną. Wiele jej uczniów zostaje laureatami międzynarodowych konkursów, jak również występuje na scenach Europy. 2004 - zostaje wybrana przez Międzynarodowe Consortium w Rzymie do wykonania partii sopranowej “Wielkiej Mszy Jana Pawła II”, dla której to głosu Maestro Gerald Spitzner skomponował. Zostaje mianowana kierownikiem artystycznym w Rzymie wyżej wymienionej mszy, prawykonanie 18.5.2005. W 2010 r. Zostaje zaproszona do Asyżu z okazji jubileuszu ogłoszenia Bazyliki głową i matką całego zakonu Minorytow, oraz 780 rocznicy złożenia ciała Św. Franciszka w tejże świątyni, podczas, którego wykonała „Hymn stworzenia” do słów Św. Franciszka. Współpracuje z wieloma kompozytorami z Polski i z zagranicy. Wielkie znaczenie miała przyjaźń z prof. Henrykiem, Mikołajem Góreckim. Na jej prośbę postanawia skomponować dzieło poświęcone Bl. Ks. Piotrowi Dankowskiemu zamordowanemu w Oświęcimiu. Ciężka choroba i śmierć kompozytora przerywa cały plan. Wiele dzieł zostaje napisanych dla jej głosu miedzy innymi:
Msza “Wielka Msza Jan Paweł II”
Msza “Święty Athanazius”
Msza “Jan Sobieski”
Msza nr. 4 “Święta Faustyna”
Msza nr. 5 “Święty Rafał Kalinowski”
Oratorium “Dziecięca golgota”
“Stabat Mater”
“Matthäus – Passion”
Opera “Aelia”
Opera “Hemma”
“Quoniam”
Msza nr. 7 “Koronacyjna”

Repertuar: Opery, operetki, oratoria, msze, pieśni itd.
Kompozytorzy miedzy innymi: W.A. Mozart, J.S. Bach, G. Verdi, R. Wagner, G. Puccini, G. Donizetti, G. Bizet, A. Dvorak, P. Mascgni, S. Rachmaninow, P. I. Tschaikowski, S. Moniuszko, F. Chopin, F. Schubert, R. Schuman, J. Brahms, J.N. David, H. Schutz, F. Nowowiejski, K. Wilkus, B. Stieler, G. Spitzner.

Szymon Olszański - Edukację muzyczną rozpoczął w roku 1996 w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy gdzie od 2003 roku uczył się gry na organach. W 2014 roku ukończył studia na Wydziale Instrumentalnym w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. dra hab. Radosława Marca. Swoje umiejętności doskonalił na licznych mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych m. in. przez takich organistów jak: Julie Brown, Robert Bates, Maria Nacy (USA), Guy Bovet (Szwajcaria), Gustavo Delgado Parra (Meksyk), Matteo Imbruno, Christian Tarrabia (Włochy), Olivier Latry, François Espinasse, Jean-Patrice Brosse (Francja), David Ponsford (Wielka Brytania), Martin Rost, (Niemcy), Józef Serafin, Julian Gembalski i Marek Toporowski (Polska). Dokonuje regularnych nagrań dla programu II Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Pełni funkcję organisty w bydgoskim kościele Ewangelicko – Metodystycznym pw. Opatrzności Bożej jak również jest pedagogiem w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Występował z orkiestrami symfonicznymi bydgoskiej Akademii Muzycznej jak również Filharmonii Pomorskiej prowadzonych przez takich dyrygentów jak Paul Esswood (Wielka Brytania), Diego García Rodríguez (Hiszpania), Eugene Zigane, Mariusz Smolij (USA), Zygmunt Rychert (Polska). Brał udział w wielu konkursach organowych. W roku 2009 uzyskał pierwszą nagrodę w konkursie organowym w Krasnobrodzie a w 2012, zdobył drugie miejsce w I Konkursie Organowym w Katowicach. Obecnie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. dra hab. Radosława Marca. Ponadto studiuje na Uniwersytecie Sztuki CODARTS w Rotterdamie na kierunku Master of Music. Kształci się tam u takich wykładowców jak Bas de Vroome, Ben van Oosten, (gra organowa) i Hayo Boerema (improwizacja organowa).

Janusz Purzycki ur. w Szczecinie jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Prowadzi klasę skrzypiec w Katedrze Instrumentów Smyczkowych oraz Studia Orkiestrowe dla kandydatów na solistów i koncertmistrzów. Występuje jako solista i kameralista. Współpracował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w Polsce. Prowadzi również działalność literacką. Jest autorem kilku tomików wierszy, m.in. Listy z ziemi (1994), Przerwane przedstawienie (2000), Jestem Marią Magdaleną (2004), Niech milczenie będzie twoim bogiem: zapiski wojenne (2010), oraz laureatem wielu konkursów poetyckich.

 

 

  • plakat

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.