Powiat Łowicki

BIP

Data

25 marca 2019

Imieniny

Marioli, Ireneusza

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

stat.gov
pttk
kalendarz
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp
geoportal

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Główna News'owa »

Treść strony

Muzeum w Łowiczu informuje o realizacji projektu: Historia Polski i regionu malarstwem opisana - konserwacja obrazów XVII - pocz. XX w. ze zbiorów Muzeum w Łowiczu

 

Muzeum w Łowiczu informuje o realizacji projektu:

 

Historia Polski i regionu malarstwem opisana -

konserwacja obrazów XVII - pocz. XX w. ze zbiorów Muzeum w Łowiczu

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Wspieranie Działań Muzealnych w kwocie 83090 zł oraz z Powiatu Łowickiego w kwocie 20925 zł.
Wykonawca prac: Małgorzata Zelek Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki, Łęg Tarnowski.

                W ramach projektu przeprowadzono konserwację 17 zabytków będących przykładami malarstwa XVII - początku XX w. ze zbiorów Muzeum w Łowiczu. Znalazły się wśród nich portrety rajców łowickich, Józefa Niesułkowskiego (zm. 1665) i Adama Rubinowicza (1673-1746), ponadto portrety takich postaci historycznych jak Jan III Sobieski, Maciej Grabowski - kasztelan łęczycki czy Józef Radzimiński - komisarz obwodu sochaczewskiego w latach 1827-1841. Jeden z portretów, namalowany przez Antoniego Piotrowskiego, przedstawia artystę związanego z Łowiczem, Jana Zdzisława Konopackiego (1856-1894). Kolejną kategorią są portrety kobiece, w tym: “Dama z epoki Stanisława Augusta” z końca XVIII w., “Dziewczynka z różą” z XIX w. oraz “Portret kobiety w bordowej sukni” z XIX/XX w. Wyjątkowym kunsztem malarskim wyróżnia się “Portret Damy” z lat 30. XX w., pędzla wybitnego polskiego portrecisty Bolesława Jana Czedekowskiego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje obraz przedstawiający insygnia królewskie, przypisywany Marcellemu Bacciarellemu, nadwornemu malarzowi króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zadanie objęło również dwa XIX-wieczne obrazy o tematyce powstańczej: jeden przedstawiający jeźdźca w stroju krakowskim, drugi rannego legionistę na pobojowisku. Obiektami, które dzięki pracom konserwatorskim uratowano od całkowitej destrukcji, są trzy XIX-wieczne obrazy o tematyce sakralnej: św. Mikołaj błogosławiący trzy córki, św. Stanisław wskrzeszający Piotrowina, św. Roch. Zespół obiektów ujętych w projekcie zamyka pejzaż “Widok na Bzurę w Łowiczu” z lat 20. XX w. autorstwa Aleksandra Krawczyka.
                Ogółem dziewięć z wymienionych obrazów pochodzi z kolekcji Władysława Tarczyńskiego, założyciela na początku XX w. pierwszej w Łowiczu instytucji muzealnej, kilka obrazów jest nabytkami muzeum z ostatnich lat, siedem z wymienionych prac z uwagi na zły stan zachowania nigdy dotąd nie było prezentowanych publiczności. Wykonane prace pozwoliły na uratowanie cennych zabytków związanych z historią Polski i regionu łowickiego oraz udostępnienie ich na ekspozycjach stałych.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

www.muzeumlowicz.pl

Facebook: Muzeum w Łowiczu

 

 • logotypy
 • 1 Niesułkowski
  Niesułkowski
 • 2 Insygnia
  Insygnia
 • 3 Sobieski
  Sobieski
 • 4 Dama z epoki
  Dama z epoki
 • 5 sw. Mikołaj
  Św. Mikołaj
 • 6 legionista
  Legionista

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.