Powiat Łowicki

BIP

Data

15 listopada 2018

Imieniny

Alberta, Artura

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

stat.gov
pttk
kalendarz
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp
geoportal

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Główna News'owa »

Treść strony

X Konkurs na Łowicką Szopkę Bożonarodzeniową

 

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt kościelnych w roku, obchodzone na pamiątkę Narodzenia Jezusa. Obok wymowy religijnej, posiada ono ogromny wymiar rodzinny, łagodzi nastroje, raduje serca i przysparza miłości. Niesie nadzieję, jak każde narodziny. Dlatego też Świętom towarzyszyła zawsze bogata obrzędowość sakralna i świecka.

Jedną z tradycji Bożego Narodzenia była i jest budowa szopek bożonarodzeniowych ukazujących przyjście na świat Zbawiciela. Tradycję tę zapoczątkował święty Franciszkowi z Asyżu, który jako pierwszy wykonał szopkę w Greccio w 1223 roku. Od tej pory praktycznie w każdym zakątku Europy w okresie Świąt Bożego Narodzenia ludzie budują szopki.

 

Kontynuując tradycję, budowania szopek w Łowiczu, Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w X edycji konkursu na Łowicką Szopkę Bożonarodzeniową.

Głównym celem konkursu, jest przypomnienie i kontynuacja tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych oraz pobudzenie inwencji twórczej, w zakresie przygotowania szopek, nawiązujących do tradycji regionalnych. Konkurs ma również rozbudzić zainteresowania polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi poprzez pokazanie w nich piękna lokalnego krajobrazu oraz zabytków architektury Łowicza i ziemi łowickiej, a także elementów folkloru i historii regionu.

Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie samemu, wspólnie z rodziną lub z nauczycielem i przyjaciółmi, przestrzennej pracy plastycznej - szopki bożonarodzeniowej statycznej lub ruchomej. W szopce, koniecznie należy uwzględnić elementy tradycji Bożego Narodzenia, ze szczególnym uwzględnieniem wyraźnych elementów nawiązującej do historii tradycji i kultury Łowicza i Ziemi Łowickiej. Im ciekawsza praca, tym lepiej. Niech będzie to prawdziwa łowicka szopka!

Najwyżej oceniana będzie pomysłowość wykonania szopki, a więc nawiązanie do tradycji, architektury i historii Łowicza, figurki – najlepiej własnoręcznie wykonane, kolorystyka, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne. Konkurs ma charakter otwarty i mogą wziąć w nich udział wszyscy chętni mieszkańcy Łowicza i Powiatu Łowickiego.

 

Szopki należy dostarczyć najpóźniej do poniedziałku, 10 grudnia 2018 r. do Muzeum w Łowiczu. Otwarcie wystawy, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród, odbędzie się w Muzeum w Łowiczu w piątek,

14 grudnia 2018 r. o godz. 16.30. Szopki prezentowane będą na pokonkursowej wystawie w Muzeum w Łowiczu do 31 stycznia 2019 r.

 

Organizatorami konkursu są: Urząd Miejski w Łowiczu i Muzeum w Łowiczu.

 

Szczegółowe informacje, związane z konkursem, można uzyskać pod numerem telefonu:

Grzegorz Turski tel. (46) 830 91 59

Magdalena Bartosiewicz tel. (46) 837 39 28 wew. 36.

 

Regulamin konkursu dostępny w załączniku.

 

 

  • plakat

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.