Powiat Łowicki

BIP

Data

21 stycznia 2019

Imieniny

Agnieszki, Jarosława

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

stat.gov
pttk
kalendarz
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp
geoportal

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Główna News'owa »

Treść strony

Łowickie drogi do Niepodległości EDD 2018

 

W dniu 16 września 2018 r. w godz. od 12:00 do 17.00 Muzeum w Łowiczu zaprasza na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD). Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Niepodległość dla wszystkich”, nawiązującym do rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dla wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy atrakcyjny program kulturalny pt: „Łowickie drogi do Niepodległości” w ramach którego proponujemy:

„Rodzinne warsztaty niepodległościowe”

(Muzeum w Łowiczu).

godz. 12.00 – 14.00

 

Zachęcamy do udziału w zabawie plastyczno – historycznej, będącej podróżą w przeszłość Łowicza. Przygotujemy wspólnie mapę miasta, poznamy jak wyglądało ono u progu niepodległości, zobaczymy jak się przez sto lat istnienia zmieniało i rozwijało. Poznamy charakterystyczne miejsca Łowicza i zaznaczymy miejsca w których mieszkamy i są nam bliskie. Powstała praca będzie eksponowana w naszym Muzeum do 11 listopada 2018 r.

Na warsztaty obowiązują zapisy pod nr. tel. 46 837 39 28 wew. 36. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

 

Spacer historyczny – „Śladami legionowych tradycji w Łowiczu”

godz. 14.00 – 16.00

 

Zapraszamy do udziału w spacerze po mieście śladem miejsc związanych łowickimi legionistami i organizacjami ich wspierającymi. Przeniesiemy się symbolicznie do Łowicza z okresu I wojny światowej, poznamy warunki życia ludności, ówczesne życie społeczne i polityczne oraz sylwetki osób zaangażowanych w działalność niepodległościową.

Zbiórka o godz. 14.00 przed Muzeum w Łowiczu.

 

„Uzbrojenie polskich formacji w latach I wojny światowej”. Wykład Konrada Czernielewskiego.

(Sala barokowa Muzeum w Łowiczu)

godz. 16.00 – 17.00

 

Prelegent omówi uzbrojenie Legionów Polskich, Legionu Puławskiego, Korpusów Polskich na Wschodzie, Armii Polskiej we Francji. Na slajdach pokazane zostaną najbardziej charakterystyczne rodzaje broni strzeleckiej, sprzętu artyleryjskiego oraz broni pancernej.

 

Konrad A. Czernielewski: starszy kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi; przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego i sekretarz Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, członek Stowarzyszenia Historyków Wojskowości, autor wielu wystaw o tematyce bronioznawczej, artykułów o historii oręża polskiego w XIX i XX stuleciu. Autor i współautor opracowań: „Rozstrzelany życia los…” (o zbrodni katyńskiej); „Banderia apud Grunvald. Chorągwie polskie pod Grunwaldem”; „Garnizon łódzki Wojska Polskiego w latach 1918-1939”.Aktualnie przygotowuje pracę doktorską pt.: „26 Dywizja Piechoty w latach 1921-1939”.

 

Informacje na temat szczegółów wydarzeń udzielamy pod tel. 46 837 39 28 wew. 36.

 

Na wszystkie wydarzenia w ramach EDD 2018 wstęp wolny.

 

Zapraszamy!

  • EDD 2018 foto

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.