Powiat Łowicki

BIP

Data

24 września 2018

Imieniny

Gerarda, Teodora

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

stat.gov
pttk
kalendarz
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp
geoportal

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Główna News'owa »

Treść strony

Spotkania z historią - ,,Drugie szkice z dziejów Zdun i okolic''

 

10 maja 2018 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbyło się spotkanie promujące najnowszą książkę prof. Dobiesława Jędrzejczyka „Drugie szkice z dziejów Zdun i okolic”. Książka stanowi swoistą podróż do „źródeł czasu” poprzez ukazanie dziejów Księstwa Łowickiego oraz wydarzenia historyczne, zarówno te odległe jak i bardziej współczesne, ważne dla nas i naszej lokalnej historii. Autor powraca tu do nadbzurzańskich pejzaży i nieistniejącego już liceum w Zdunach, pisze o czasach wojny, okupacji i wczesnych latach powojennych, przywołuje pamięć o wybitnych i zasłużonych postaciach dla regionu.

 

Spotkanie poprowadził prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki, wykładowca, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, autor przedmowy do „Szkiców”.

 

Panowie jako absolwenci zduńskiego liceum pochodzący ze Zdun i okolic, wspominali szkołę i zapamiętane obrazy z dzieciństwa, mówili m.in. o cegielni w Zduńskiej Dąbrowie, spółdzielni „Zwycięstwo” w Jackowicach, pomniku poświęconemu poległym w 1920r., wizytach Marii Dąbrowskiej, bohaterach czasu wojny i tym co wyróżnia nas Księżaków.

 

To było wyjątkowe spotkanie z historią, pełne wzruszeń i spotkań po latach.

 

wstecz

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.