Powiat Łowicki

BIP

Data

5 marca 2021

Imieniny

Fryderyka, Adriana

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

oferta edukacyjna
stat.gov
pttk
geoportal
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Archiwum Starego Serwisu Inform. » 2007r. » wrzesień 2007r. »

Treść strony


22.09.2007r
„Troska o edukację i rekreację uczniów i wychowanków” Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie oraz wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kiernozi prowadzonych przez Powiat Łowicki.

  • -

21 i 22.09.2007r.
"MANUFAKTURA" w Łodzi

Prezentacja Księstwa Łowickiego, występy zespołów folklorystycznych, Wesele Łowickie, pokaz mody, prezentacja rękodzieła i gwary łowickiej, konkursy z nagrodami, prezentacja wyrobów firm łowickich.

Organizatorzy: Urząd Miejski w Łowiczu, Starostwo Powiatowe w Łowiczu, Gmina Bielawy, Gmina Chąśno, Gmina Domaniewice, Gmina Kocierzew Południowy, Gmina Łowicz, Gmina Nieborów.
>>F O T O R E P O R T A Ż<<  • -

Muzeum w Łowiczu oraz Towarzystwo Kultury Żydowskiej Beit w Warszawie zapraszają w dniu 15 września 2007 r. o godz. 15.00 na otwarcie wystawy „Żyd niemalowany. Dziewiętnastowieczne drzeworyty sztorcowe o tematyce żydowskiej z kolekcji Alicji B. Schottlas”. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ok. 200 grafik, związanych z kulturą żydowską, zwyczajami żydowskim. Wśród nich znajdą się prace przestawiające architekturę i mieszkańców Warszawy, Krakowa, a także wielu innych miast polskich, wśród nich również Łowicz. Ponadto grafiki podzielone zostały tematycznie na życie małych miasteczek, obyczaje żydowskie. Wśród autorów rysunków oraz obrazów, na podstawie których powstały drzeworyty odnaleźć można: M. E. Andriolliego, A. Gierymskiego, J. Matejkę, H. Siemiradzkiego, F. Kostrzewskiego, W. Grabowskiego, którzy chętnie współpracowali z XIX-wiecznymi czasopismami. Zgromadzone drzeworyty pochodzą m.in. z Tygodnika Ilustrowanego oraz Kłosów, najbardziej poczytnych tygodników do końca XIX wieku. Zamieszczane w nich ilustracje - drzeworyty pełniły rolę dzisiejszych fotografii, na bieżąco relacjonowały istotne wydarzenia społeczno - kulturalne kraju. Wystawa Żyd niemalowany… pokazuje zaledwie mały wycinek zainteresowań wspomnianych tygodników, a jednocześnie niewielką część prac o tematyce żydowskiej, z których obecnie skatalogowanych jest ok. 2000.


  • -

14 września 2007 r. o godz. 13.00 w Muzeum w Łowiczu odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej „Malarstwo ludowe i nieprofesjonalne w województwie łódzkim”. Organizatorami konkursu ogłoszonego w marcu 2006 r. byli: Stowarzyszenie Ars Populi, Łódzki Dom Kultury i Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Celem konkursu było wyszukanie, uaktywnienie i promocja twórców działających na terenie dzisiejszego województwa łódzkiego. Dzięki temu cennemu przedsięwzięciu powstała wyjątkowa galeria malarstwa. W konkursie ocenianych było ponad 200 prac autorstwa 44 twórców. Nagrody i wyróżnienia otrzymały 22 osoby, także z powiatów łowickiego i skierniewickiego. Wystawa, która debiutowała w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim powędrowała następnie w świat i była prezentowana m.in. w Muzeum Regionalnym w Kutnie, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Obrazy zgromadzone na wystawie można podzielić na 2 grupy. Do pierwszej zaliczyć należy prace nawiązujące do tradycyjnego malarstwa ludowego ze względu na tematykę bądź zastosowane środki wyrazu. Dominują wśród nich sakralne malowidła przedstawiające wizerunki Matki Boskiej, świętych i aniołów, lapidarne w treści, zwykle ujęte statycznie, z wyrazistą linią konturu, otaczającą ostre barwy obrazu . Najliczniejsza jest druga grupa prac, reprezentująca współczesne malarstwo nieprofesjonalne o tematyce świeckiej. Obrazy nieprofesjonalistów, z wpisaną weń indywidualną wizją świata, opowiadają o pracy i świętowaniu, propagują regionalną kulturę i ukazują miejsca lub motywy, dzięki którym „małe ojczyzny” poszczególnych artystów są łatwo rozpoznawalne dla odbiorcy.


  • -

Informujemy Państwa o rozpoczęciu konkursu grantowego w ramach Programu Równać Szanse. Jego celem jest wsparcie inicjatyw społecznych służących wyrównywaniu szans edukacyjnych, a tym samym startu życiowego młodzieży z terenów wiejskich i małych miast do 20 tys. mieszkańców. Wysokość przyznawanych dotacji wynosi do 7 000 zł. W konkursie mogą brać udział organizacje pozarządowe, a także gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, placówki pozaszkolne (domy kultury, biblioteki gminne) oraz grupy nieformalne (również tworzone przez młodzież). Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 października br. Centrum PISOP przyjmuje wnioski konkursowe z województwa lubuskiego, łódzkiego oraz wielkopolskiego. Więcej informacji o konkursie oraz niezbędne dokumenty można znaleźć na stronach: www.pisop.org.pl ; www.rownacszanse.pl

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.