Powiat Łowicki

BIP

Data

8 marca 2021

Imieniny

Beaty, Jana

Odnośniki

Wersja językowa

Odnośniki

Wyszukiwarka

Menu

Banery

oferta edukacyjna
stat.gov
pttk
geoportal
firmy w powiecie
pzdit
pcpr
autobusy
pbp

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera.

Banery

-
-
-
-
-

Odnośniki

Nawigacja

Wydarzenia w obiektywie » V EDD »

Treść strony

V Europejskie Dni Dziedzictwa
"Wędrówki z folklorem"

23 września 2007r.

Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są w Polsce od 1992 r. z inicjatywy Rady Europy. Imprezy odbywające się pod tym emblematem prezentują i przybliżają widzom niepowtarzalne elementy kultury, właściwe danemu regionowi i wyróżniające go spośród innych w kraju i zjednoczonej Europie. Muzeum w Łowiczu, zorganizowało w tym roku IV edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, nad którymi patronat objął Starosta Łowicki.

Nieprzypadkowo wydarzenie to ma miejsce w łowickim Muzeum - instytucji, której bogate zbiory przyciągają turystów z Polski i zagranicy. Kolekcja muzealna sięga swoją historią początków XX w. i należy do najciekawszych w kraju.  W zgromadzonych w muzeum eksponatach zapisana jest historia regionu i ludzi, którzy go zamieszkiwali. Przedmioty będące zmaterializowanym świadectwem historii, stanowią bezcenne dziedzictwo następujących po sobie pokoleń. Europejskie Dni Dziedzictwa są niepowtarzalną okazją do przypomnienia, przybliżenia i promocji tej spuścizny.

Przyjęta przed pięcioma laty formuła obchodów spełniać ma wszystkie powyższe zadania. Pozwala przede wszystkim zaprezentować się spadkobiercom i kontynuatorom bogatych tradycji ludowych regionu -  artystom i rzemieślnikom. Jest to okazja do propagowania w formie warsztatów i pokazów „ginących zawodów” i zanikających dziedzin sztuki ludowej. Odwiedzający w tym dniu muzeum i przymuzealny skansen mogą zobaczyć jak powstaje łowicka wycinanka, haftowane kwiaty, które do dziś są ozdobą łowickiego stroju, przekonać się jak trudno jest wykonać wiklinowy koszyk i ile umiejętności trzeba posiadać, żeby powstały nici na kołowrotku lub tkanina na krosnach.  Dla samych twórców jest to okazja do spotkań i wymiany doświadczeń. Pokazom i warsztatom towarzyszą występy zespołów folklorystycznych, czerpiących z bogatych regionalnych tradycji.

Prezentowana podczas Dni Dziedzictwa dawna i współczesna kultura Regionu Łowickiego jest nieodłącznym elementem polskiej kultury narodowej i staje się integralną częścią dziedzictwa kulturowego współczesnej Europy. W dobie globalizacji i anonimowości jej przypominanie i ponowne odkrywanie pozwala na „powrót do korzeni” i samookreślenie się przede wszystkim młodym ludziom, poszukującym swojej tożsamości.

Miejsce, w którym odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa, ilość twórców biorących corocznie udział w imprezie oraz poziom prezentowanego przez nich rękodzieła sprawiają, że możemy z dumą wskazywać Łowicz i Łowickie na mapie Polski i Europy.

Magda  Bartosiewicz

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.